Ermenistan Başbakanı Paşinyan’dan Türkiye açıklaması

celikci

New member
Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Ermenistan parlamentosunda 2021 yılı faaliyetleri konusunda Ermeni milletvekillerine hitap etti.

Ermenistan’ın dış siyasette atılım ortasında olduğundan bahseden Paşinyan, “2021 yılında Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile 4 kere, Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili ile 4, Avrupa Kurulu Lideri Charles Michel ile 3, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile 2 sefer, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Güney Kıbrıs Rum İdaresi başkanı Nikos Anastasiadis, Litvanya Başbakanı Ingrida Shimonite ile görüşmeler gerçekleştirdim. Putin, Macron ve AB Kurulu Lideri Charles Michel aracılığı ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı ile 3 defa görüştüm” tabirlerini kullandı. Paşinyan, “Tüm bu temasların kilit ve ana emeli tektir. Bu yeni durumda, dünyanın ne düşündüğünü ve istediğini daha yeterli anlamak, beraberinde düşündüklerimizi ve her şeyi global trendlere daha uygun hale getirmek, istikrarlı dış siyaset, dengeleyici bir dış siyaset izlemek. Bu manada bölgesel siyasetimizi kıymetli buluyorum” dedi.

Türkiye ve Azerbaycan münasebetlerine de değinen Paşinyan, “İran ve Gürcistan ile klâsik olarak faal olan bağlantılarımızı ağırlaştırmaya çalışıyoruz, hem de Azerbaycan ve Türkiye ile de görüşmelere başlıyoruz. Alışılmış ki burada bir yanılsamamız yok. Gerçek bir diyalog olma gayesiyle müzakerelerinin devam etmesi gerekliliği Ermenistan Cumhuriyeti’nin devlet faydasına olduğu aşikardır” tabirlerini kullandı.

Türkiye ile yürütülen müzakere sürecine yönelik Paşinyan, “Uluslararası ortaklarımızla yaptığımız görüşmelerde müzakere sürecinin süratli sonuç vermeyebileceğini görüyoruz. Lakin süreç süratli sonuç vermezse durabilir. Bunun olmaması için her şeyi yapmalıyız. Toplum bu süreci kuvvetli bir biçimde desteklemektedir” tabirlerini kullandı.

Dağlık Karabağ’da Azerbaycan ile yaşanan savaşın önlenip önlenemeyeceği ile ilgili sorulara değinen Paşinyan, “Bugün diyorlar ki, savaşı önleyebilir miydiniz? Savaşı önleyebilirdik, bunun kararında da birebir duruma natürel ki zayiat vermeden sahip olacaktık” dedi.