En iyi kapaklarıyla Camela'nın 30 yılı

Adanali

Global Mod
Global Mod
Tamam, tamam, tamam… sen de yapmıyorsun, değil mi? Daha önce de duymuştuk: Kimse Camela'yı sevmiyor ama sihirli bir şekilde 9 milyon albüm satışını aşan grup, ülkemizdeki en kazançlı sanatçıların podyumunda yer alıyor. Buna 'Schrödinger'in Camela Paradoksu' diyebiliriz.

Bu yıl Camela'nın doğuşunun 30. yılı. Tecno-rumba'nın babaları (evet arkadaşlar, tecno-rumba, daha iyi bir şey olabilir mi?) bir yıl dönümü turuna çıkıyorlar ve biz de onların müziklerini, tarihlerini ve evet: coverlarını kapsayan bir tur öneriyoruz.

'Aşkın Gözyaşları'

1994

İlk albümler hiçbir zaman boşluktan ortaya çıkmaz. Küçük bir bağımsız plak şirketinin hayatının en iyi sözleşmesini imzalaması uzun bir yoldu. İmzadan önce demolar ortaya çıktı; hâlâ ciddi bir şeye ulaşmayı hayal etmeyen bazı çocuklar tarafından kaydedilen coşku dolu demolar. Dioni, Ángeles ve Miguel Ángel, Madrid'in güneyindeki biraz izole ve çatışmalı bir mahalle olan San Cristóbal de los Ángeles'te rumbas söylediler ve bazı kasetleri çıkarmak için para toplamaya cesaret ettiler. Ve bu kasetler satılıyor ve baskısı tükeniyordu ve hatta yıllar sonra 'Sus 12 First Songs'ta çok sade bir kapakla yeniden basıldılar. Ama kendimizi aşmayalım…

bana ne verdin? Senin aşkın olmasaydı aşık olmazdım
'Aşkın Gözyaşları'

Bunu açıklamadılar. Onlar küçük bir fenomendi. Ve Producciones AR, filmlerin başarısı sayesinde Camela'yı imzaladı. Hayır, AR'nin Ana Rosa'yla hiçbir ilgisi yok ama onun zamanında Calis, Chunguitos veya Canelita gibi mahalle devlerinin plaklarını yayınladı. Ve üçlü yazmaya ve kaydetmeye başladı. Ve 'Aşkın Gözyaşları'nı şapkadan çıkarmasalardı, muhtemelen onlar hakkında konuşmuyor olurduk. Albüme ismini veren bu şarkı, “Seni hayal ediyorum, bana verdiğin…” ile bir döneme damgasını vurdu. Kapakta çok sayıda spiral ve şüpheli saç modelleri var. Tekno-rumba geldi, Camela dönemi başlamıştı.

'Ulaşılamaz hayaller'

bindokuzyüz doksan beş

Televizyonda duyuruldu! Yarın yokmuşçasına bu çıkartmayı albüm kapaklarına yerleştirmeye devam etmeliyiz. Dioni, günümüzün modern insanlarının kuaförlerinden istemesinden çok önce kefal ve bıyık takıyordu; Michelangelo Sessizliğin Kahramanlarından biri olabilirdi ve Ángeles giyotin kıvırcık kâkülleriyle etkileyiciydi.

Anla, aşkımız imkansız çünkü sevdiğim kadına kalbimi verdim.
'Ulaşılamaz hayaller'

Albümün etkileyici cümlesi elbette “Dinle beni! Anlayın! Aşkımız imkansız! Üçlünün sihirli dokunuşu hâlâ canlıydı ve ikinci albümün her zaman karmaşık olan yolculuğunun üstesinden gelmeyi başardılar. Ancak Camela'yı büyük mağazalarda ve genel müzik radyo istasyonlarında bulmak zor olduğundan ağızdan ağza iletişim hâlâ önemliydi. Ancak yine de satılan kopya sayısı bir milyonu aştı. Eğer burası yer altında değilse hiçbir şey yoktur.

'Vahşi kalp'

1997

Bu kapakta birisi kontrast konusunda aşırıya kaçmış. O zamanlar, saten battaniyeyle kaplı bir sütunu alıp ilk kez resmi haritanın zirvesine çıkabildiğiniz zamanlardı. Camela birkaç hafta sıralamada U2 ve Spice Girls'ü geride bıraktı. Hemen hemen hiçbir şey. Geri dönen şey, Ángeles'in bu fotoğrafta giydiği, Queen kapak bandı ile bir yolcu gemisindeki sihir gösterisi posterinin ortasında bulunan hayvan baskısıdır.

