«Hiçbir zaman televizyonda çalışmayı istemedim, şans ve tesadüflerin birleşimi oldu»

Adanali

Global Mod
Global Mod
En klasik oyun programlarından biri küçük ekrana geri döndü. Gazeteci Aitor Albizua (Arrigorriaga, Vizcaya, 32 yaşında), Pazartesi'den Perşembe'ye saat 21.30'da yayınlanan ve TVE 28'de La 2'ye dönen 'Cifras y Letras' programının yeni sahnesinden sorumlu. yıllar sonra. Bunu özünü koruyarak, ancak teknolojiyi ve hatta ünlü mekaniğine kümülatif bir ikramiyeyi dahil ederek yapar. Şans eseri televizyona gelen Albizua, profesyonel kariyerine Cadena Ser'de başladı ve burada 'Hora 25' ve 'From Right to First' gibi ilgili programlarda yer aldı. Günlük öğleden sonra dergisi 'Kendimizi sokağa atıyoruz'un ortak sunuculuğunu yapmak üzere ETB'ye geçiş yaptı. ETB2 programı 'Lingo' sayesinde televizyon yarışmalarında deneyim kazandı.

–'Şifreler ve harfler' La 2'de ilk kez yayınlandığında çocuktum. Programı otuz yıl sonra keşfetmek nasıl bir şeydi?

–Biraz kolektif hayal gücünden referanslar vardı. Bana teklif edildiğinde belgesel film yapımcısı olarak pratik yaptım ve çok özel ve samimi sunumuyla Elisenda Roca'nın ilk programlarını izledim. Ben de Fransızca versiyonunu araştırıp altyazılı olarak izledim çünkü biz Fransızca programı baz almıştık ve ne bekleyeceğime dair fikir sahibi oldum. İnsanların formata olan sevgisini keşfettim; etkileyici olan o tatlı nostalji.

–İzleyicilerin bu kadar sevdiği ve hatırladığı bir programı sunduğunuz için daha fazla sorumluluk hissediyor musunuz?

– Kısmen baskıyı hissediyorum. Karşılaştırmalar kaçınılmazdır ve belirli bir anda ben de izleyici olarak bunları yapardım. Ama aynı zamanda olumlu olanın, en iyinin yanındayım. Sıfırdan başlamıyoruz; İnsanlar işlerin nasıl yürüdüğünü ve formatını zaten biliyor. Eleştiriler genel anlamda olumlu. Şu ya da bu şekilde, onu daha önce izleyen izleyici kitlesinin bir kısmının ve şimdi 'Şifreler ve Harfler'i keşfedecek olan yeni izleyicilerin ilgisini çekeceğimizden çok eminim.

–Diğer ağlarda 'El hormiguero' veya 'İlk buluşmalar' gibi başarılı programlar aynı anda yayınlanıyor. La 2'de 'prime time'da harflere ve matematiğe odaklanıyoruz. Bu kadar rekabetçi bir zaman diliminde izleyiciyi yakalamak için neler yapılabilir?

–Öncelikle bunun kolay bir slot olmadığı doğru, ancak aradaki boşluğun mevcut olduğuna eminim. 'Rakamlar ve harfler' oldukça dinamik bir programdır. Yarım saat sürüyor, tam ortasındasınız ve bitiyor. Bir sunumcu olarak niyetim ve yaptığım çalışmalarda da yavaş yavaş görülen şey, tam olarak bu gerilimi ve bu tür programların sıklıkla sahip olduğu protokolü azaltmaktır. Bunu doğallaştırmak, ayrıca birçok insanın bize yardım etmesine rağmen bir araya gelip masa oyununun tadını çıkaran beş meslektaşımla bunu güzel bir zamana dönüştürmek istiyorum.

–Daha çok rakamlarla mı yoksa harflerle mi ilgili? Eğer yarışsaydınız hangi konuda daha iyi olurdunuz?

–Ben mektuplardanım, sokaktan. Hatta yarışmacıların o kadar etkileyici bir zihinsel hıza sahip olmalarına hayran kalıyorum ki, iki saniye sonra benim hala kafamda özümsemeye çalıştığım bir hesaplamayı gerçekleştiriyorlar. Harflere sadık kalıyorum. Gösterinin bu bölümünde iyi bir yarışmacı olacağını düşünüyorum.

– Profesyonel hayatınızın geri kalanını, Jordi Hurtado'nun 'Sabre y Ganar' şarkısıyla yaptığı gibi, La 2'de 'Cifras y Letras' şarkısını sunarak geçireceğinizi mi düşünüyorsunuz?

–Gerçek şu ki bana soruyorlar ve bu benim hiç düşünmediğim bir şeydi ama aynı şekilde şu anda burada olmayı da hiç düşünmemiştim. Hayatım boyunca kendimi çok sevdiğim televizyona adayabilmek en büyük hayalim olurdu. Umarım öyledir, 'Rakamlar ve Harfler'dedir ve onu diğer format türleriyle tamamlayabilir. Her şeye açığım.

– İzleyiciler La 2'de diğer kanallara göre daha az baskı mı yaşıyor?

–La 2'de kamu hizmetinin kalitesine uygunluk, kültürel ve hatta eğitimsel bir konu anlamında başka tür hedeflerin de olduğuna inanıyorum. Duruşmaları aynı göreceğim ve sanki başka bir ağdaymış gibi analiz edeceğim. İzleyiciden ufak da olsa bir baskı gelmesi, formata verdiğimiz emekten, sevgiden, istekten en azından benim açımdan hiçbir şey eksiltmiyor.

– Elisenda Roca sana ne tavsiye etti?

–Onunla RNE'de Carles Mesa'nın programında tanıştım ve derinlemesine konuşma fırsatı bulduk. Başından beri ondan çok fazla sevgi gördüm. Formata sevgiyle bakmamı, bana güvendiğini, baş kahramanın yarışmacılar olduğunu söyledi.

–İki yıl önce TVE'de 'Cifras y Letras' ve 'Telepasión'u sunacağınız söylenmiş olsaydı. İnanır mısın?

–Bir tane daha al derdim, sen delisin canım (gülüyor). Hiçbir zaman televizyonda çalışmayı aramadım. Bu bir dizi tesadüf ve şanstı. Karar verecek kişilerin beni radyoda dinleyeceği ve yaptığım diğer projelerde göreceği bir zamanda aktif olun. Ama her şeyin bu kadar hızlı ilerleyeceğini düşünmemiştim. 'Telepasión' veya 'Benidorm Fest' gibi programlarda yer almak bir hayalin gerçekleşmesidir ve çoğu zaman bitmesi durumunda gözlerinizi açmak istememe hissini de beraberinde getirir.

– Popülaritedeki bu hızlı artışı nasıl karşılıyorsunuz?

-Bu kaçınılmazdır. Nasıl yönetileceğini bilmen gereken bir şey. Günlük yaşamda, ailenizle birlikteyken, hastanedeyken, hatta partnerinizle birlikteyken gözlemlendiğinizi hissetmeye alışmanız gerekir. İnsanların size büyük bir sevgi ve hayranlıkla yaklaştığı doğrudur, bu takdire şayandır. Bu beni çok rahatlatıyor ama her şey yolunda, her şey tam oturuyor dersem yalan söylemiş olurum. Bu, yönetmeyi öğrenmeniz gereken bir şeydir çünkü çoğu zaman insanlar sizi tanıdıklarını varsayarlar. Ve bu öyle değil.