Jaime Santos, Aristotelesçi satranç dehası

Adanali

Global Mod
Global Mod
Leon’un tarihi merkezinde, Bernesga Nehri kıyısında her gün genç bir adamın yanında yürüyen bir adam görebilirsiniz. Sahneyi San Marcos köprüsünden izlerseniz iki gölgenin yeşilimsi suya yansıdığını görürsünüz. Ancak o zaman onlar da tıpkı Aristoteles ve onun felsefi çevresi gibi, dolaşmanın düşünmenize yardımcı olduğunu varsayan gezici akım gibi öğretmen ve mürit olduklarını anlayacaklardır. Thoreaulo kendi tarzında şöyle yazdı: “Bacaklarım hareket etmeye başladığı anda düşüncelerimin de akmaya başladığına inanıyorum.”

Benzer bir şeyi öğretmen Marcelino Sión ve onun öğrencisi, İspanyol satrancının büyük umudu, dünyanın en iyi oyuncuları arasında yer alma hayali kuran dahi çocuk Jaime Santos da yaşamıştır. Marcelino’nun ona “Zaten yerin var” dediğini duydum. “Artık dişinizi çıkarmanız, sonuna kadar savaşmanız ve gerçek bir ‘katil’ olmanız gerekiyor.” Jaime yutkundu. Kazanma zihniyetine beklenmedik ölçüde ne kadar boyun eğebileceğini merak ediyor. Köprüden, “İstediğin kadar Jaime,” diye düşünüyorum. “İstediğin kadar.”

Jaime Santos, Temmuz 1996’da bir tür carambola’da doğdu. Her yaz olduğu gibi, ebeveynleri León’dan annesinin doğum yeri olan Irún’a seyahat ediyordu. Jaime’nin annesi Margarita hamileydi ve en yakın hastane San Sebastián olduğundan ilk çocuğunu orada doğurdu. Jaime’nin büyük büyükbabası Gabriel Eceizabarrena, Irún’un belediye başkanıydı. Atama konuşmasında, Jaime’nin metodik ve iyi huylu, her zaman kibar karakterini çok iyi tanımlayabilecek “Barış ve çalışma” sloganını türetti.

Jaime’nin büyük amcası ve büyükannesinin erkek kardeşi, İspanyol satrancının unutulmuş en büyük figürlerinden biri olan Luis María Eceizabarrena’ydı. Başka bir nesil referansı olan arkadaşı Ricardo Lamarca, yakın arkadaşı Luis María hakkında şunları yazdı: “Bu büyük Bask, Guipúzcoa’nın şampiyonuydu ve İspanya Şampiyonası Kartpostalında oynadı. […]”Sonuçlarından dokunarak oynadığı hissine kapılıyorum ve bu laboratuvar satrancında ölümcül.” Luis María’nın dokunuşunu oynama becerinizi koruyun, belki de bu güzel siyah beyaz hikayeye anlam veren şey budur.

Alekhine ve Pomar

Jaime nostaljik bir şekilde şöyle hatırlıyor: “Büyük amcam dünya şampiyonu Alexander Alekhine’e karşı bir maç kazandı, ya da bana öyle söylendi.” «Bana pek çok şey verdi; bunların arasında, Avusturyalı usta Eliskases’in en iyi oyunlarına dair analizlerini kalemle elle yazdığı bir defter de vardı. Büyük bir sevgiyle saklıyorum. “Aramızda hiç oynamadık çünkü onunla tanıştığımda zaten çok yaşlıydı ama satranca olan tutkumuz hakkında çok konuştuk.”

1962 yılında, Franco döneminin ulusal satranç dehası Arturo Pomar, Irún üzerinden sınırı geçerek Stockholm’e gitti ve orada Interzonal’da yarışacak ve diğerlerinin yanı sıra Bobby Fischer’a karşı oynayacak. Luis María Eceizabarrena, Pomar’la tanıştı ve bu toplantı sayesinde o maceranın kötü koşullarını öğrendik: «Pomar, katılımcılar arasında tek başına, antrenörsüz, yirmi iki zorlu rakiple karşılaşan ve onlarla birlikte seyahat eden tek kişiydi. neredeyse hiç dinlenme. “Bana sahip olduğu tek desteği, Julio Ganzo’nun yazdığı 15 peseta değerindeki küçük bir açılış kitabını gösterdi.”

