Faiz Sucuoğlu: Hükümet kurma nazaranvi bizlere verilecek

celikci

New member
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) istifa eden hükümetin Başbakanı Faiz Sucuoğlu’nun dün kabinede değişiklik yaparak Maliye Bakanı Sunat Atun’un misyondan alınmasını talep etmesi üzerine yaşanan kriz, Ulusal Birlik Partisi (UBP), Demokrat Parti (DP) ve bir daha Doğuş Partisi’nden (YDP) oluşan koalisyon hükümetinin istifasıyla sonuçlandı.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile yaptığı yarım saatlik görüşmenin akabinde Sucuoğlu, UBP Genel Merkezi’ne girişinde basına açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Tatar ile uzun bir toplantı yaptıklarını belirten Sucuoğlu, Cumhurbaşkanı’nın hükümetin istifasına onay verdiğini kaydetti ve “Ben o sorumluluğu alıyorum diyerek bu türlü karar vermiştir” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar’ın aldığı sonucu kendisine kelamlı olarak tabir ettiğini söyleyen Sucuoğlu, genel çerçeveleri konuştuklarını, en kısa müddette yinedan nazaranvlendirme kelam konusu olacağını ve bir daha Bakanlar Heyeti oluşumu sürecinin başlayacağını aktardı.

Bir gazetecinin “Hükümet kurma bakılırsavi size mi verilecek” sorusuna Sucuoğlu, “O biçimde konuştuk. Bizlere verilecek” yanıtını verdi. Ülkenin ortasında bulunduğu durumda tek günün dahi epeyce kıymetli olduğunu vurgulayan Sucuoğlu, “Hızlı bir biçimde yeni hükümeti kurmak gerekir. Vakit kaybettirmeme anlamında” sözlerini kullandı. Sucuoğlu, Cumhurbaşkanı Tatar’ın da bu çerçevede hareket edeceğini kaydetti.

“Hükümet kurma bakılırsavinin ne vakit verileceği muhakkak mi ?” sorusu üzerine Sucuoğlu, “Yok. Bugün uzun uzun genel konuştuk. Büyük bir ihtimalle 1-2 gün içerisinde” dedi.

Sucuoğlu, hükümet kurma bakılırsavi konusunda Cumhurbaşkanı Tatar’a, “İlle de bize vermek zarureti olmasın ana muhalefete de verebilirsiniz. Evvel onlar denesin şayet tutturabilirlerse o da bir alternatiftir. Şayet şayet olmazsa sonuçta bir daha bize o misyon verilecek. Bunu da söylemiş oldum demokratik olarak” sözlerini kullandığını aktardı.

‘BAZI İSİMLER KESİNLİKLE DEĞİŞİR’

Yeni hükümeti kurma misyonunun kendilerine verilmesi durumunda birtakım şeylerin değişeceğini tabir eden Faiz Sucuoğlu, “Bazı isimler kesinlikle değişir” dedi.

Sunat Atun’un niye nazaranvden alınmadığıyla ilgili soruya ise Sucuoğlu, “Cumhurbaşkanı bu türlü uygun gördü. Onu Cumhurbaşkanı’na soracaksınız. Uzun bir sohbetimiz oldu. Birebir şeyleri ben de sordum. Sorunlu bir müddetç ekonomik manada ortasında bulunduğumuz dar boğaz, halkımızın içine düştüğü mali kahırlar. Hükümetin boğuştuğu sorunlar fakat Sayın Cumhurbaşkanı bu türlü uygun gördü ve süratli bir biçimde nazaranvlendirmeyi yapacağını söylemiş oldu. Daha kolay önümüzün açılabileceğine inandığı için bu türlü bir sonucu uygun buldu” dedi.

‘İRADEMİZDE EN UFAK BİR GERİ ADIM ATMA KELAM KONUSU DEĞİL’

“Hükümet bir kişi yüzünden mi bozuldu” sorusuna ise eski Başbakan Sucuoğlu, “Onu bilemiyorum” yanıtını verdi. Dün hükümet ortaklarıyla Cumhurbaşkanı Tatar’ın elini kolaylaştırmak manasında bir adım attıklarını kaydeden Sucuoğlu, “Sonuç olarak bizim irademiz aşikâr. İrademizde en ufak bir geri adım atma kelam konusu değil. Onu net olarak söylüyorum. Yeni kurulacak hükümette de o irade devam edecek” dedi.

Türkiye ile KKTC içinde imzalanan Mali Protokolün ne olacağı hakkındaki soruya ise Sucuoğlu, “Devam edecek” karşılığını verdi. Protokolün yalnızca UBP, DP ve YDP’yi ilgilendirmediğini belirten Sucuoğlu, “Bizden daha sonraki yeni hükümette de motamot devam edecek. İmza atılmıştır” dedi.

“Mevcut hükümet ortaklarıyla bir daha bir oluşum kelamı alındı mı?” sorusuna Sucuoğlu, “Öyle görünüyor” karşılığını verdi. Hükümet ortaklarıyla güzel bir uyumlarının olduğunu kaydeden Sucuoğlu, “Şikayetimiz var dersek haksızlık olur. 45-50 günlük müddette çok düzgün münasebetler içerisinde bir hükümet yürüttük” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar’a bir kırgınlığı olup olmadığına yönelik soruya ise Sucuoğlu, “Politikada kırgınlık olmaz. Ancak fikir ayrılığı olur” sözlerini kullanarak, Cumhurbaşkanı Tatar’ın kanısına hürmet duyulması gerektiğini belirtti.

‘HÜKÜMET KURMA VAZİFESİNİ ALAN PARTİNİN 15 GÜN MÜHLETİ VAR’

Anayasa’ya göre, hükümeti kurma bakılırsavi alan parti, en geç 15 gün ortasında hükümeti kurmak yahut vazifesi geri vermekle yükümlüdür. 23 Ocak 2022’de yapılan erken genel seçimin akabinde UBP Genel Lideri Sucuoğlu’nun başbakanlığında kurulan ve Meclis’te 29 sandalyeye sahip UBP-DP-YDP koalisyon hükümeti, 3 Mart’ta Meclis’ten güvenoyu almıştı.