Frauke Bagusche herkesin nasıl yardımcı olabileceğini açıklıyor

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
1978 doğumlu Frauke Bagusche, deniz biyoloğu, yazar ve konuşmacıdır. Mısır'da profesyonel bir dalgıçtı ve doktorasını İngiltere'deki Southampton Üniversitesi'nden iklim değişikliğinin istiridyeler üzerindeki etkileri üzerine aldı. Daha sonra Maldivler'deki deniz biyolojisi istasyonlarına başkanlık etti ve okyanusların kirliliğine dikkat çekmek için Karayipler'den Atlantik üzerinden Akdeniz'e 9.500 kilometre yelken açtı. Bagusche iki kitap yayınladı: “Mavi Harika” (2019) ve “Nomaden der Ozeane” (2023). Saarbrücken'de yaşıyor.

Devamını oku sonra Reklamcılık

Bayan Bagusche, neden en yakın kıyıdan neredeyse 400 kilometre uzaktaki okyanusları korumaya kararlısınız?

Denizle aramda her zaman derin bir bağ hissettim. Denizlerin korunması iç kesimlerde başlıyor dediğimde pek çok kişi şaşkınlıkla tepki veriyor. Çünkü ister Kuzey Denizi'nde, ister benim gibi Saarland'da olsun, şu anda deniz havasını soluyorsunuz!

Küresel oksijenin yüzde 80'e kadarı okyanuslardaki fitoplanktonlar tarafından üretiliyor. Aldığımız her nefesle dünyanın her yerindeki denize bağlanıyoruz ve deniz hayatta kalmamız için hayati önem taşıyor.

Okyanuslar iklimimizi ve çevremizi nasıl koruyor?

Okyanuslar oksijen üretmenin yanı sıra hava durumunu da belirler. Örneğin sıcak Körfez Akıntısı olmasaydı, Orta Avrupa'da çok daha soğuk bir iklime sahip olurduk. Ayrıca insanlar tarafından yayılan CO₂'nin çoğunu da emerler.

Mercan resifleri gibi ekosistemler adaları erozyon ve fırtına dalgalanmalarından korur. Ve okyanuslar milyonlarca insan için besin kaynağıdır.

Kısacası deniz olmasaydı biz de olmazdık.

Ancak okyanuslar biz insanların yüzünden giderek daha fazla acı çekiyor. Geçtiğimiz yıl, araştırmacılar küresel yüzey sıcaklıklarında keskin bir artış gözlemlediler. Bu durum deniz yaşamını nasıl etkiliyor?

Mercanların beyazlatılması tüm dünyada tüm hızıyla devam ediyor. Sudaki rekor sıcaklık, uzun bir süre boyunca sıcaklık çok yüksek olduğunda ölen mercanlarda açıkça görülüyor.

Bu endişe verici çünkü mercanlar okyanus ekosistemi için hayati önem taşıyor. Kıyıları erozyondan koruyorlar ve dünya çapındaki tüm balık türlerinin yüzde 25'i için fidanlık görevi görüyorlar. Bu, mercan resiflerinin, biz insanların da bağımlı olduğu büyük miktarda balık ürettiği anlamına geliyor.

İklim Pusulası

İklim değişikliği ile ilgili haber ve gelişmeler. Her Cuma bu bültende.

Ölçümler başladığından beri okyanusların her zamankinden daha sıcak olması da insan kaynaklı iklim değişikliğinden kaynaklanıyor. Bir denizcilik uzmanı olarak bu sizi şaşırttı mı?

Gerçekler onlarca yıldır açık: Okyanuslar özellikle iklim değişikliği, plastik kirliliği ve aşırı avlanma nedeniyle sıkıntı çekiyor.

2010'dan 2013'e kadar iklim değişikliğinin istiridyeler üzerindeki etkilerini araştırdım. Doktoram sırasında iklim krizinin bu kadar hızlı ve şiddetli bir şekilde fark edilir hale geleceğini asla hayal etmezdim.

Bunun sonuçlarını yalnızca küresel güneyde değil, aynı zamanda Almanya'nın kalbinde de hissediyoruz: İnsanlar sel ve aşırı sıcak hava dalgalarından ölüyor. Sonunda rotayı değiştirmezsek her şey daha da kötüleşecek.

Kariyeriniz boyunca kriz farkındalığınızda bir değişiklik yaşadınız mı?

2013 yılında araştırmacı olarak Maldivler'e ilk gittiğimde plastik kirliliğinden bahsetmiştim. O zamanlar mikroplastikler henüz yaygın bir terim değildi ve çok şey açıklamak zorunda kaldım. Bugün her dördüncü sınıf öğrencisi mikroplastiklerin nereye varacağını biliyor. Süpermarketlerde giderek daha fazla plastik içermeyen ve ambalajsız alternatifler var.

Bu, değişimin gerçekleştiğini gösteriyor ve bu da bana umut veriyor. Bu olumlu değişiklikleri vurgulamalıyız.

