hiç bir şey yapmadan para kazanan ‘hiç adam’… ‘Ailem bir şey yapmamamdan şikayetçiydi, ben de bunu işe çevirdim’

celikci

New member
Akari Shirai, yeni işi için Tokyo’dan taşınmadan evvel, eski eşiyle bir arada gittiği en sevdiği restoranda yemek yemek istedi. Lakin bir sorun vardı; restorana tek başına gittiğinde boşanma konusundan öteki bir şey düşünemeyecekti ve bunu yaşamak istemiyordu. Bir arkadaşını davet edip durumu açıklamak da ona hiç cazip gelmedi.

İşte tam da bu noktada aklına Japonya’nın ‘hiç bir şey yapmayan adamı’ geldi. Onu kendisiyle yemek yemesi için kiraladı.

Sessiz öğlen yemeği yaklaşık 45 dakika sürdü. Shirai en sevdiği yemeği sipariş etti ve kendisine eşlik etmesi için kiraladığı adama aralıklı olarak sorular sordu. Onunla evlilik anılarını paylaştı, düğününden bir fotoğraf gösterdi. ‘hiç bir şey yapmayan adam’ ise sorulara kısa karşılıklar veriyor, başını sallıyor ve kimi vakit kuru bir kahkaha atıyordu. hiç bir biçimde ise bir sohbet başlatmıyordu.

Shirai’nin de istediği tam olarak buydu.

27 yaşındaki Shirai, “Biriyle bir arada olduğumu lakin bununla birlikte da yalnız olduğumu hissettim. Zira onun gereksinimlerine dikkat etmem ya da onun hakkında düşünmem gerekmiyordu. Yanımdaydı lakin beni hiç rahatsız etmiyordu. Konuşmak için rastgele bir gariplik yahut baskı hissetmedim. Birinci kere tam bir sessizlik ortasında yemek yemiş olabilirim” diyor.

Morimoto, Akari Shirai’ye en sevdiği restoranda yemek yerken sükunet içinde eşlik ediyor.

Japonya ve Güney Kore’de yıllardır, toplumsal etkinliklerde prestiji kurtarmanın bir yolu olarak, arkadaşları, aile üyelerini yahut öteki tanıdıkları ‘taklit etmek’ için yabancıların kiralandığı bir kesim kelam konusu.

Lakin 38 yaşındaki Shoji Morimoto, son dört yıldır kendisini bir arkadaş olarak sunarak, müşterilerini Japon toplumunun konuşulan ve konuşulmayan normlarının toplumsal beklentilerinden kurtarıyor. Takma ismi ‘Rental-san’ (Bay Kiralık) olan Morimoto, ‘hiç bir şey yapmadığı’ işiyle bir televizyon dizisine ve üç kitaba ilham kaynağı oldu, toplumsal medyada viral hale gelerek milletlerarası bir üne kavuştu.

Rental-San’daki San, Japonca’da daha hayli küçüklerin yaşça büyük olanlar ve birbirini tanımayanların içinde kullanılan nötr hürmet ekidir.

Başınız karıştı değil mi? Gelin kıssanın en başına dönelim…

AİLESİ HİÇBİR ŞEY YAPMAMASINDAN ŞİKAYETÇİYDİ, BU DURUMU FIRSATA ÇEVİRDİ

Aileniz ya da arkadaşlarınız size de vakit zaman hiç bir şey yapmadığınızı, vaktinizi boşa harcadığınızı söylüyor mu? Etrafınızdan bu şikâyetleri duyuyorsanız katiyen yalnız değilsiniz. Japonya’da yaşayan Shoji Morimoto da çocukluğundan beri tıpkı şikâyetleri duyuyordu. tıpkı vakitte ‘hiç bir şey yapmama’ klişesiyle savaşmak yerine onu benimsemeye karar verdi ve işi haline getirdi.

Kendini ‘hiç bir şey yapmamak üzere’ kiraya veren ‘hiç adam’, onu kiraladığınız aktivite için sizinle geliyor lakin hiç bir diyalog başlatmıyor, siz sormadan konuşmuyor. Size eşlik ediyor, yalnızlığınızı gideriyor lakin asla yük olmuyor.

SEANS BAŞI 85 DOLAR

Birden fazla vakit hayatında bir dönüm noktasında olan, travmatik anılarını aşmak isteyen, arkadaşları yahut aileleri ile paylaşmaktan rahatsızlık duydukları anları yalnız da yaşamak istemeyen beşerler tarafınca kiralanıyor. Morimoto müşterilerini yargılamadan ve şahsi alanlarına girmeden yalnızca sessiz bir biçimde yanlarında oluyor. Seans başına ise 85 dolar fiyat alıyor.

