JK Rowling transfobi suçlamalarına yanıt verdi: “Söylediklerim suçsa beni durdurun”

Adanali

Global Mod
Global Mod
JK Rowling, cinsiyet kimliği ve transseksüellik konusundaki tutumuyla yıllardır manşetlerde yer alıyor. Harry Potter'ın yazarı, konuyla ilgili görüşleriyle bir kez daha kendisini tartışmaların merkezine yerleştirdi, hatta yetkililere tweet'leri nedeniyle tutuklanması yönünde meydan okudu.

Geçtiğimiz ay, trans gazeteci ve sunucu India Willoughby, yazarın kendisinden erkeksi terimlerle bahsettiğini iddia ederek, transfobi iddiasıyla Rowling'e karşı şikayette bulunduğunu açıklamıştı. «JK Rowling kesinlikle bir suç işledi. Ben yasal olarak bir kadınım. Kadın olduğumu biliyor ve bana erkek dedi. Bu korunan bir özelliktir ve hem Eşitlik Yasası'nın hem de Cinsiyet Tanıma Yasası'nın ihlali anlamına gelir” dedi.

“JK Rowling'i söylediklerinden dolayı polise şikayet ettim, bunun nefret suçu veya kötü niyetli iletişim olarak mı değerlendirileceğini bilmiyorum ama bana göre bu bir suç” diye ekledi. .

Geçen Pazartesi, Rowling'in yaşadığı İskoçya'da, yaş, engellilik, din, cinsel yönelim, transeksüel kimlik ve cinsel özelliklerdeki farklılıklara ilişkin “nefreti kışkırtma” suçunu içeren yeni bir nefret suçu yasası yürürlüğe girdi.

Buna yanıt olarak Rowling, cinsel suç işleyen trans kadınların vakalarına atıfta bulunan birkaç tweet paylaştı. Ayrıca Willoughby'yi siyahi bir kişiye ve Olimpiyat sporcusuna hakaret etmekle suçlayarak bahsetti. “Yukarıdaki tweetlerde adı geçen kişiler kesinlikle kadın değil, hepsi erkek” dedi.

«Yeni yasa, kadınlar ve kız çocukları için farklılaştırılmış alanların ortadan kaldırılmasının tehlikeleri hakkında konuşanlarımızı susturmak isteyen aktivistler tarafından suiistimal edilmeye çok açık; “Erkekler tarafından gerçekleştirilen şiddet ve cinsel saldırılar suç verileriyle yapılan saçmalıklar” Kadın suçları, erkeklerin kadın sporlarında yarışmasına izin verilmesinin tuhaf adaletsizliği, kadınlara yönelik işlerdeki adaletsizlik ve trans-kimlikleşmiş erkeklerin aldığı fırsatlar ve biyolojik cinsiyetin gerçekliği ve değişmezliği olarak kaydedilen suçlar” diye ekledi.

Rowling, “'kadın'ı, kendini ilan eden herhangi bir erkeği kapsayacak şekilde yeniden tanımlamanın” tehlikesi konusunda uyardı ve bunun “İskoçya'daki kadınların ve kızların hakları ve güvenliği açısından ciddi sonuçlar doğuracağını” iddia etti. her zaman olduğu gibi, mahkumlar ve tecavüz mağdurları da dahil olmak üzere en savunmasız kişiler tarafından.”

“Biyolojik cinsiyetin doğru tanımlanmasının suç sayılması halinde, İskoçya'da ifade ve inanç özgürlüğü sona erecektir. Şu anda yurt dışındayım ama burada söylediklerim yeni kanuna göre suç sayılıyorsa beni tutuklasınlar” diye konuştu.