Kuş gözlemciliği tutkuya dönüştüğünde: Amerikalılar 10.000 türü görüyor

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
10.000 numara, Filipin'in Mindanao adasındaki heliconias çalılıklarında saklanıyordu. Peter Kaestner, kendisinin ve yardımcısı Zardo Goring'in aslında şubat ayının öğleden sonra bir ağaçkakan türü aradıklarını söylüyor. Ama sonra heliconia çalılıklarından bir ses duydular ve turuncu göbekli yeşil bir güneş kuşu ortaya çıktı. “İkimiz de ona hızlıca baktık ve onun on bininci kuş olduğunu doğruladık. Daha sonra iyi bir fotoğraf çekmeye odaklandım, böylece onu hemen sosyal medyada yayınlayabilirdim.” Daha sonra Kaestner, gördüğü tüm olaylarda söylediği gibi başarıyı bir dondurmayla kutladı.

Devamını oku sonra Reklamcılık

Kuşları gözlemlemek ve belgelemek yüzyıllardır popüler bir hobiydi, ancak pandemi sırasında birçok yerde daha da fazla hayran buldu. Örneğin kuş gözlemcileri gördüklerini çevrimiçi portallarda belgeliyor. Her şey bir şeref kuralına göre işliyor, resmi bir kontrol yok; bu Kaestner'in sicili için de geçerli.

70 yaşındaki adam, hayatı boyunca tutkulu bir kuş gözlemcisi oldu ve yeşil-turuncu güneş kuşu Arachnothera flammifera sayesinde, şu anda dünyada 10.000 kuş türünü gören ve belgeleyen ilk ve tek kişi olarak kabul ediliyor. vahşi doğada. Amerikan Kuş Gözlemciliği Derneği (ABA) “Peter Kaestner 10.000 kuş sınırını aştı” diyerek tezahürat yaptı ve uzun süreli üyesini bu “önemli başarı” nedeniyle tebrik etti. “ABA, Peter'ı onlarca yıllık azim ve çalışkanlığından ve kuşlar ve kuş gözlemciliği konusunda her zaman örnek bir elçi olmasından dolayı tebrik ediyor.”

Kaestner'in kendisi mütevazı. “Benden çok daha iyi kuş gözlemcisi olan birçok insan var. Şu anda en büyük listeyi oluşturmayı ancak çok fazla şans ve sıkı çalışma sayesinde başardım.” Sayısız insan ona yardım etti.

Diğerleri de binlerce türü tespit etti

Bilim insanları dünya çapında yaklaşık 11.000 kuş türünün bulunduğunu tahmin ediyor. Sürekli yeni türler keşfediliyor veya türlerin nesli tükeniyor. Doğayı Koruma Derneği'ne göre Almanya'da 300'e yakın tür yaşıyor. Onlarca kişi vahşi doğada 8.000'den fazla kuş türünü gördüklerini ve belgelediklerini söylüyor. Kaestner, tanınmış üst düzey gözlemciler arasında büyük bir dostluk ve destek bulunduğunu söylüyor.

İklim pusulası

İklim değişikliği ile ilgili haber ve gelişmeler. Her Cuma bu bültende.

Uzun süredir rekorun sahibi, 9.829 gözlemin atfedildiği İsveçli Claes-Göran Cederlund'du. Kaestner'ın rekorundan kısa bir süre önce ikinci bir Amerikalı olan Jason Mann, yakında 10.000 kuş gözlemini belgeleyeceğini duyurdu; ancak uzmanlar hemen yanlışlıklara dikkat çekti, Mann özür diledi ve Kaestner'in rekorunu kabul etti.

ABD'nin doğu kıyısındaki Baltimore'da büyüyen Kaestner, hayatında kuşlarla ilgilenmediği bir an hatırlamadığını söylüyor. “Kardeşim Hank, o on yaşındayken, ben de iki yaşındayken başladım. Yakuttan bir tiran gördü ve bu onun ilgisini çekti. Çocukken kuşları birlikte izledik, bugün de hâlâ izliyoruz.”

