Hayaletler unutulmuş İspanya'da rehber görevi görüyor

Adanali

Global Mod
Global Mod
Gazeteci Jose Manuel García Bautista (Sevilla, 51 yaşında), Madrid'e yarım saat uzaklıkta, nüfusu olmayan bir köy olan El Alamín'de yaşadıklarını hatırladığında hala endişeleniyor; bu köy, Madrid'i çevreleyen gizem halesi hakkında yazdığı rehberin bir parçası. İspanya kırsalından terk edilmiş yerleşim bölgeleri. “Eski kiliseye giren bir gölge gördük, onu takip ettik ama orada kimse yoktu. Ayrıca hiçliğin ortasında var olmayan bir zilin çaldığını da duyduk. Bütün bunlar psikofoni kayıtları ve sıcaklıktaki ani düşüşün ve yakınımızda hayalet bir varlığın varlığının hissedilmesiyle. “Çok şok ediciydi.”

Paranormal olaylar konusunda uzman ve arkasında yaklaşık otuz kitap bulunan, radyo ve televizyon programlarında ve yazılı medyada (Ser, Canal Sur, Sevilla TV, Año Cero, Más Allá…) işbirlikçi olan araştırmacı, şimdi 'Gizemli Gizemli Rehber'i yayınlıyor. Terk edilmiş kasabalar (Almuzara), yazarın işaret ettiği gibi “korkutucu bir zaman geçirmek için” gizem ve efsanenin trajik hikayeler ve açıklanamaz olaylarla bir arada var olduğu elli hayalet yeri kapsayan bir tur.

-Bizim gibi bu kadar çok terk edilmiş kasabanın olduğu bir ülkede, birkaç rehber hazırlayacak malzeme var…

-İspanya'da bu kataloglama altında üç binden fazla yer buluyoruz. Hikayesini kısaca anlatmak zorunda kalsak, rehberin ikinci, üçüncü kısmı değil, koca bir ansiklopedi ile karşı karşıya kalırız. Ancak özellikle bu kitap farklı bir modele hizmet ediyor.

-Terk edilmiş kasabalarda hayaletler var mı?

-Evet, kitapta paranormal olayların tanıklıklarının, içlerindeki tuhaf olayların, trajedilerin, psikofonik seslerin ya da okumayı gerçekten merak uyandıran ve çekici kılan esrarengiz ışıkların bulunduğu 50 terk edilmiş kasaba yer alıyor.

-Bu rehber için belgeleme yapmaktan korktunuz mu?

– Evet, Huelva'nın terk edilmiş Los Cabezudos kasabasındayken, bir varlık dedektörünün üzerinde herhangi bir insan eylemi olmadan, sanki görünmez bir şey onu hareket ettirmiş gibi nasıl fırlatıldığını, fırlatıldığını ilk elden deneyimleme fırsatı bulduk. O zamanlar imkansız olan çocuk seslerini de duyduk. Madrid'deki El Alamín'de eski kilisenin kapısından geçen bir gölge gördük ve içeri girdiğimizde kimse yoktu. Ama var olmayan bir zilin sesini duyduk. Bütün bunlar, psikofonilerin sonraki kayıtları veya termojenez olgusunu (sıcaklıkta çok ani düşüşler) ve bize yakın bir şeyin varlığını yakından hissetmeyle. Çok şok edici!

-Birçok insan bu fenomenlere güvenmez ve mantık uygulandığında tüm gizemlerin çözüleceğine inanır…

-Eh, sağlıklı inançsızlığın ve şüpheciliğin kimseye zararı yoktur, inkar uğruna, korkudan, görmediğine inanmamak için inkar edemezsin. Bir gazeteci olarak analitik bir zihinle ve her şeye mantık uygulayarak haber yapıyorum, ancak olası bir açıklama olmadığında imkansız en mantıklı olanıdır… a priori ne kadar mantıksız görünse de. Otuz yılı aşkın süredir gizem dünyasının içindeyim ve bazı şeyler yaşadım. 2017 yılında büyük bir araştırmacı grubuyla birlikte karşımızda kaybolan garip bir insan silüeti gördük. Tecrübesine göre en az inanan kişi, bu olaylar başına geldiğinde sizi ilk ve en ikna olmuş kişi olarak adlandıran kişidir. Fizik Fakültesi profesörleri ve CSIC üyeleriyle kişisel olarak doğaüstü olayları araştırdım ve çok şaşırdılar. Zaten ben kimseyi ikna etmek için burada değilim, olanları anlatıyorum ve herkes vicdanlı davranıyor ama kitapta yaşadıklarımız ve anlatılan her şeyin gerçek olduğunu söyleyebilirim.