Sayısız miktarda plastik okyanuslara karışıyor.  “Okyanus Temizleme Projesi” çöpü çıkarmaya çalışıyorum.

Sayısız miktarda plastik okyanuslara karışıyor.  “Okyanus Temizleme Projesi” çöpü çıkarmaya çalışıyorum.

Plastik: Ebedi bir kabusa dönüşen süper malzeme

Dünya çöple dolu: Her yıl dünya çapında milyonlarca ton plastik atık üretiliyor ve bunların bir kısmı çevreye karışıyor. Birleşmiş Milletler çöp sorununu uluslararası bağlayıcılığı olan bir anlaşmayla çözmek istiyor ama müzakereler zorlu. Plastiksiz bir dünya mümkün mü?

Küresel düzeyde, Birleşmiş Milletler'in 2030 yılına kadar dünya deniz alanlarının yüzde 30'unu koruma planını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu övgüye değerdir ve gecikmiş bir durumdur. 2021'den 2030'a kadar olan BM Okyanus On Yılı, okyanusların korunmasının kamuoyunun dikkatine sunulmasına da yardımcı oluyor. Ancak yine de deniz ortamının iyileşebilmesi için daha geniş korunan alanlara, yani balıkçılığın yapılmadığı yerlere acilen ihtiyacımız var!

Ayrıca CO₂ ve plastik emisyonlarını azaltmak için endüstriye daha fazla baskı uygulamamız gerekiyor. Elbette küresel de dahil olmak üzere bu konuda çalışmalar yapılıyor. Ama herkes üzerine düşeni yapıp sektöre baskı yapabilir!

Bugün deniz konusundaki eğitim çalışmalarına oldukça dahilsiniz. Bu nasıl ortaya çıktı?

2016 yılında Almanya'ya döndükten sonra kronik hastalığım nedeniyle Maldivler'de deniz biyoloğu olarak çalışamadım.

Ama hiçbir şey yapmamak benim doğamda yok. Böylece bir kitap yazmaya başladım. Aynı zamanda 2018 yılında Almanya'da denizcilik bilgisini teşvik etmek amacıyla “The Blue Mind” derneğini de kurduk. Çünkü denizlerin korunması kapımızın önünde başlıyor.

“Mavi Zihin”

“Ülkede denizcilik bilgisini sağlamlaştırmak”: Saarland, Hessen ve Rhineland-Pfalz'daki “Mavi Zihin” derneğinin hedefi budur. Deniz biyoloğu Frauke Bagusche, burayı 2018 yılında kurdu. İki meslektaşıyla birlikte kreşlerde ve okullarda atölye çalışmaları ve konferanslar veriyor. Proje, ilgili eyaletlerin çevre bakanlıkları ve özel bağışçılar tarafından finanse edilmektedir. www.thebluemind.org

Bunu nasıl gösterirsin?

İnsanları tüketimlerinin yol açtığı zararlar konusunda bilinçlendirmeye çalışıyorum: ister kıyafet, ister yiyecek, ister araba lastiği olsun. Üretilen her şey CO₂ ve en kötü durumda plastik üretiyor. Artık bir yerlerde denize akan her küçük su kütlesinde mikropartiküller buluyoruz. Daha sonra tabaklarımıza çoğunlukla nesli tükenmekte olan balıklardan gelen balıklar giriyor.

Bağlantıları pratikte de deneyimliyor musunuz?

Elbette. Kulüp çalışmalarım kapsamında çocuklar ve gençlerle birlikte yerel derelere gidip, ağ kullanarak orada nelerin yüzdüğünü araştırıyorum. Çöp topluyoruz ve bulduğumuz şeyler hakkında konuşuyoruz. Onlara soruyorum: Çöpün kime ait olduğunu düşünüyorsunuz? Mikroplastik haline gelmesi ne kadar zaman alır?

Çocuklar ayrıca VR gözlüklerle kendilerini adeta okyanuslara kaptırabilir ve güzelliklerinin korunmaya değer olduğu konusunda bir farkındalık geliştirebilirler.

Okyanusları korumak için her bireyin ne yapmasını istersiniz?

Yarın nasıl daha sürdürülebilir yaşayabileceğim konusunda herkesin dünden daha fazla düşünmesi gerekiyor. Tüm hayatımı alt üst etmek zorunda değilim. Süpermarketin her yerinde plastiksiz ve ambalajsız alternatifler mevcut. Ayrıca sürdürülebilir ve ucuza alışveriş yapabileceğiniz çok sayıda ikinci el mağazası da var.

Peki balık tüketimi?

Deniz balığı ve somon yemeyi gerçekten çok seviyorum. Ne yazık ki kitap araştırmam artık çoğunu yiyemeyeceğim anlamına geliyor çünkü onu yakalamanın ne kadar sorunlu olduğunu biliyorum. Ama canım istediğinde yerel su ürünleri yetiştiriciliğinin nasıl yapıldığına bakıyorum; etiketler ve uygulamalar bu konuda yardımcı olur. Her küçük adım önemlidir.