İngilizleri mideleriyle fetheden şefe onur ödülü

Adanali

Global Mod
Global Mod
Londra'ya cebinde 50.000 pesetayla ve tek kelime İngilizce konuşmadan geldi. Bugün İngiltere'nin başkentinde, bazıları Kraliyet Sanat Akademisi gibi ünlü kurumlarda yer alan yarım düzine restoranı yönetiyor, Kraliçe Camilla'yı besledi ve Abu Dabi'de yedinci işletmesini kısa süre önce açtı. Shakespeare'in dilini konuşurken hala belirgin bir Extremaduran aksanını korusa da, İngiliz toplumu José Pizarro'yu en popüler ve sevilen şeflerden biri olarak görüyor. Bu hafta, İspanya Büyükelçiliği'ne ilk ayak basmasından bu yana geçen 25. yılını, Isabel La Católica Nişanı ile Subay Haçı ile süslendiği İspanyol Büyükelçiliği'nde yaklaşık 500 misafirin katıldığı cömert bir partiyle kutladı. Birleşik Krallık'ta İspanyol mutfağının büyük bir destekçisi olarak sağlanan hizmetlere verilen ödül.

Ancak kökenleri Belgravia'nın diplomatik bölgesinin halılarından çok uzaktır. Pizarro, Extremaduran kasabası Talaván'da kendini kırsala adamış mütevazı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. “Annemle babamın sabah saat 5'te ineği sağmak için kalktıklarını gördüm” diyor bu “tavukların peşinden koşmayı veya kesim gününde domuzun kuyruğunu kapmayı seven yaramaz çocuk.” O zaman bile, oğlunun İngiliz halkıyla gümüş düğününe heyecanla katılan 90 yaşındaki annesi Isabel'in veya büyükannesi Faustina'nın yahnilerinin aromasından etkilenerek mutfağa dalardı. Ancak huzursuz José'nin kaderinin mutfakta olacağını hiçbir şey sezemiyor gibiydi.

“Her zaman kötü bir öğrenciydim, babam bana ya ders çalışırsın ya da kırsal bölgeye geri dönersin diyene kadar konsantre olamadım” diye anımsıyor. Kasabaya dönmek zorunda kalma ihtimalinin teşvikiyle diş protezi diplomasını aldı ve birkaç ay Sevilla'daki bir klinikte çalıştı, “ancak dişler beni ikna etmedi ve Cáceres'te otelcilik okumaya başladım. neredeyse ölümüne “zaman”. Bulaşıkçı olarak başladığı mutfakta çocukluğuna dair tüm anılar yeniden canlandı; “taze sağılmış sütün kokusu, iyi bir domatesin veya gerçek bir yumurtanın tadı” ve onu yaptığı işe aşık etti. Başarının kapılarını açacaktır.

Şef José Pizarro, Londra'daki İspanyol büyükelçiliğinde düzenlenen törende.

R.C.

İspanya'nın en iyi restoranlarından bazılarını gezdi ve “akıl hocam, hayatımın gidişatını değiştiren şef” Julio Reoyo'nun emri altında çalıştığı sakatat tapınağı El Mesón de Doña Filo'ya dair silinmez bir anısı var. – bu hafta yine Bermondsey Caddesi'nde aynı mutfağı paylaştığı kişiyle. Reoyo, sarılmalar, kahkahalar ve anılar arasında, “Sizin evinizde öğrenim gören birinin sizden çok daha büyük olduğunu görmek güzel” dedi.

28 yaşında, yeni deneyimlere aç olarak Londra'ya gitme niyetiyle çantasını topladı. “Gelmeden önceki hafta, veda partileri arasında maaşımın yarısını arkadaşlarımla harcadım,” yani neredeyse elindekilerle geldi. “Özgeçmişim iyiydi ama İngilizce seviyem sıfır olduğundan kendimi bir İspanyol restoranına götürdüm.” Londra'daki İber mutfağının artık ortadan kaybolmuş liderleri Gaudi veya Eyre Kardeşler'den geçti ve 2011'de bugün birçok İspanyol'un bulunduğu bir restoran galaksisinin tohumu olan ilk kişisel projesi José Tapas Bar'a şekil verebildi. Onun gibi onlar da bir gelecek arayışı içinde şehre geliyorlar.

Pizarro'nun mekanlarında bara yaklaşıp sakince “biraz bira” isteyebilirsiniz. Mektupları ulusal atıştırmalıklara ve İber mutfağının çeşitliliğine bir ilahi niteliğindedir. İspanyol mutfağı üzerine dört referans kitabı yayınlamıştır ve başkentte Kraliyet Sanat Akademisi gibi onurlu yerlerde bulunmaktadır, bu nedenle İspanyol markalarının Britanya pazarına girmeye çalışan firmalar için daha iyi bir vitrin bulmak zordur.

“Çok daha yaratıcı, modern, özel bir mutfak, ne demek isterseniz onu yapmaya başladım, ancak halkın büyük bir kısmının bunu anlamadığını fark ettim. elimizdeki ürün.” Bir prensip meselesi – “İngilizlerin İberya'yı 'Parma jambonu' ile karıştırması beni üzdü” – ama aynı zamanda bir iş zekası meselesi. Her zaman tıklım tıklım dolu olan restoranları, sizi bir an için İspanya'da olduğunuza inandıran o hareketli atmosferi yansıtıyor. “Bu bana verebileceğin en güzel iltifat.”

Belgravia'da ünlü partisi

Belgravia Meydanı'ndaki İspanyol Büyükelçiliği'nin merkezi, bu Perşembe günü Birleşik Krallık'taki en tanınmış İspanyol şefi anmak için kaynadı. Yaklaşık 500 davetlinin yer aldığı liste, Pizarro'nun 25 yıllık Londra macerasında biriktirdiği dostlukların renkli bir temsilini sunuyordu. Gitarist Nono García'nın canlandırdığı partide Gilbert ve George gibi uluslararası prestije sahip sanatçılar, Bulgaristan'dan Kyril gibi 'kraliyet adamları', Şarap Ustası Sarah Jane Evans, şef María José San Román ve televizyon sunucusu Boris Izaguirre görüldü. ve şarkıcı Elena Amaya.