Luis María’nın umutsuzluğunun ötesinde, Jaime’nin yeteneklerini kurula aktarmasının asıl suçlusu babası Felipe’ydi. Dört yaşındayken ona aletlerin nasıl hareket ettirileceğini öğretti, ancak çocuk ilk başta ona pek dikkat etmedi. Jaime şunu itiraf ediyor: “Birkaç gün sonra beni kendime karşı oynarken gördü. “Orada işlerin ciddi olduğunu düşünmüş olmalı.” Bu görüntü o kadar güçlü ve beni o kadar etkiliyor ki Felipe ile iletişime geçiyorum. Ayrıca Jaime’nin ilk oyunlarını da hatırlıyor: «Oğlumdan evimizde uyguladığımız satranç programı ‘Chessmaster’dan bazı alıştırmaları çözmesini istedim. İnanılmaz olan, yaşına rağmen her zaman çözümü bulmasıydı. Bir cumartesi günü, altı yaşında olan Jaime’nin gece dokuza kadar sorunlarla boğuşmuş bir halde odasından çıkmadığını hatırlıyorum. Sonra düşündüm: yarın Marcelino’nun kulübüne gidiyoruz.

O yıllarda, 1990’da İspanyol ikincisi olan Marcelino Sión genç yeteneklere öğretmenlik yapıyordu. Jaime seçilmişler grubuna giremeyecek kadar gençti ve Carlos Callejo ve Manuel Morales’in birlikte yönettiği satranç okuluna başladı. Bir gün Carlos, Marcelino’ya şunları söyledi: “Mümkün olan en kısa sürede görmeni istediğim bir öğrencim var. Buna inanmayacaksın”. Jaime öğretmeniyle böyle tanıştı. Sión, “Jaime bir satranç hayranı değildi” diye belirtiyor. «Ancak onunla tek başıma çalışmaya gittiğimde önümde ne tür bir dahinin bulunduğunu anında fark ettim. Alışılmışın dışında çok hızlı bir oyuncuydu. Babası ondan biraz durmasını istedi. Öte yandan bu özellikte olağanüstü bir fırsat gördüm. “O çocuğun harika bir öğretmen olacağından tamamen emindim.”

Marcelino, Jaime’yi tahtadaki bir pozisyonun önüne oturtuyor ve ondan aklına hangi hamlenin geldiğini yüksek sesle söylemesini istiyordu. İki ya da üç saniye sonra Jaime kararını verdi: Örneğin “Hache dört”. Marcelino ona sitem etti: “Haydi, aklınıza ilk gelen şarkıyı söyleyemezsiniz, biraz daha düşünmeniz, adayın hamlelerinin ne olduğunu değerlendirmeniz lazım” gibi şeyler söyledi. Jaime başını salladı, ciddiliğini korudu ve parçaların düzenine tekrar baktı. Ta ki Marcelino şunu sorana kadar: “Peki, hamle nedir?” “Hache dört, hamle hâlâ dördüncü,” diye yanıtladı Jaime omuz silkerek. Marcelino bugün gururla şunu itiraf ediyor: “Gerçek şu ki, işini doğru yapamaması çok tuhaftı; bir yeteneği vardı.”

Dev katil Jaime

Yedi yaşındayken Jaime, eş zamanlı bir oyunda Rus Sergei Kariakin ile karşılaştı. O dönemde Kariakin 13 yaşındaydı ve tarihin en genç büyükustasıydı. Jaime “Beni ezdi” diye hatırlıyor. Ancak bu yenilgi onun içindeki en iyiyi ortaya çıkarmasına yardımcı oldu. Aslında Jaime kendini bir meteorun hızına adadı. Dokuz yaşındayken Castilla y León’un şampiyonu oldu ve şu anda dünyanın bir numarası ve Jaime için “tarihin en iyi oyuncusu” olan Magnus Carlsen’i yendi. Jaime, “Yaklaşık 14 yaşındaydı” diye açıklıyor. «Bu, klasik bir oyunda değil, Magistral de León’da eş zamanlı bir sergide gerçekleşti. Oyunun ortasında bir noktada Magnus yanlış hesap yaptı ve bir taş bıraktı, ben de onun hatasından yararlanmak zorunda kaldım.

Jaime’den bana oyunu göstermesini istiyorum. Bu bir mucize, özellikle de insan onu gözden geçirdiğinde Jaime’nin muazzam dehasını ve herhangi bir yanlışlığı nasıl cezalandırabildiğini fark ettiği için. Ve Magnus aslında bir piskoposu asılı bıraktığı için, ama ne oldu, o kadar da açık değildi, ölü adamın kokusunu almak zorundaydınız.

Bundan kısa bir süre sonra daha birçok istismar geldi. Jaime, gençler hariç tüm yaş kategorilerinde İspanya şampiyonuydu. 16 yaşındayken zaten büyükusta seviyesine sahipti, ancak unvanı elde etmek için 2018’e kadar beklemek zorunda kaldı. Jaime üniversite çağında Bilgisayar Mühendisliği okumayı seçti. İşe yaramadı. Değişti ve bu sefer UNED’de Kimya’ya başladı ama bu da işe yaramadı. Formülü, tepkisi, hayati denklemi tahtadaydı. Babası, “Öğrenci olarak her zaman düzenliydi, bir şeyler yapması konusunda ısrar ettik” diyor. «Ama ancak oynarsa mutlu olurdu. Küçük yaşlardan itibaren bu böyleydi ve yavaş yavaş bunu kabul etmeye başladık.