Tamam lakin Morimoto tam olarak kimlere nasıl yardımcı oluyor?

MARATON ÇİZGİSİNDE TANIDIK BİR YÜZ, TREN GARINDA HÜZÜNLÜ VEDA

örneğin maraton koşan ve tanıdık bir sima görmek isteyen bir atleti bitiş çizgisinde bekledi. Bir öbür işi ise tez yazan birinin yanında durmaktı. Bu kişi tek başınayken kaytardığı için Morimoto’yu yanında oturması için kiraladı.

Bir bayan boşanma evraklarını hazırlarken kendisine eşlik etmesi için Morimoto’yu tuttu. Bir defasında müşterisi ile tabip denetimine gitti ve hemoroid ameliyatı teşhisini konurken yanında oturdu.

Tokyo’dan Osaka’ya gidecek olan biri, tren istasyonunda kendisine veda etmesi ve gerisinden el sallaması için Morimoto’yu tuttu.

Bu işe başladığından beri tek bakılırsavinin hiç bir şey yapmamak olduğunu ısrarla belirtmesine karşın Morimoto olmadık taleplerle de karşılaşabiliyor. kimi vakit kendisinden çamaşır yıkanması, arkadaşlık kurması ve hatta çıplak poz vermesi istendiğini anlatan hiç adam, “Bu teklifleri kibarca reddediyorum. Zira benim işim hiç bir şey yapmamak ve dört yıldır da bunu muvaffakiyetle yürütüyorum” diyor.

Shoji Morimoto bu farklı iş seçiminde muvaffakiyete ulaştı zira Japonya’da yalnızlık vatandaşlar için büyük bir tasa kaynağı. 2020’de Japonya, 11 yıl ortasında birinci sefer intihar oranlarında artış olduğunu bildirdi. Morimoto’nun başlatmış olduğu iş ise biroldukca kişi tarafınca taklit edilmeye başlandı.

‘ONUNLA GÖRÜŞÜRKEN DURUMU DENETİM ETMEK ÇOK KOLAY’

Morimoto, müşterilerinin önemsedikleri insanlara gereksinimleriyle yük olmak istemediklerini çoğunlukla fark ettiğini söylüyor, “Bence beşerler kendilerini savunmasız hissettiklerinde ya da duygusal bir anda olduklarında, sevdiklerine karşı daha hassas hale geliyorlar. Yakınlarının onları nasıl algılayacağı ya da kendileri için ne cins aksiyonlarda bulunacağı konusunu düşünüp tahminen de yük olmak istemiyorlar” diyor.

Tokyo’daki Meisei Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan Yasushi Fujii, Shoji Morimoto’nun yaptığı şeyin insanlara duygusal dayanak sağlamak olduğunu söylüyor.

“Arkadaşlarla ve başka beşerlerle etkileşimde bulunurken, her vakit devreye girebilecek bilinmeyen faktörler vardır diyen Fujii, “Ancak Rental-san ile görüştüğünüzde sizi neyin beklediğini bilmek ve durumu büsbütün denetim altında tutmak epeyce kolay” sözlerine yer veriyor.

Japonya’nın bir güney bölgesi olan Kansai’de büyüyen Morimoto, şu ana kadar yaklaşık 4 bin randevuya gitti. Günde birkaç müşterisi olduğundan bahseden Morimoto, “Bir haneye bakmak ve çocuk yetiştirmek için üzerime düşeni yapacak kadar para kazanıyorum” diyor.

Çalışmadığı vakit içinderda bile fazla konuşkan olmayan Morimoto için şu anda benimsediği hayat biçiminde her şey yolunda gidiyor. İşe müşterilerin onu basitçe tanıyabilmesi için imzası olan mavi şapkasını ve kapüşonlusunu giyerek gidiyor ve yüzüne boş bir söz yerleştiriyor. Lakin daha resmi bir yerde çalışacaksa da muhakkak ortama uygun giyinmeyi ihmal etmiyor.

Morimoto, iş modelinin niye viral ün kazandığı konusunda hayli fazla var iseyımda bulunmaktan çekiniyor. Diğerlerini yargılamamayı ve derin şahsi zorluklardan geçmekte olan fakat bunu göstermeyen insanlara empati duymayı öğrendiğini söylüyor ve ekliyor:

“İnsanlar yüzeyde olağan ve yeterli görünseler bile, ekseriyetle şok edici geçmişleri, sırları yahut çözemedikleri sıkıntıları vardır. Bana çılgınca sorunlarla gelen insanlara dışarından bakıldığında sıklıkla acı çekiyormuş üzere görünmüyorlar. Herkesi hatta fazlaca güzel görünenlerin bile kesinlikle problemleri ve sırları vardır.”