Yukarıdan aşağıya, Madrid'den arabayla yarım saat uzaklıktaki ıssız bir bölge olan El Alamín; Sevilla'daki Torbiscal tiyatrosunda siyah mumlar ve bir oyuncak ayıyla birlikte bir maneviyat ritüelinin kalıntılarını ve 'Terkedilmiş kasabaların gizemli rehberi' (Almuzara) kitabının yazarı José Manuel García Bautista'nın bir portresini buldular.

R.C.

İkincil resim 1 - Yukarıdan aşağıya, Madrid'den arabayla yarım saat uzaklıktaki ıssız bir bölge olan El Alamín;  Sevilla'daki Torbiscal tiyatrosunda siyah mumlar ve bir oyuncak ayıyla birlikte bir maneviyat ritüelinin kalıntılarını ve 'Terkedilmiş kasabaların gizemli rehberi' (Almuzara) kitabının yazarı José Manuel García Bautista'nın bir portresini buldular.

İkincil resim 2 - Yukarıdan aşağıya, Madrid'den arabayla yarım saat uzaklıktaki ıssız bir bölge olan El Alamín;  Sevilla'daki Torbiscal tiyatrosunda siyah mumlar ve bir oyuncak ayıyla birlikte bir maneviyat ritüelinin kalıntılarını ve 'Terkedilmiş kasabaların gizemli rehberi' (Almuzara) kitabının yazarı José Manuel García Bautista'nın bir portresini buldular.

-İspanya ve kasabaları efsanelerle dolu, özellikle ilginizi çeken var mı?

-Efsanelerle dolu İspanya'yı ve özellikle de Ciudad Real'deki Torre de Vejezate kasabasını gerçekten çok seviyorum; burada yüzyıllar önce Isabella adında genç bir kadın yaşıyordu ve babası, yabancı biriyle ilişki yaşamamak için onu bir kuleye kilitlemişti. aşık olmuştu. Hapishaneden kaçmak için çaresiz kalan Isabella, fırtınalı bir gecede kaçtı, ancak yağmurda bir yolda koşarken bir viraja takıldı ve öyle bir şanssızlıkla düştü ki darbeden öldü. O zamandan beri, onun azap çeken ruhunun şu anda bir yol olan yolda dolaştığı ve oradan geçmeye cesaret edenlere göründüğü söylenir. 'Eğri kız' ile karşılaşanların ifadeleri tüyler ürpertici. Pek çok kişi beyazlar giyinmiş, koyu renk, darmadağınık saçlı bir kadın figürü gördüğünü iddia ediyor; Bazıları ise gecenin karanlığında onların çığlıklarını ve fısıltılarını duyduklarını iddia ediyor.

-Başka bir 'kıvrımlı kız' mı…?

-İlginç olan, onu birinci şahıs olarak gördüğünü, hatta yanında durduğunu iddia eden tanıkların varlığıdır. Elbette pek çok şehir efsanesi var ama efsanenin ötesinde tanıkların varlığı nedeniyle Ciudad Real vakası da buna dahil. İspanya bu tür hikayelerin çoğaldığı bir ülke ama tanıkların yeri olmadığından her zaman sulandırılıyor, bu vakada mevcut.

“Sanki varlığımız orada yaşayanları memnun etmiyormuş gibi 'defolun' diye ses kaydı yaptık”

-Kitapta ayrıca çok sayıda perili ev var…

-Sevilla ili El Torbiscal'de araştırma yaparken şehir tiyatrosunda sıcaklığın nasıl aniden düştüğünü gördük, sanki aramızda görünmez bir şey varmış gibi hareketlerimizi izliyormuş gibi nefes alışverişlerini duyabiliyorduk. Dikkatimizi çeken bir diğer dehşet verici detay ise, sanki biri ölü bir çocuğun ruhunu çağırmak istemiş gibi, çevresinde pentagram ve çevresinde siyah mum kalıntıları bulunan bir tür sunak üzerinde oyuncak ayının varlığıydı… Bir kez daha yapabildik. eski dispansere doğru yürüyormuş gibi görünen bir siluet görüyorum. Oraya gittik ve sanki varlığımız içeride yaşayanları memnun etmiyormuş gibi, “dışarı çık”, “git” diye ses kaydı yaptık. Hiçbirimize ait olmadığı belli olan, eski kolonyaya benzeyen yoğun bir koku kokusu duyduk.

