“Gazetecilerin gücü kontrol etme hakkı vardır”

Adanali

Global Mod
Global Mod
Telecinco’nun öğleden sonraları yeni bir sahne açmak için sabahları kapıyı kapatır. Gazeteci Ana Rosa Quintana (Madrid, 67 yaşında), 19 sezon seyirci lideri olarak televizyon tarihinin en uzun soluklu sabah programı haline gelen ‘El programa de AR’ye veda ediyor. Sunucu, Eylül ayından itibaren, zincirin öğleden sonralarını devrim yaratmayı ve tanıtmayı amaçlayan yeni bir format olan ‘TardeAR’ ile akşam programına atlıyor.

Bu yaz bağlantıyı nasıl keseceksin?

-Salı günü sahile gideceğim. Birkaç gün kopukluk olacak ve ardından Xelo Montesinos (Unicorn Content yapım şirketinin CEO’su) ve ben çalışıyor olacağız. Tatile gitmeden önce Alberto Núñez Feijóo ile bir röportaj yapmak istiyorum çünkü o seçimlerin galibi olacak.

–Sabah vedanız için özel bir şeyler yapacak mısınız?

– Gerçekten, özel bir şey yapmamanızı rica ettim. Ve umarım beni dinlerler. Sadece eve taşınıyorum. Avustralya’ya gitmiyorum.

– Öğleden sonra siyaset yapmayacağınızı teyit edebilir misiniz?

-Hayır, bu doğru değil. Öğleden sonra siyasi bir toplantı yapmayacağım, bu hiç mantıklı değil. Ama siyasi meseleler varsa, elbette onlarla ilgileneceğiz. Hayatımın bu noktasında öğleden sonraların meydan okumasıyla karşılaşacağımı düşünmemiştim. Aralık ayında Madrid’e gelen Alessandro Salem (Mediaset’in CEO’su) benim için masaya koydu. Ve onu ilk gördüğüm gün benden akşamları yapmamı istedi. En iyi seçeneğin ben olduğumu.

– Değişikliği kabul etmek için herhangi bir koşul talep ettiniz mi?

–Kendisinden yapmak istediğimiz programı yapmasını ve bunun için bize imkan vermesini istedik. Bu yerine getiriliyor. Bana bu kadar iyi ve şefkatle davranan, yaptığım işte beni bu kadar destekleyen zincir bana sorsa, bence iyi insanlardır. Herhangi bir koşul koymadım.

–Yeni akşam programınızın ‘Sabor a ti’yi hatırlatmayacağını söylediniz.

–Geri gidin veya ivme kazanın. Sesi kısmayacağım. Ben benim ve ne düşünüyorsam onu düşünüyorum. Bunu vicdanen yapıyorum ve ister olay ister gönül meselesi olsun yapmaya devam edeceğim. Ona ne düşüneceğini veya ne söyleyeceğini söylemesi için bir iletişimci almazsınız.

Ama şimdi daha çok editörlük yapıyor. Saklayacak mısın?

-Bir şeyler yapacağız. Bu pandemide ortaya çıktı. Hatırlıyorum da bir gün evde olup bitenleri görünce bazı şeyler hakkında düşündüklerimi yazmaya başladım. Herkesin ifade özgürlüğüne her zaman çok saygı duymuşumdur. Siyasi toplantımız, hatta şu anki toplantımız, tüm hassasiyetleriyle var olan en çoğul topluluktur. Başyazının benim kişisel görüşüm olduğunu ve tablonun geri kalanını içermemesi gerektiğini anladım. Bu yüzden derginin başında onları kendim yapmaya başladım. Ana Rosa Quintana’nın görüşüdür.

– Siyasi liderlerle yaptığınız röportajlar nedeniyle sizin adınız ve şimdi de Silvia Intxaurrondo’nun adı nasıl oluyor da seçim kampanyasına sızıyor?

-Bana tarif edilemez görünüyor. Bu hiç olmadı. Silvia şimdi son anda girdi ama Carlos Herrera, Pablo Motos, Vicente Vallés ve ben son aylarda gerçek bir tacize uğruyoruz. Yetkililer, iyi ve kötü gazeteciler olduğuna karar verdiler; gerçekleri bildiren gazeteciler ve yalnızca görüş bildiren diğerleri. Nasıl ki Podemos’un beni bir faşistmişim gibi ya da daha kötü şeylerle bir seçim kampanyasına götürmesi nasıl bana doğru gelmiyorsa, fikrini ya da karşıtlığını ifade etme hakkı olan bir gazeteci arkadaşımın başına gelenler de bana doğru gelmiyor. Biz gazeteciler, kim ve kim olursa olsun gücü kontrol etme hakkına sahibiz. Hem Podemos’un hem de PSOE’nin öğrenecek çok dersi var. Birçok çizgi aşıldı ve diğer meslektaşlarımın desteğini isterdim.

–Yapım şirketiniz, Beatriz Cortázar gibi tarihi işbirlikçilerinizin rekabetten ayrılmasına neden oldu. Onları tutmak için bir fırsat var mıydı?

– Hiç şansı yoktu. Bize söylediklerinde, çoktan yapılmıştı. Ve ona teklif ettiklerini ödeyemedi.

– Gelecekte sunacağınız programın adı ‘TardeAR’ olacaktır. İsim buldun mu?

– Çok geç kaldım (gülüyor). Öğleden sonra gideceğimiz için aklıma geldi. İnsan nostaljiyle yaşayamaz. Her şeyin yenilenmesi gerekiyor.