Efsanevi büyücü Merlin'in ağacından gayda yapacak luthier

Adanali

Global Mod
Global Mod
27 Temmuz 2024 Cumartesi, 00:07

Yorum

olman gerekiyor kayıtlı Bu işlevselliğe erişmek için.

Giriş yapmak

• Bağlantıyı kopyala

• Naber

• Facebook

• X (eski adıyla Twitter)

• LinkedIn

• Telgraf

• İş Parçacığı

Broceliande. Büyücü Merlin'in, Kral Arthur'un ve onun Yuvarlak Masa şövalyelerinin, büyücü Morgana'nın ya da efsanevi Excalibur' kılıcını koruyan Gölün Hanımı'nın yaşadığı büyülü bir yere anılarınızla seyahat etmek için Fransız Brittany'deki bu muhteşem ormana isim vermeniz yeterli. … Arthur efsaneleri, perileri, goblinleri, sonsuz gençlik çeşmesi ve diğer büyüleriyle, Fransa'nın kuzeyindeki bu yemyeşil ve huzurlu kayın ormanının kadim ağaçları arasında yürümesinin tadını çıkaran yürüyüşçülerin gerçekliğiyle bir arada var oluyor. Ormanın büyük bir kısmı halka açıktır, ancak küçük bir alan özel ellerde kalmaktadır. Geçen Kasım ayında tam da bu araziye yıldırım düşmesi o atalardan kalma ağaçlardan birini devirdi. Sadece herhangi biri değil. Efsaneye göre, bu dalların altında Galiçya prensi Ponthus, savaşta 50 şövalyeyi yenerse kendisine evlenme sözü veren Brittany kralının kızı Sidoine ile evlenebilmek için büyücü Merlin'den yardım istedi.

Broceliande'de devrilen ağacın haberi, en uluslararası gaydacımız ve Fransız Brittany'nin iyi bir uzmanı olan Carlos Núñez'in kulaklarına ulaştı ve burada resitalleriyle düzenli olarak duruyor. Núñez de hikayeyi en yakın işbirlikçilerinden biri olan, Caspe'deki (Zaragoza) zanaatkar atölyesinde çalışan Aragonlu luthier Pablo Morales'e, Galiçyalı kavalcının turlarında ve birkaç video klipte kullandığı enstrümanlardan bazılarını anlattı. şarkıları.

38 yaşındaki Pablo, ortaçağ enstrümanlarını çalarken her şeyden önce bir azizin eline sahip ve Romanesk arp, fidula (bir tür keman), lavta ve org gibi, Şan Portico'sunun büyükleri tarafından çalınan birçok eseri yeniden inşa etti. Maestro Mateo, kemerinin merkezi konumunu verdi.

Yukarıdan aşağıya: Pablo, atölyesinde birkaç gayda ve farklı tonlarda birkaç gayda borazanının önünde; luthier'in Caspe'deki (Zaragoza) büyük atölyesi; ve zanaatkar Carlos Núñez konserinde org çalıyor. İki kişi arasında çalınan org, Portico of Glory'nin ortaçağ çalgılarından biridir. Fotoğraftaki bu Pablo'nun kendisi tarafından yapıldı.

R.C.

Ana resim - Yukarıdan aşağıya: Pablo, atölyesinde birkaç gayda ve farklı tonlarda birkaç gayda borazanının önünde;  luthier'in Caspe'deki (Zaragoza) büyük atölyesi;  ve zanaatkar Carlos Núñez konserinde org çalıyor.  İki kişi arasında çalınan org, Portico of Glory'nin ortaçağ çalgılarından biridir.  Fotoğraftaki bu Pablo'nun kendisi tarafından yapıldı.

İkincil resim 1 - Yukarıdan aşağıya: Pablo, atölyesinde birkaç tulum ve farklı tonlarda birkaç gayda borazanının önünde;  luthier'in Caspe'deki (Zaragoza) büyük atölyesi;  ve zanaatkar Carlos Núñez konserinde org çalıyor.  İki kişi arasında çalınan org, Portico of Glory'nin ortaçağ çalgılarından biridir.  Fotoğraftaki bu Pablo'nun kendisi tarafından yapıldı.

İkincil resim 2 - Yukarıdan aşağıya: Pablo, atölyesinde birkaç tulum ve farklı tonlarda birkaç gayda borazanının önünde;  luthier'in Caspe'deki (Zaragoza) büyük atölyesi;  ve zanaatkar Carlos Núñez konserinde org çalıyor.  İki kişi arasında çalınan org, Portico of Glory'nin ortaçağ çalgılarından biridir.  Fotoğraftaki bu Pablo'nun kendisi tarafından yapıldı.