-İç Savaş'taki yıkımın fiziksel anısı olan Eski Belchite, rehberinizin duraklarından bir diğeri…

-Belchite'da onu çevreleyen sessizliğin ötesinde birçok sesi kaydedebilirsiniz. Kitabın teması içinde en sevdiğim yerlerden biri. Savaşçılar ve toplar bölgeyi bombaladı ve askerler sokak sokak, ev ev savaşarak kasabaya girdi. Çok geçmeden cesetler birikmeye başladı, ölüm kapıdaydı. Bütün bunları en çok ve en iyi araştıran kişi, 1986 yılında bugün parafonilerle özdeşleştirebileceğimiz her türlü tuhaf sesi kaydeden gazeteci Carlos Bogdanich'tir. Kendisi ve ekibi, gürültü yapmamak ve kayda müdahale etmemek için mikrofonlarını eski San Martín kilisesine yerleştirip oradan uzaklaştı. Materyali incelerken sessizlikten top atışları ve bomba sesleri yükseldi ve hemen ardından bir savaş uçağının dalışını net bir şekilde duyduk… hiç yaşanmaması gereken başka zamanların anıları ve tarihin hayaletleri.

-Büyülü İspanya turist sömürüsüne uygun mu?

-Elbette, aslında Álvaro Martín, Jesús Callejo, José Manuel Frías, José Manuel Morales veya benim gibi meslektaşlarımızın buna adandığı birçok rota var. Ve gizemlerden, efsanelerden, hayaletlerden, perili evlerden bahsediyoruz. Diğer bir şey ise tavsiye etmediğim bu tür kasabalara gitmek olabilir çünkü bazıları çok kötü durumda ve buralarda dolaşmak güvenli değil.

-Açıklanamayan şeyler geceleri mi oluyor?

-Hayır, gerçek olmayan bir ifadedir; Benim için en güçlü bölümler öğleden sonra üçte yaşandı. Paranormal olaylar zamansızdır, zamanları ve saatleri yoktur. Daha fazla sessizlik, daha fazla huzur olduğu gerçeğinden dolayı geceyi seçiyoruz, sırf bu nedenle.

Tutulan Ruhlar

-Hayaletler terk edilmiş kasabalarda ne bulur?

-Geçmişin izleri, mekanla duygusal ya da duygusal bağlar… Sevinçlerin, üzüntülerin, kahkahaların, gözyaşlarının olduğu bir hayat… Onları orada tutan şey, bırakabilecekleri bir şeyin yanı sıra. Yapacaktım ama elbette sana söyleyemedim.

-Artık kuraklık nedeniyle bataklıklara gömülen kasabalar ortaya çıktığına göre, eski hayaletler de ortaya çıkabilir…

-Kitapta yok ama 1992'den beri Lindoso rezervuarının altında kalan Ourense'deki bir köy olan Aceredo'nun hikayesi beni büyüledi. Taş evleri ve Romanesk kilisesi yılın büyük bölümünde gizli kalıyor. Ancak kuraklık 2023'te yeniden yüzeye çıkmasına neden oldu. Sokaklarında yürümek, evlerini, kilisesini ve hatta kasaba okulunu keşfetmek sanki zamanda geriye gitmek gibiydi. Aceredo'nun tarihi ve sular altında kaybolması onu gizemli ve büyüleyici bir yer haline getiriyor.

-Bu arada… Jose Manuel García Bautista Ouija kurulu tarafından çağrılan bir ruh olsaydı… yaşayanlara ne derdiniz?

-Ölümden sonraki yaşamın nasıl bir şey olduğunu anlatacak, bilinmeyenin korkusunu ortadan kaldıracak, ölümün bir son olmadığını, huzur ve sükunetin var olmasını sağlayacaktır. Umut budur. Ama hey, onlara öngörülemeyen bir sonu hızlandırmadan önce bu dünyayı düzeltmelerini söylerdim. Dünya çok kötü ve bu yüzden umut vermek önemli.