İngiltere’den flaş karar… Ukrayna savaşında bir ilk!

celikci

New member
Dünyanın gözü kulağı 24 Şubat’tan beri Ukrayna’dan gelen haberlerde.

Savaşın dokuzuncu ayında alanda istediği kazanımları elde edemeyen Rusya bir müddetdir Ukrayna alt yapısını hava ve füze atakları ile amaç alıyor.

Ukrayna üzerindeki hava üstünlüğünü elinde bulunduran Rusya’yı kızdıracak, her fırsatta askeri yardımın artarak sürmesi gerektiğini belirten Zelenski’yi ise sevindiren atılım İngiltere’den geldi.

Savaşın başından beri Kiev’e en çok askeri takviye veren ülkelerin başında gelen İngiltere birinci kez Ukrayna’ya helikopter hibe etme sonucu aldı.

Ülke basınında yer alan haberlere göre, Ukrayna’ya üç eski Sea King helikopteri sağlanacak.

Donetsk bölgesinde bir Ukraynalı asker ele geçirilen Rus tankının önünde poz veriyor… (Fotoğraf: AP)

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, bu atağın savaşta bir birinci olduğunun altını çizerken Ukrayna’nın son haftalarda geri aldığı toprakları teminat altına almasına yardımcı olmak ismine 10 bin top mermisi daha gönderildiği bilgisini paylaştı.

Müttefik savunma bakanlarıyla görüşmek üzere Norveç’te bulunan Wallace açıklamayı HMS Queen Elizabeth uçak gemisinde yaptı.

İngiltere’nin bu sonucu Londra’nın Ukrayna’ya 50 milyon sterlinlik ek askeri yardım sonucundan günler daha sonra geldi.

Söz konusu yardımı paketi, düzinelerce radar ve insansız hava aracı elektronik harp kabiliyeti de dahil olmak üzere İran tarafınca sağlanan ölümcül insansız hava araçlarına karşı koyan 125 uçaksavar silahı ve teknolojiyi içeriyor.

Ukrayna başkanı Zelenski ile görüşen İngiltere Başbakanı Sunak, İngiltere’nin savaşın birinci gününden bu yana Ukrayna’nın yanında durduğunu ve bu duruştan dolayı gururlu olduğunu belirterek şu sözleri kullanmıştı;

‘İngiltere’nin en başından beri Ukrayna’nın yanında durmasından gurur duyuyorum. Bugün burada, Birleşik Krallık ve müttefiklerimizin, bu barbarca savaşı bitmiş oldurmek ve adil bir barış sağlamak için savaşırken Ukrayna’nın yanında olmaya devam edeceğini söylemek için buradayım.’