Emili Albi 'Bu Boş Umut'ta babalığın evrimini araştırıyor

Adanali

Global Mod
Global Mod
24 Haziran 2024 Pazartesi, 00:11

Yorum

olman gerekiyor kayıtlı Bu işlevselliğe erişmek için.

Giriş yapmak

• Bağlantıyı kopyala

• Naber

• Facebook

• X (eski adıyla Twitter)

• LinkedIn

• Telgraf

• İş Parçacığı

Emili Albi (Valencia, 1979) bunun babasıyla hesaplaşma olmadığını vurguluyor. 'Bu boş umut' (Gümüş Balık) adlı makalesi onun çocukluğunun ve onunla olan ilişkisinin hikayesidir. 1980'lerdeki ebeveynliği ve günümüze kadar nasıl geliştiğini yansıtıyor. Albi, babasının mümkün olan en iyi baba olmak için “elinden geleni, bildiğini veya yapmasına izin verdiklerini yaptığına” inanan Albi, “Babam hiçbir zaman benim oynadığım futbol maçına gitmedi” diye anımsıyor.

Yazar, kitabın ilk sayfalarında “Birbirimizi geleneksel bir şekilde sevmedik ve bunu hiçbir zaman ifade etmedik, ama derinlerde birbirimizi sevdik ve ben hala seviyorum” diye yazıyor ve bu çocukların dört onlarca yıl önce büyütüldüler. Albi, “Çocukları eğitme ve onlarla ilişki kurma biçimi çarpıcı biçimde değişti” diyor. Daha önce nasıl “büyük kişisel ve cinsiyet ayrımıyla” eğitildiğini hatırlıyor. Mesela onun erkek olma konusunda kız kardeşlerinden farklı talepleri vardı.

Resim - Kitap kapağı.

Kitap kapağı.

R.C.

Resim - Kitap kapağı.

Artık toplum, geç dönem Franco kalıplarını kırmak için “çok kısa bir sürede”, teknolojik devrimden daha yavaş bir devrim yaşadı. “2024'ün ebeveynleri daha mevcut, daha duyarlı ve dikkatli” diyor. Kısmen “baskın kültürümüz” olan Amerika Birleşik Devletleri'nin bulaşmasına atfedilebilecek bir tutum. Babanın futbol maçına ya da tiyatro gösterisine gitmemesi durumunda onun “kötü” olduğunun vurgulandığı Hollywood filmlerine. “Biz bununla büyüdük. Ve süt suçluluğu sendromuyla ebeveyn olmaya başladık” diye ekliyor yazar. “Şu anda elimizden geleni yapıyoruz.”

Değişiklik

'Amb veu d'on mai som vinguts' ve 'Yalnızlık i emek' şiir derlemelerinin ve 'Kör Aşık' romanının da yazarı olan Albi, ölümden sonra başladığı kitabını yazarken iki şeye dikkat ediyordu. babasının. Birincisi, kendinde çok fazla kalmaktı. «Hikâyemin kişiselden evrensele yükselmesi için anekdottan kategoriye geçmek istedim. Metnin anekdot olarak kalması beni rahatsız etti” diye açıklıyor.

İkincisi ise ailesinin tepkisiydi. Metni yayıncılar arasında taşımadan önce, izinlerini almak için kız kardeşlerine ve annesine iletti. “Çok cömert davrandılar” diye itiraf ediyor. Özellikle annesi. «Bana bunu yayınlamamı söyledi ama bunun kendisine zarar verdiğini itiraf etti çünkü mahremiyetiyle ilgili pek çok şey vardı. Bu kısmen yetiştirilme tarzımızda yapılan bir değişiklik” diyor Albi.

Babası da bundan hoşlanmazdı çünkü bu, kendisine “istemeden verdiği bir acıyı” gösteriyor ve bundan hoşlanmazdı. «Fakat bunu anlar ve hoşgörürdüm. Üç çocuğunun da onları eğitme şekline itiraz edeceğinden emin olan yazar, “Bana izin verirdi” diye vurguluyor. “Annem gibi” diye belirtiyor. Yazar, “Bu doğal bir şey çünkü belirli bir özgürlüğü elinden alan ve onlara kurallar koyan biziz” diye düşünüyor.

Yorum

Hata bildir