Kraliyet Tarih Akademisi (RAH) Direktörü Carmen Iglesias: “Öğretimin kalitesi her düzeyde düştü, mükemmellik kayboldu”

Adanali

Global Mod
Global Mod
26 Mayıs 2024 Pazar, 00:19

Yorum

olman gerekiyor kayıtlı Bu işlevselliğe erişmek için.

Giriş yapmak

• Bağlantıyı kopyala

• Naber

• Facebook

• X

• LinkedIn

• Telgraf

Carmen Iglesias, bir kurum olan Kraliyet Tarih Akademisi'ndeki (RAH) ofisinde röportaja başlamadan önce gazeteciye “Bana doğum yılını söyleme, bu yaş ayrımcılığıdır ve ne erkekler ne de kadınlar yaşa göre tanımlanmaz” diye soruyor. on yıldır koştuğu ve Kings'le ilgi odağı olduğu fotoğrafların öne çıktığı yer. Bu nedenle Madrid, Barrio de las Letras'taki bu malikanede yaşlanmayan, gülümsemelerde cömert ve nazik bir ev sahibesi olan RAE akademisyeni, güncel olaylar hakkında konuşmak için bir fincan kahve ve çikolatanın önüne oturmadan önce fotoğrafçının önünde sabırla poz veriyor. İspanya'dan ve üniversite yıllarında öğretmenlik yaptığı Kral Felipe VI'dan beş yıl boyunca tarih ve beşeri bilimler alanında özel dersler aldı; bu dersler birkaç on yıl daha sürdü çünkü o zamanki Asturias Prensi “saatlerce sürebilen” bu sohbetlerden keyif alıyordu. ,” eski öğretmenini hatırlıyor. Madrid Belediye Meclisi'nin yakın zamanda geniş bir takdir listesinin en son ödülü olan Onur Madalyası ile ödüllendirdiği Iglesias, makaleler, konferanslar, notlar topladığı 'Karakter Kaderdir' (La Esfera de los Libros) kitabını yayınlıyor. .on yıllardır yazdığı ve ülkenin yakın tarihini doğru bir şekilde özetleyen kısa düşünceler.

–İspanya’yı nasıl görüyorsunuz?

–Geçiş başarılı oldu ancak siyasi ihmal var ve bazı şeylerin iyileştirilmesi gerekiyor. Eğitim konusunda çok hassas bir sorunumuz var. Özerk Topluluklara geçiş çok çirkindi çünkü ortak bir dil olduğu gibi ortak bir tarih de olmalıdır. Öğretim kalitesi her düzeyde düştü, liyakat aranmıyor, mükemmellik kaybediliyor, her hükümet kendi eğitim yasasını getiriyor ve 500 milyon insanı birleştiren ve tüm İspanyolların konuşabileceği bir dil üzerinde anlaşmaya varamadık. özgürce.

–Kutuplaşma ortamından endişe duyuyor musunuz?

–Tabii ki bu beni endişelendiriyor! İyi adamların ya da kötü adamların olduğu kutuplaşması, olabilecek en kötü şeydir.

–Siyasi uzlaşma mümkün mü?

–Geçiş sırasındaydı. Konu geçmişe nostaljiyle bakmak değil ama bir tür uzlaşmaya ihtiyacımız var ama elbette bu iyi ve kötü ikiliği hiçbir yere varmıyor.

–Siyasetin topluma göre daha kutuplaşmış olduğunu söyleyebilir misiniz?

–Daha çok politika. Bu da toplumun belirli kesimlerini aşağıya çekiyor ama genel olarak toplumdaki siyasette var olan bölünmeyi görmüyorum.

–İspanya, Devletin üç gücü arasında kalıcı bir çatışma yaşıyor…

-Sorun kuvvetler ayrılığını bozmaya çalışmaktır. Bu endişe verici. Montesquieu'nun ölmesiyle ne alakası var? Yürütme organının yargı organına müdahalesi ile siyasi ihmal söz konusudur. Bu hepimizi endişelendiriyor ve söylenmesi gerekiyor. Kuvvetler ayrılığı demokrasinin temelidir. İki büyük partinin CGPJ'yi yenileme konusunda anlaşması iyi olurdu.

–Peki üç güç arasındaki bu çatışma karşısında monarşi bir referans noktası olabilir mi?

-Tamamen. Parlamenter monarşi bizim anahtarımızdır.

–Katalan seçimlerinde yaşananlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

–Bağımsızlar artık çoğunlukta değil ve bu bana iyi geliyor. Azınlıktırlar, daha çok bağırırlar.

–Af yasasının Katalan suflesini azaltabildiğini düşünüyor musunuz?

– Sanırım büyüttü.