Bu aile güveni şüphesiz Jaime’nin kendisini uluslararası arenadaki en güçlü satranç oyuncularından biri haline getirmesine yardımcı oldu. 2022’de Avrupa hızlı satranç şampiyonu ilan edildi. Santos, “Kariyerimin en güzel anıydı” diye itiraf ediyor. “Sonunda evimde Magistral de León’u kazandığımda hissettiğim sevinci de hissettim” diye ekliyor. Magistral’ı kazanmak büyük sözlerdir. Bu, satrancın Roland Garros’udur; çok üst düzey katılımcıların yer aldığı, benzersiz dörtgen formatlı bir turnuvadır. Jaime geçen Temmuz ayında taç giydi. Yol boyunca Nikita Vitiugov’u (dünyada 25.) ve bu sporun yaşayan efsanesi İsrailli Boris Gelfand’ı (81.) yendi. Sizin topraklarınızda peygamber olmak hiçbir zaman kolay değildir. Ve Jaime de öyle.

“Dalkavukluk zayıflatır”

Felipe, kendince oğlunun gelişimini çok yakından takip etmeye çalışır. “Onun maçlarını izleyemiyorum, bir boğa güreşçisinin babasına benziyorum” diye itiraf ediyor. «Her turnuvadan önce ona dalkavukluğun zayıfladığını, geçmişten yaşanılamayacağını hatırlatırım. Ve Jaime bana sanki babamın sorunu burada der gibi bakıyor. Size bir anekdot anlatacağım. Jaime, 2017 yılında León Magistral’e ilk kez katıldığında Felipe, oğlunun bu seviyede olabileceğine ikna olmamıştı. Jaime, beş kez dünya şampiyonu olan Anand’dan başkasına karşı oynamak zorunda değildi.

Marcelino şöyle anımsıyor: “O toplantıdan önceki gece, Leontxo García ile her birinin eşiyle birlikte León’daki bir restorana akşam yemeğine gittim. Vardığımızda Felipe’yle karşılaştık ve bir yandan bana şunları söyledi: Yarın Anand için dörtten sıfıra. Umarım Jaime bazı beraberlikler elde edebilir.” Marcelino ısrar etti: “Hayır dostum, öyle söyleme, her şey eşit olacak, göreceksin.” “Dörde sıfır,” diye ısrar etti Felipe. Ertesi gün Jaime muhteşem bir satranç sergiledi ve Anand’a karşı 2-2 berabere kalmayı başardı. Sonunda eşitliği bozmada savaşı kaybetti ama herkesle yüz yüze savaşabileceğini gösterdi.

Jaime’nin geleceği ümit vericidir. FIDE tarafından yayınlanan bir sonraki listede dünyada 92. sırada yer alacak, ancak bu onun en iyi rekoru olmasa da, bir yıl önce zaten 59. sıraya ulaşmıştı. Yani son aylardaki mükemmel formunu korursa umut var. “Sınır koymuyorum. Çalışmakla 2700 ELO’ya ulaşabileceğimi düşünüyorum” diye açıklıyor. Bu ELO işaretini (bireysel sıralama puanı) elde etmek, Jaime’yi dünyadaki en iyi 35 oyuncu arasına sokacaktır. Marcelino Sión da hedefin bu olması gerektiği konusunda hemfikir: “Dokuz milyar nüfuslu bir gezegende, en iyi yüz arasında yer almak, en yüksek seviyede bir satranç oyuncusu olmaktır. Ama eğer 2700 grubundaysanız o zaman zaten zirvedesiniz, süper elitsiniz. Ve Jaime bunu başarabilir. “Hiçbir zaman çatısı olmadı.”

Altmış dört karelik evrende her şey olmuş biri olan Vishy Anand’a Jaime hakkındaki fikrini soruyorum. Bana hiçbir filtre uygulamadan cevap veriyor: “León’daki ve Dünya Kupası’ndaki performansına dair çok olumlu izlenimlerim var. Bence Jaime henüz patlamadı ama doğru yolda.” Onun sözleri bir bakıma Bernesga Nehri boyunca yapılan yürüyüşlerle ilgili en önemli soruyu yanıtlıyor: Jaime, kazanma zihniyetine beklenmedik ölçüde ne kadar boyun eğebilecek? Vishy Anand’ın San Marcos Köprüsü’nden “İstediğin kadar Jaime,” diye bağırdığını hayal ediyorum. “İstediğin kadar.”