Fransa’da kritik seçim günü

celikci

New member
* Seçmenin sonucu yalnızca ülkenin beş yıllık geleceği için değil, Fransa’nın memleketler arası sahnedeki yeri açısından da kritik ehemmiyette. Macron, seçilmesi halinde mevcut siyasetlerle yoluna devam edecek.

* Le Pen’in seçilmesi durumunda ise radikal değişiklikler yaşanacak. Bu değişikliklerin başta Avrupa Birliği ve NATO olmak üzere ülke hudutlarını aşan tesirler yaratması kaçınılmaz.

* Sandığa gitme oranı ve birinci tipten üçüncü çıkan radikal sol eğilimli Boyun Eğmeyen Fransa’nın seçmenlerinin takınacağı hal kararı etkileme potansiyeline sahip.

MACRON: PUTİN İLE GÖRÜŞMEK BİZE DÜŞER

Fransa’da bugün yapılacak cumhurbaşkanlığı ikinci cinsinde çok sağcı Marine Le Pen’e karşı yarışan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya başkanı Vladimir Putin ile görüşme trafiğinin sürmesi gerektiğini savundu ve Avrupa’nın bu sorumluluğu Türkiye, Hindistan ya da Çin’e bırakmaması gerektiğini söylemiş oldu.

PUTİN İLE GÖRÜŞMEK

Seçimlerin birinci çeşidinden birinci çıkan Macron, daha sonrasında İtalya, Almanya ve Fransa’dan bir küme gazeteciyle yaptığı söyleşide kabulünde hem seçimleri tıpkı vakitte Rusya’nın Ukrayna işgali konusunda sorulara karşılık verdi.

Macron’a, İtalya Başbakanı Mario Draghi’nin geçen hafta sonunda Corriere della Sera’yla mülakatındaki kelamları hatırlatıldı. Draghi, “Putin’le konuşmanın yararsız olduğunu söyleyenlere hak vermeye başlıyorum” demişti. Macron’a, “Bu hususta ne düşünüyorsunuz” sorusu yöneltildi.

ONLARA BIRAKAMAYIZ

Macron, “Putin ile konuşmayı sürdürmemiz gerekecek. Ben de Mario da (Draghi), Buça’daki manzaralar daha sonrası kendisiyle tekrar konuşmadık. Ben Vladimir Putin’le her konuştuğumda bunu (Ukrayna Devlet Lideri Volodimir) Zelenski benden istediği için yaptım. Ayrıyeten barışı konuşmak gerekecek. Bir gün ateşkes sağlanacak. Garantör güçler olacak, biz de bunların içinde olacağız. Şayet artık Putin’le artık konuşmamayı seçersek onunla konuşma sorumluluğunu Türkiye Cumhurbaşkanı’na, Hindistan Başbakanı’na, Çin Devlet Başkanı’na bırakmış oluruz. Ve sonraki gün Avrupalı olmayanların Avrupa’da barış inşa etmesine karar vermiş oluruz. Bu yüzden çok güç da olsa, kimi vakit etkisiz de kalsa, ısrar etmek gerekiyor.”