“Kuzey Kutbu'nda yaşamak çılgınlık ama bunu büyük bir şehre değişmem.”

Adanali

Global Mod
Global Mod
Restoranındaki borular donmuş ama bu noktada bir aksiyon filmi senaryosu gibi görünen bir hayatı doğaçlama yaşamaya alışkın olan Alberto Lozano'nun ruhunda hiçbir aksilik yokmuş gibi görünüyor. Diğer taraftan haute cuisine restoranı Huset'in şefi neşeli bir tavırla şöyle açıklıyor: “Birkaç gündür sıfırın altında 30 derecelik sıcaklıklar, saatte 100 kilometreden fazla rüzgar, -50 ya da -60 derecelik termal hisler yaşadık.” telefonun ucu. gezegenin en kuzeyinde, Arktik Okyanusu'nun ortasında. Birkaç hafta içinde Madrid Fusión'un bir sonraki edisyonuna katılmak üzere Dabiz Muñoz, Joan Roca ve Ángel León gibi isimlerle birlikte İspanya'ya gidecek. Adı “idolleri” kadar iyi bilinmeyebilir, ancak onun tanıklığı ilham verici veya daha ilham verici.

Svalbard takımadalarının “bu beyaz dağlarından çok farklı bir manzarada” Albacete'de doğan Alberto, 16 yaşındayken, bugünün “kayıp kurşununu” “düzeltmeyi” amaçlayan babasının itmesiyle mutfağa girdi. hızlı bir şekilde hiperaktif olduğu teşhis edilirdi. “Yani benimki gibi vakalar, çocuğun çok gergin olduğu ve ders çalışamayacak kadar iyi olmadığı düşüncesiyle ele alındı, üç enstitüye gittim, hatta beni özel bir kurumdan attılar ve bana para ödemeye bile tahammül edemediler.” şaka yapıyor. Adeta bir ceza olarak başlayan şeflik mesleğinin, kendisini Londra'da, Yunanistan'da, Fransız Karayipleri'nde, Avusturya'da ve İbiza'da çalışmaya sürükleyen macera dolu bir yaşamın pasaportu haline geleceğini o zamanlar hayal bile etmemişti. “Sanırım babam nereye geldiğimi görmekten heyecan duyuyor.”

Geçtiğimiz Haziran ayında, Kuzey Avrupa'yı kasıp kavuran kutup soğuk dalgasının merkez üssünde, şu anda deneyimlediklerinden çok daha iyi koşullarla Kutup'a indiler. Misyonu, dünyanın her yerinden heyecan verici profillerle insanları ağırlayan küçük bir restoranı işletmekti. Belgeselciler, bilim adamları, araştırmacılar, maceracılar, İskandinav kraliyet mensupları ve hatta Mission Impossible'ın son bölümünden sahneleri çekmek için gelen Tom Cruise veya National Geographic programlarına ses veren Will Smith gibi bazı Hollywood kraliyetleri. “Böylesine misafirperver olmayan bir yerde insanlar misafirperverliğe daha çok değer veriyor, yemek bitince yüzlerindeki şaşkınlık ve minnettarlık ifadesini görmek inanılmaz.”

Yaz aylarında en zor şey sürekli ışığa uyum sağlamaktı – “güneş hiç batmıyor ve uykuya dalmakta zorluk çekiyorsunuz” -; Kışın bitmek bilmeyen karanlığını daha iyi idare ediyor: “Sonuçta burası, her zaman geceleri işe girip çıktığım Londra'dan çok da farklı değil.” Her halükarda, “herkes buraya gelemez, fiziksel ve zihinsel olarak çok hazırlıklı olmanız gerektiğinin”, insan yaşamına uygun olmayan koşullarla yüzleşmenin farkındadır.

Huset'in yemeklerinden biri.

“Düşünürseniz burada yaşamak çok saçma, ama bunu büyük bir şehre değişmem” diyor ikna olmuş bir şekilde, “sonuçta pazartesi pazartesidir ve cuma cumadır, tek fark manzaranın aşırı doğası.” Bu heyecan arayan biri için bu hiçbir zaman sorun olmadı. “Birçok insan için mutluluk rutindir, benim için tam olarak rutinin yokluğundadır, her günün bir sürpriz olduğu hissi, iyi bir hiperaktif insan gibi, benim için harika.” Eğer bir gün yerleşirse, burası birkaç yılını çalışarak geçirdiği, eşiyle tanıştığı ve sadece 10 hanelik bir köyde barınağın inşa edildiği Alpler'de olacak.

Bir göçebenin kökleri

Kimliğe, hafızaya ve her şeyden önce köklere değer veren günümüzde, göçebe yaşamından yola çıkarak kendi hayal dünyasını inşa ediyor. “Kuzey Kutbu'ndaki gibi İspanya'dan gelip bir şeyler yapamazsınız, her yerin küçük özlerini benim tariflerim ve buradaki ürünlerle birleştirmeniz gerekiyor” diye açıklıyor. Onun durumunda, “Çevrenin sunduklarından en iyi şekilde yararlanmaya çalışıyorum; Huset'te kullandığımız proteinin yaklaşık %80'i yereldir – ren geyiği, fok, kurt balığı, morina -, yazın karın biraz dinlenme fırsatı verdiği zamanlarda bundan yararlanırız “Kuzey Kutbu'nda bulunabilen tek C vitamini kaynağı olan dağ kuzukulağı gibi yabani mantarları ve bitkileri toplamak ve Norveç'ten gemiyle bize gelen sebze ve meyveler.”

Kutup'un bu endemik kıtlığı, yaratıcı düzeyde çok verimli oluyor. “Malzemeleri elde etmenin maliyeti bu kadar yüksek olduğunda, onları atmadan önce iki kez düşünürsünüz, sonuçta büyükannelerimizin kullanım felsefesini benimser ve hiçbir şeyi atmazsınız.” İki hafta içinde Madrid Fusión sahnesinde sunacağı dairesel mutfak yemeğini hazırladığı keklik mahsullerinde bulduğu tohumlar bile yok.

Madrid Fusion, beş konferans bir arada

Alberto Lozano, 29-31 Ocak tarihleri arasında Ifema'da düzenlenen Madrid Food Fusion of Spain'e ilk kez katılıyor. Konuşması 31 Çarşamba günü saat 12:30'da Joan Roca, Dabiz Muñoz, Andreas Caminada, Alexandre Mazzia, Eneko Atxa ve Paco Morales gibi isimlerin geçit töreniyle aynı ana oditoryumda yapılacak. Ancak gezegendeki en büyük gastronomi zirvesi, birinde şaraba, diğerinde fırıncılık ve hamur işlerine ayrılmış bir alan, atölye çalışmaları ve yarışmalara ev sahipliği yapacak çok amaçlı bir sahne ve geleceği hayal etmeye yönelik Düşler adlı bir alan olduğundan, birden fazla konferansa ev sahipliği yapıyor. Dünya mutfağının bilim ve teknolojiyle sinerji oluşturması.