Kardeş kardeşe bunu yapar mı?

celikci

New member
Hürriyet’e konuşan farklı yaştan ve meslekten birfazlaca Rus vatandaşı, bu savaşın kendilerinde suçluluk hissine yol açtığını tabir etti.

‘BENİ DİNLEMEZLER Kİ’

Yazılımcı Sergey B. (35):
“Putin, Ukraynalılarla kardeş olduğumuzu söylüyor, lakin kardeş saydıklarımızın üzerine füze atılması buyruğunu veriyor. Yüzlerce tankı Ukrayna’daki kent ve kasabalara gönderiyor. Allah aşkına kardeşlik bunun neresinde? Son günlerde internet makûs çalışıyor olsa da dünyanın Rusya halkı hakkında ne düşündüğünü okuyorum. İdarenin aldığı kararlarla, beni de bu kâbusa ortak ettiğini görüyorum. Yani ne yazık ki ben de bu savaşın suçlularından biri haline geliyorum. Yazacaksanız Türkiye’deki okuyucularınıza anlatın. Rus halkının ezici çoğunluğu bu savaşa karşı. Kardeşin kardeşi öldürmesine karşı. ‘Durun’ diyeceğim fakat beni dinlemezler ki.”

‘KORKU SİNEMASI GİBİ’

Ayakkabı mağazasında satış nazaranvlisi olarak çalışan Svetlana Y. (38):
“Benim maaşım büyük ölçüde yapacağım satışa bağlı. Fakat ayakkabı meblağları son bir haftada yüzde 30 zamlandı. Yaptırımlar niçiniyle Moskova halkı ayakkabı satın almak için kuyruğa girmiyor. Halk bankadaki üç beş kuruş parasını çekmek için kuyrukta bekliyor. Yarının ne getireceğini bilmiyoruz. Kendimi bir dehşet sinemasının ortasında üzere hissediyorum. Moral sıfır. Sanırım herkes de benim üzere, geleceğin kendisine daha makus sürprizler getireceğini düşünüyor.”

SANAL PROTESTO

Rusya’daki savaş aykırısı şovlarda, son iki günde tutuklananların sayısı 6 bin 500’e çıktı. Yüzlerce Rus vatandaşının müsaadesiz şov düzenleme suçlamasıyla tutuklanarak önemli para cezalarına çarptırılması kararı ise şovlar internet ortamına taşındı. Rusya’da sanal ortamda düzenlenen “Savaşa hayır” kampanyasına şu ana kadar 1 milyon 85 bin 700 kişi imza attı.

TÜRKLER DE RAHATSIZ

yıllardır Rusya’da faaliyet gösteren Türk iş insanları da olup bitenlerden kaygılı. Rusya’da Türk iş insanlarıyla çalışan bankacılar, en büyük kaygının inşaat ve perakende bölümünde olduğunu belirtiyor. Orta ölçekli teşebbüsçüler döviz süreçlerine getirilen sınırlamalardan rahatsız. SWIFT yasağı Rusya’nın yalnızca 10 bankasında uygulanırken, öbür bankalar para transferlerine limit koymuş durumda. Ticaret yapan Türk teşebbüsçüler, rubleden dolara dönüşlerde kurda açılan makas niçiniyle kayıplar yaşıyorlar.

ÇOCUKLARA GÖZALTI REAKSİYON ÇEKTİ

RUSYA’da aileleriyle bir arada “Savaşa Hayır” protestolarına katılan çocuklar da gözaltına alındı. Ellerinde çiçekler ve barışçıl bildirilerin yazılı olduğu pankartları taşıyan küçük çocukların gözaltı araçlarına konulduğu ve polis merkezlerinde bekletildiği anlara dair fotoğraflar ise ülkede büyük reaksiyon çekti. Rusya’da muhalif siyasetçi Ilya Yashin, fotoğrafları “Rusya’da bayağı bir gün. Yalnızca ellerinde savaşa hayır yazan pankartlarla polis aracına bindirilmiş birkaç çocuk. Burası Putin’in Rusyası” notuyla paylaştı. En küçüğü 7 en büyüğü 11 yaşında olduğu belirtilen çocukların, anneleriyle birlikte, başşehir Moskova’daki Ukrayna Büyükelçiliği binası önünde çiçek bırakmaya gittiği bildirildi. Rus polis gruplarının, iki anne ve beş çocuğu gözaltına alarak grup araçlarına bindirdiği açıklandı.