Emilio Gancedo: “Barlar bize sormadan bizi karşılayan yerlerdir”

Adanali

Global Mod
Global Mod
Bir şehrin özü barlarında saklıdır. Tarihsel bir gerçeği öğrenmenin o zamandan kalma bir bara gitmekten daha iyi bir yolu olamaz. Leon’dan Emilio Gancedo’nun ‘Barrio húmedo’ aracılığıyla yaptığı imkansız bir yolculuk. Ve evet, küçük bir harfle nemli, çünkü “tek bir posteri bile olmayan” başkenti Leon’un bu ünlü mahallesinden esinlenmiş olsa da, başka herhangi bir şehirde pekala olabilir.

“Palabras Mayores” ve “Brigada 22″den sonra bu Leon, ünlü isimsiz karakterleri seslendirmeye devam etmek için yeni çalışmasıyla geri dönüyor.

Barda sosyalleşin

Emilio Gancedo’nun bu yeni çalışmasına dalmak için bunu bir barda yapmak zorunludur. «İnsanlar böyle olduğu için bu sitelerin asla kaybolmayacağını düşünüyorum. Eski mahalleler ya da şehirler çok değişiyor ama insanların tanışması, sosyalleşmesi ve eğlenmesi gerekiyor; Bu kitabın arkasında yatan şey biraz bu, diye açıklıyor.

Barlarda binlerce hikaye geçer ve anlatılır, dikkat çekmek için hileli anekdotlar yapılır veya çoğu durumda icat edilir. Bu kitapta on iki tane var ama aynı modeli takip ediyorlar, böylece hikaye kazanan Gancedo’nun kalemi ve çoğu durumda buluş.

Hayat geçer ve barlar kalır. Farklı dönemler arasında bir birleşme noktası varsa, o da sosyalleştiği yerin parmaklıkların arkası olmasıdır. «Bu asla ortadan kalkmayacak, internette veya Yapay Zekada göreceğimiz gibi yeni iletişim biçimleri ortaya çıkabilir, ancak yapacakları şeyin bunu yeniden değerlendirmek olduğunu düşünüyorum, çünkü o zaman daha fazla ‘ödünç verir’, İnsanları görmek çok somut bir şey olsa bile, konuşarak sonuçlara varmak ve tıpkı ‘yerinde’ daha iyi vakit geçirmek gibi daha iyidir ». Ve bütün mesele bu, birlikte yaşamak, çünkü “bir barda kimseyle gitmeseniz bile asla yalnız değilsiniz ve bu bir şekilde işleri biraz insancıllaştırıyor” diye detaylandırıyor.

kahramanlar

«Barlar, bize sormadan bizi karşılayan yerlerdir. Ve bu, birçok insanı o kadar rahat hissettiriyor ki, neredeyse mobilyaların bir parçası. Bu şehirde, içinde bulundukları bardan ayrılamaz hayatlar oluyor ve o kişinin muhtemelen o barda kendi evinden daha fazla zaman geçirmesini çok ilginç ve anlamlı buluyorum çünkü kendilerini daha rahat hissediyorlar. çünkü onlar da garson o adamı rahat hissettirdi “diyor Gancedo.

Barrio Humido’da kahramanlar kahramanlar, krallar ya da büyük karakterler değillerdir, ancak her tarihi dönemin anahtarıdırlar. “Her zaman büyük isimlerin yer aldığı tarihten hikayeler dinliyor ve okuyoruz, ancak hikaye temelde sıradan insanlardan oluşuyor ve asıl önemli olan bu karakterlerin başına gelenler” diyor.

Doğrusu

En iyisi ve en kötüsü barlarda olduğu için her zaman iyi olmayan hikayeler; büyük dostluklar kurmaktan cinayete; en büyük nezaket hareketinden en büyük kıskançlığa veya büyük bir aşkın doğuşundan en acımasız ayrılığa kadar. “Beni en çok ilgilendiren de bu, bu yoğunlaşma birinci dereceden edebi bir mesele, bu kadar çok gördüğümüz bu konuda nasıl yazmayalım.”

Ölçüler doğru ve bu, Emilo Gancedo’nun León gibi bir şehrin günlük hayatını yakalayan ‘Barrio húmedo’da yakalayabildiği bir şey.