«Geçmişi kurtarmak her zaman işe yaramaz; Daha çok yeni projeler yapıyorum»

Adanali

Global Mod
Global Mod
Dünyanın en iyi yetenekleri, bu akşam Telecinco’da (22:00) yeni bir gala yayınlayan popüler ‘yetenek şovu’nun özel versiyonu ‘Got Talent: All-Stars’ta birbirleriyle yarışıyor. Formatın başında, aileyi ekranın önüne koyarak programın çok yönlülüğüne değer veren aktör ve sunucu Santi Millán (Barselona, 54 yaşında) tekrar ediyor.

-Got Talent’in Avrupa’da yapılan ilk All Stars versiyonudur.

-Çok farklı. Sanatın şaşırtıcı bir bileşeni vardır çünkü yalnızca teknik bir şey değildir. Her performansı benzersiz ve tekrarlanamaz kılan bir duygu vardır. Ve onları canlı yaşamak onu daha da eşsiz kılıyor. Yirmi kere izleyebileceğim performanslar var ve beni heyecanlandırmaya ve şaşırtmaya devam edecekler.

– Programın seviyesi yükseldi mi?

-Bu format sizi ağzınız açık bırakıyor. Sadece sahnede olanlar değil, bu yeteneği jürinin ve ekranın önüne koymayı içeren her şey. Fremantle ve Mediaset, bu ürünü izleyicilere ulaştırma konusunda harika bir iş çıkardı.

-Yabancı olan ve sizi tanımayan yarışmacılarla iletişim kurmak sizin için daha mı zor oldu?

-Sizi tanıyıp tanımamaları formatla alakalı değil, tam tersi. İnsanların kendilerini rahat hissetmelerini sağlamaya çalışıyorum. ‘Got Talent: All-Stars’a gelen katılımcılar, profesyonel anlamda saatlerce süren bir yolculuk yaşıyor. Onlar için bu bir meydan okuma çünkü bu yetenek olimpiyatları ve bu da gerilim yaratıyor. Bu yolculukta onlara eşlik etmeyi ve mümkün olduğunca keyifli hale getirmeyi seviyorum. Ne korkutucu? Elbette korku vardır ve hayatın ayrılmaz bir parçasıdır, ancak onu nasıl yöneteceğinizi biliyorsanız, bu olumlu olabilir.

Biçim

«’Got Talent’, daha büyük çocukların ilgisini çekebilecek birkaç çapraz alandan biridir»

-‘Got Talent’ izleyicilerin termometresi oldu ama şimdi Telecinco daha karmaşık bir an yaşıyor. ‘Paylaş’ verileriyle daha fazla sorumluluk var mı?

-Sorumluluk, işimizi elimizden gelen en iyi şekilde yapmaktır. İnsanlar nasıl alıyor ya da tüketiyorsa biz bir şey yapamayız. Yaptığımızın çok güzel olduğunu kamuoyuna iletmek için yüzde yüz verdik. ‘Madrid’e müzikal izlemeye gidelim’ veya ‘Las Vegas’a gösteri izlemeye gidelim’ diyenler var… Ama ‘Got Talent’te onu evinizin yemek odasına getiriyoruz.

-Otuz yıllık televizyonculukla seyirciyle farklı bir yüz mü buluyorsunuz?

-Beni daha az etkiler çünkü izleyicinin programın kalitesine bir tepki olmadığının farkındayım. Onlar orada olan bir varlıktır. Bu zincirin endişesi, benim değil çünkü sonuç vermeleri gerekiyor. En iyi ürünü yapma konusunda endişeleniyorum.

-‘Got Talent’ performansının izleyicilerden bağımsız olarak ağlarda viral hale geldiğini görmekten gurur duyuyor musunuz?

-Elbette. Her durumda, bir şeyin viral olması, kaliteli olduğu anlamına gelmez. Viral bir videom var ve bunun şimdiye kadar yaptığım en iyi şey olduğunu söyleyemezsiniz. Biraz sübjektif olacak ama ben daha iyi şeyler yaptım (gülüyor). Viralite kalite anlamına gelmez. Amaç mümkün olan en kaliteli ürünü sunmaktır.

Kalite

“Viral, kalite anlamına gelmez. Viral bir videom var ve yaptığım en iyi şey olduğu söylenemez»

-‘Got Talent’ta uygulamak için yeni Mediaset etik kurallarını aldınız mı?

– Bana etik kurallar hakkında bir şey söylemek için kimse gelmedi. ‘Got Talent’, ana akım televizyonda kalan çapraz ve hem çocukları hem de 80 yaşındakileri ilgilendirebilen birkaç formattan biridir. Sinemaya gitmek gibi, kültürel bir olay olduğu kadar sosyal bir olay. Tüm aileyi bir araya getiren böyle formatların olması güzel bir haber.

-Artık eski dizileri bir araya getirmek moda oldu. Bir tane yapmak ister misin?

-Herkesle bir araya gelirdim çünkü çok iyi bir ilişkim var ama yine kayıt… Sanatta kendi bağlamında değerlendirilmesi gereken şeyler var. Geçmişten bazı şeyleri kurtarmak her zaman işe yaramaz. Ben daha çok yeni projeler yapmaya ve bazen iyi giden bazen de gitmeyen başka şeyler yapmaya çalışıyorum ama bu bir meydan okuma.

-‘El pueblo’nun yeni sezonu da çıkıyor ve daha fazla teslimat için yenilenmeyeceği açıklandı. Haber nasıl karşılandı?

-Bu meslekte bu kadar yıl taşımak size bakış açısı da kazandırıyor. Hayatta her şey sonludur. İyi ve kötü. Her şey biter ve sen bunu kabul etmek zorundasın. ‘El pueblo’ ile devam etmek ister miydim? Elbette. Şimdi başka şeyler yapmak için yeni bir pencere açılıyor. Burada soru, yapmak ve her şeyden önce, en önemli şey olan yapmayı istemeye devam etmektir.