Diplomat olduğum için çok seyahat ediyorum

Kaestner, üniversiteden ornitoloji diplomasıyla mezun olduktan sonra, diğer şeylerin yanı sıra diplomat olarak kariyerine başladı. “Bu benim için dünyanın kuş açısından en zengin bazı ülkelerinde yaşamamı ve çalışmamı mümkün kıldı; örneğin Kolombiya, Brezilya, Papa Yeni Gine, Malezya ve Hindistan.” Kaestner ayrıca Frankfurt'taki ABD Konsolosluğu'nda da birkaç yıl geçirdi ve eşi Kimberly ile birlikte Almanya'ya özgü kuşları araştırdı. Edinilen bilgiye göre, diğer şeylerin yanı sıra Ingelheim'da “güzel arı yiyiciler” ve Saksonya'da kırmızı göğüslü kazlar gözlemlendi.

İklim değişikliğinin sonuçları: Birçok göçmen kuşun yaşam alanı tehdit altında

Bir araştırmaya göre, değişen küresel iklimin sonuçları, Doğu Atlantik göç yolları boyunca bazı göçmen kuşların yaşam alanlarını tehdit ediyor.

Kaynak: dpa

Kaestner, kuş gözlem gezileri sırasında sayısız macera yaşadığını söylüyor: Gemisi Amazon ve Endonezya'da battı, Güney Pasifik'teki bir adada kayboldu, Namibya'da neredeyse vuruluyordu ve Kongo'da gorillerle karşılaştı.

Kolombiya'da daha önce bilinmeyen bir kuş türü olan Cundinamarca Antpitta'yı keşfetti ve bu kuşa onun onuruna Grallaria kaestneri teknik adı verildi – artık “tabii ki” en sevdiği kuş. Sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte türün yaşam alanı için koruma alanı oluşturulmasını sağladı.

Kaestner gözlem yapmaktan hoşlanıyor

Kaestner, kuş gözlemciliğiyle ilgili her şeyden keyif aldığını söylüyor. “Listeme yeni kuş türlerini eklemekten keyif alıyorum. Bulması zor türleri keşfetmenin zorluğundan keyif alıyorum. Bazı türlere ulaşmak için gereken fiziksel çabadan keyif alıyorum. Kuş biyolojisinden hoşlanıyorum. Uçma mucizesi bana keyif veriyor. Kuş göçünün gizemi bana keyif veriyor. Kuşların davranışlarından keyif alıyorum. Bir kuşun şarkısını dinlemek bana keyif veriyor. Doğada olmak ve harika gezegenimizin güzelliğinin ve yalnızlığının tadını çıkarmak bana keyif veriyor.”

soldan sağa Dorothea Löwenstein, Gudrun Lohmann, Anne Löwenstein Tister Bauernmoor'daki vinçleri izliyor

soldan sağa Dorothea Löwenstein, Gudrun Lohmann, Anne Löwenstein Tister Bauernmoor'daki vinçleri izliyor

Kuşlara bakan insanlar: Kuş gözlemciliği neden trend oluyor?

Giderek gençleşenler de dahil olmak üzere pek çok insan Almanya'da kuşları izliyor. Hava soğuk ve karanlıkken sizi saatlerce dışarı çıkmaya iten şey nedir? Vinç gözlem kulesine ziyaret.

10.000 türün ardından Kaestner durmak istemiyor. “Kuş gözlemciliği benim için duramayacak kadar büyük bir şey.” Ancak şimdi kendine daha fazla zaman vermek ve eşi Kimberly ile daha fazla gözlem yapmak istiyor – örneğin, Endonezya'nın Raja Ampat takımadalarındaki çıplak başlı cennet kuşunu veya Borneo'daki Bulwer sülününü ziyaret etmek planlanıyor. Son zamanlarda dalıştan da keyif almaya başladı. “Artık kelebek balığı gözlemlerimi de belgelemeye başladım.”

Haberler