O boyun eğmez ve beni sevmiyor ve ben onun aşkı için ölüyorum ve onu asla ikna edemiyorum.
'Vahşi kalp'

Bir kez daha albüme adını veren şarkı en büyük başarıydı, ancak onu yakından takip eden 'Amor Impossible', Dioni ve Ángeles arasında tam bir Pimpinela alışverişi vardı (Pimpinela'nın akrabalığı meseleyi farklı bir şekilde inceltmişti; Camela ile biz nispeten güvenli, çünkü Dioni ve Ángeles kuzen, kardeş ya da çift değiller: kayınbiraderler). Ancak sahnedeki ikilinin arkasında, anahtarları ve besteyi yapmaya devam eden, tüm şarkıları imzalayan ve telif hakkı pastasından daha büyük bir pay alan kişi Miguel Ángel'di. Camela birinci lige ulaşmıştı, rakamları zaten resmileşmişti ve diğer müzisyenler, radyo istasyonları ve plak şirketleri tarafından çok daha fazla şımartılmalarına rağmen, Camela'nın satışlarını elde etmek için şeytanla bir anlaşma yapmış olacaklardı. Çok uluslu bir şirketin bu yemi yutması an meselesiydi.

'Sen ve ben sonsuza kadar'

2003

Zamanda ileri gidiyoruz. Bazı uluslararası turneleri ve EMI ile birlikte hazırladığımız birkaç albümü atladık (bunların arasında, bu rakipsiz ikonografik destanı daha derinlemesine incelemek isteyenler için 'Amor.com'un dikkate değer cover'ı da var), ancak iyi bir nedenden ötürü doğrudan şuraya geliyoruz: Bir zamanlar her yerde gördüğümüz bu İbiza resmi. Ve bir gecede dünyada 'Asla aşık olmamalıydım' ortaya çıktı. Ve asıl haber başka bir şey: Bunu Ángeles besteledi.

aşık olmak, sensiz yaşamak sevgilim, seni unutmayı reddedemediğim için bana neye mal oluyor, bana ilgi göstermek istemeyen bu kalp mi?
'Asla aşık olmamalıydım'

Şarkı yazımının Miguel Ángel'e düşmediği ilk albümdür. Aslında bu oldukça travmatikti ve uzun ayrılığı başlattı. Dioni, Ángeles ve Dioni'nin çok küçük oğlu Rubén, bu görevi üstleniyorlar ve özellikle Ángeles'in hitiyle nasıl beste yapacaklarını bildiklerini gösteriyorlar. 2. Dünya Savaşı'nda geçen 'Sonsuza Kadar Sen ve Ben' videosunu kaçırmayın! Ve neredeyse her zaman olduğu gibi, bir çiftmiş gibi görünmek için oynadıkları yer. Bu arada yönetmeni az önce on iki Goya kazandı. Camela'nın yolları anlaşılmazdır.

'Kalpten on'

2004

Bir albümü kapağına göre yargılamayın. Bu haksız grafik çalışma, Camela'ları herhangi bir günde, yalnızca kıyafetlerinin rengi üzerinde anlaşarak gösteriyor. Bu durumda albümle ilgili önemli olan şey içerisi: ikinci şarkı 'Aşk yelken açtığında'dan başkası değil.

aşk körü körüne yelken açar, dümeni elinde bulunduran odur ve sular yükseldiğinde kalp
'Aşk yelken açtığında'

Yine Ángeles tarafından yazılan, Bayona'dan (Dioni'nin korsanlarla ilgili olmasını istediği ünlü western filmi – çünkü aşk yelken açar – ama çok pahalıydı) başka bir video klibi ile yazılan Camela'nın en büyük şarkısının azalmayan başarısı hakkında ne söyleyebiliriz? Kötü adam, diğer müzik videolarında olduğu gibi genellikle bir düelloda mağlup olan, arkadaşı Dioni tarafından müzik videosu tarihinin en etkili başıboş kurşunla vurulan Michelangelo'dur. Hepsi metafor.

'Aşkın büyüsü'

2011

Sán Cristóbal de los Ángeles üçlüsünün on dördüncü albümü. On dört albüm! Óle, Camela! Ancak bu, CD formatında tekno-rumbalarla dolu bir torpido gözünde istiflenecek sıradan bir albüm değil. Bunun için yaratıcı olmaya ve Karayip Korsanları kostümünün tamamını kapağa yerleştirmeye karar veriyorlar. Sonunda anladılar. Çünkü? Neden olmasın?, Madrid halkı kendilerine şunu sormuş olmalı, böylece David Bowie'nin de seveceği bir diskten diske dönüşüm geleneğini başlatmış olmalı. Grup iyi vakit geçirmeyi biliyor, kendilerine gülmeyi biliyor, her türlü kompleksten vazgeçiyor ve bu da buradan alkışladığımız bir şey.

senin gibi hiç kimse. Ole! Sana bakıyorum ve aşık olmam normal
'Ole'

Kapak olayı grubun bu albümdeki tek yeniliği değildi. Her zamanki yapımcıları Daniel Muneta'yı prestijli yapımcı ve aranjör Jacobo Calderon ile değiştirmeye karar verirler. Onunla birlikte bir kez daha altın rekora imza atarak müziklerini ulusal listelerde ikinci sıraya taşıdılar.