– Artık diyaloga yer var mı?

–Fanatizmle diyalog kuramazsınız ama hoşgörülü bir milliyetçilikle diyalog kurabilirsiniz. Olan şu ki, milliyetçilik diğerlerinden üstün olduğu anlaşılınca hoşgörüsüzleşiyor. Yıllar önce Barselona'ya çok giderdim, III. Carlos'unki gibi sergilerimiz vardı, Jordi Pujol'la konuştum ama artık sınırlar ve hakaretler gibi bir tavır yoktu.

RAH'ın yöneticisi, Madrid'deki Barrio de las Letras'ın kalbinde, Akademi tarafından işgal edilen malikanenin katlarından birinde.

RAH'ın yöneticisi, Madrid'deki Barrio de las Letras'ın kalbinde, Akademi tarafından işgal edilen malikanenin katlarından birinde.

Virginia Carrasco

“İspanya sömürgeci olmadı”

–Kültür Bakanı Ernest Urtasun'un öne sürdüğü İspanyol müzelerinin sömürgecilikten arındırılması fikri hakkında bir tarihçi olarak ne düşünüyorsunuz?

–İspanya hiçbir zaman sömürgeci bir ülke olmadı. Sömürgecilik 19. yüzyılda Fransız ve İngilizlerle başladı ve üç yüzyıl boyunca İspanyol Monarşisi olan her şeyin nasıl göz ardı edildiğini, Meksika'nın Madrid'den bile daha önemli bir merkez olduğu çok merkezli bir monarşiyi görmeniz yeterli. Hiçbir zaman soykırım olmadı, Atlantik'in her iki yakasında da eşit tebaa olan Kızılderilileri koruyan yasalar vardı. Evet, iki farklı halkın karşılaştığı her seferde olduğu gibi çatışmalar vardı, ancak Hernán Cortés, kendisini destekleyen kabilelerin sayısı olmasaydı hiçbir şeyi fethedemezdi. İspanya'ya verilen bir hazineye sahip çıksınlar (Madrid'deki Amerika Müzesi'nde sergilenen Quimbaya Hazinesi için), bu onlara kalmış bir şey ama bu Kolombiya'dan İspanya'ya bir hediyeydi.

–Sizce Gazze savaşı tarihçileri ne diyecek?

–Bu benim konumum değil, söyleyemem. Beni endişelendiren, üniversitelerde yayılan Yahudi karşıtlığı dalgasıdır. Pek çok gencin Holokost'tan haberi yok ve şimdi Yahudiler bir kez daha mercek altına alınıyor.

Kral Felipe VI'nın on yılı

–Yakında Felipe VI'nın saltanatının üzerinden on yıl geçecek. Babasına göre onun hükümdarlık tarzını değiştirdiğini düşünüyor musunuz?

–İnsanlar her zaman karakterlerini yazdırırlar. Ve Don Juan Carlos'un karakteri Don Felipe'ninkinden farklıdır. Don Felipe zeki bir adamdır, bir şeyler bilmekten hoşlanan ve çok nazik insanlardan biridir. Orada da tarafsızlığını koruyor, açık ve cesur konuşmalar yapıyor.

–Onun hocası olduğunuzda, üniversite derslerinde ve sonrasında ders verdiğinizde, o zaten mirasçılık mesleğini göstermiş miydi?

-Elbette. Bunu çok iyi biliyordum. Çocukluğundan beri bu sorumluluğu taşıyordu.

–Artık 40 yıl öncesine göre daha fazla veya daha az monarşist misiniz?

–Parlamenter monarşist! İspanya'yı bir cumhuriyet olarak görmüyorum. Herhangi bir politikacımızı devlet başkanı olarak görmek benim için zor.

–Peki Leonor… referandumla kraliçe olacak mı?

–Ben bir fütürist değilim ama o harika bir kraliçe olabilir. Babanın sahip olduğu güce ve empatiye sahip. Ve çok disiplinli davranıyor.

–Fahri kralın hayatının son döneminde İspanyol halkının hafızasında kalması sizi üzüyor mu?

–Bu, İspanya tarihinde bir dipnot olacaktır. Fahri kral büyük bir kraldı, tüm ayrıcalıklarından feragat etti ve Geçiş ve uzlaşmada temel bir rol oynadı. Ve geriye bu kalacak. Kırk yıl sonra herkes gibi hatalar yapmış olacak ama bu skandalların tarihi bir dipnot olarak kalacak.

–Kral Felipe ile hâlâ iletişim halinde misiniz?

–Genellikle hayır ama birçok etkinlikte birbirimizi görüyoruz. O çok şefkatlidir. Uzun yıllar oldu!

Yorum

Hata bildir