'Düşündüğünden daha fazla'

2014

Bunun için? Bollywood rulosu. Camela serbest bırakıldı, kimse onları durduramaz. Ancak uzun süredir gelişmekte olan bir şey olur: 20 yıllık müzik kariyerinin ardından, kompozisyonun ana güçlerinden biri olan Miguel Ángel Cabrera üçlüden ayrılır. Dioni ve Ángeles yalnız kaldılar, single olarak yayın yapıyorlar, herkesin dikkatini çekiyor: 'Bir sahibi olmanın işi bitti.' Şans? Kendiniz karar verin.

acı çekmeyi bırakın ve hayata gülümseyin; biraz kendini düşün. Kaybedecek hiçbir şeyin yok, ben her zaman burada olacağım ve tüm dünya seni kollayacak
'Sahibi olmak bitti'

Gerçek şu ki, grubun en sembolik marşlarından bazılarından sorumlu olan Miguel Ángel, Ángeles ve Dioni'nin oğlu Rubén Martín Muñoz grubun bestelerinin çoğunun sorumluluğunu üstlenmeye başladığında konumunun tehdit altında olduğunu gördü. «Chapeau'yu müzik tarihinde yer alan başarılarından dolayı kutluyorum. Ama yerleşti, Ángeles ve oğlumun şarkıları ortaya çıktı ve gururu onu yendi” dedi Dioni eski ortağı hakkında. Sonuç: Yılın en çok satan albümü.

'Kalbine girdim'

2017

Bir şey çalışıyorsa neden değiştirilsin ki? İkili, psikotrop örtülerin rotasından vazgeçmiyor ve Danny Zuko ve Sandy Olsson karakterleriyle gönüllerimize çaresizce giriyor.

kalbinde: tutun. Benimkine girmemek, beni senin öptüğün gibi öpmemek
'Kalbine girdim'

Aynı isimli hit hakkında ne söyleyebiliriz? 90'ların en iyi Depeche Mode'una imrenilecek hiçbir yanı olmayan, şaşmaz koroların bu hevesli yaratıcılarının bizi alıştırdığı klasik çarpışan araba 'midi' kemanlarına yerini bırakan bir EDM tanıtımı.

'Senin çılgınlığın, benim zevkim'

2020

Camiler! Bu harika cover bir albümden değil, bir single'dan olduğu için (diğerlerini de incelemenizi öneririz) burada kendimize biraz izin veriyoruz. Ancak görsele ilk bakışınızda bizi affedeceğinizi biliyoruz.

ve aynı zamanda daha da zor. Aklına geleni çekinmeden söyleyen kişi. Çatılarda dans eden
'Senin çılgınlığın, benim zevkim'

Oldukça anlamlı bir isme sahip olan bu şarkı, Camela'nın bugüne kadar yayınladığı son albümde yer alacaktı. Almudena Cid'in video klibinde yer aldığı ve Bayona'nın bir önsözüyle birlikte 'Camela por Camela' otobiyografisiyle hemen hemen aynı zamanda ortaya çıkan bir yaz çekimi.

'Müzik yanınızda olsun'

2022

Camela'nın yayınladığı son albüme geliyoruz. Belki de kapaklar söz konusu olduğunda zirve. Dioni, Qui-Gon Jinn'i temsil etmek için doğmamış gibi görünüyorsa, bırakın bu editörler tam burada yıkılsın. 'Güç' meselesi olsa gerek. Kapak yetmediyse bu sefer albüm başlığına da eşlik ediyorlar: 'Müzik seninle olsun', daha fazlasını ister misin?

beyaz bir uçurtma, geceleri onu görürsün. Bulutların arasında hareket ediyor, rüyaların onu tuttuğuna inanmak istemiyor
'O'

Camela doğuştan plak satıcılarıdır; kökeni şüpheli bazı şarkılardan sorumludurlar, aynı zamanda tüm zamanların en çok söylenen mahalle ilahilerinden bazılarının da yaratıcılarıdırlar. Onlar suçlu bir zevk, mizah anlayışına sahip bir grup ve bir benzin istasyonunda dönen kaset kataloğunun önemli bir parçası. Camela, kendilerinin de söylediği gibi, “halkın seçilmişleri”dir. 30 yılı aşkın bir meteorik kariyerin savunucuları, gördüğümüz gibi, bize hatırlanacak kılıflar verdi. Başka bir gün, İspanya'da Camela'dan daha iyi vakit geçiren birini aramaya devam ederken, video kliplere balıklama dalıyoruz.