Luthier, turnelerinde birlikte çaldığı Carlos Núñez'in bir gün kendisini arayıp ünlü Merlin ve Ponthus ağacını yıldırımın devirdiğini ve koşullar göz önüne alındığında odunun bir kısmını alma ihtimalinin bulunduğunu söylediğini hatırlıyor. . «Carlos doğuştan motivasyon sahibi biri ve ben de çok hayalperestim ve onun fikri hoşuma gitti. İlk yaptığımız, ormanı bize veren sahibinden izin almak oldu. Balayının tadını çıkararak geçen haziran ayında minibüsümle bin kilometreden fazla yol kat ettikten sonra Broceliande'ye vardık.

Pablo ve ortağı bu arsada, yaprak çöpünün üzerinde yatan, otuz metre uzunluğunda görkemli bir kayın ağacı örneği buldular. “Gövde fena halde yemiş, ancak oldukça kalın olan dallar mükemmeldi.”

Bu dev dalların birinden, bir lir, bir fidula, birkaç gayda ve hatta belki küçük bir dulzaina yapmaya yetecek kadar hacimde iki parça tahta kestiler.

Ormandaki haraç

Pablo, Broceliande'de bu büyülü yerin yaydığı, Arthur efsanelerinin büyüsünden ve büyücü Merlin'in çağrıştırıcı figüründen (ormandaki bir açıklıkta iki kayadan oluşan sözde mezarı) ayrılmaz bir şekilde yayılan dünyevi enerjiyi hissettiğini söylüyor. “Çok fazla meditasyon yapıyorum ve ne zaman özel bir yere gitsem çevreyle bağlantı kurmayı seviyorum, eğer doğanın ortasındaysa daha da çok hoşuma gidiyor” diye belirtiyor.

Bu nedenle, motorlu testereyi çalıştırmadan ve işe başlamadan önce, Caspe'li luthier, düşmüş eski örneğe son ve özel bir saygı duruşunda bulunmak istedi. Ölmek üzere olan sandığın üzerine tırmandı ve bu etkinlik için getirdiği bir flütle, Carlos Núñez tarafından bestelenen ve Broceliande'de güzel Breton kraliçesi ile cesur Galiçya prensi arasında ortaya çıkan romantizmi tam olarak anlatan 'Ponthus et Sidoine' şarkısını çaldı.

Onuruna yazdığı o yürekten notlarla, odununu almak için ağaçtan “izin istemek” istedi. “Yaşlı bir ruhun, arkasında uzun bir geçmişi olan ve çok bilge bir kadim varlığın üzerindeymişim gibi bir duyguya kapıldım. Büyük bir huzur ve sükunet yaşadım. Üstelik halka açık bu alanda ziyaretçilerin rahatsız etmediği bir huzur var.

Pablo bunu, ağacın kendisine sunduğu ses için teşekkür ettiğini ve onu parçalayabilmenin zevkini verdiğini hissettiği “acımasız büyülü bir bağlantı” anı olarak tanımlıyor. Heyecanı doruktayken, elektrikli testereyi aldı ve gövdeden farklı olarak hâlâ bol miktarda özsuyu bulunan ilk dalı kesti. “Sonra başıma çok ilginç bir şey geldi. Sanki o dal bana ait bir şeymiş gibi bir tür acı fark ettim ve bir an kendimi kötü hissettim, ama ağacın bana 'Sonunda öleceğimi biliyorum ve tüm gücümle' dediğini hissettiğim duygu hızla geri geldi. dallar kurusun, lütfen eğer benim odunumdan müzik filizlendirirseniz, size minnettar olacağım.'

Pablo meditasyon yapıyor ve doğada oynarken çevreyle özel bir bağ hissettiğini söylüyor.

Pablo meditasyon yapıyor ve doğada oynarken çevreyle özel bir bağ hissettiğini söylüyor.

R.C.

Aragonlu zanaatkar, Merlin ormanındaki en muhteşem ahşabı Caspe'deki atölyesine bu şekilde götürdü ve orada “en az dört yıl” kurumasını bekleyecek. Daha sonra Carlos Núñez ile birlikte hangi enstrümanları şekillendireceğine karar verecek. Henüz beş yıla yakın bir zaman olmasına rağmen, özenle ve şefkatle bir gayda ya da fidulaya dönüşeceği o daldan ilk seslerin çıkacağı anı sabırsızlıkla bekliyor. “Sesin neye benzeyeceğini bilmek için muazzam, muazzam bir arzum var. Hangi titreşimleri ve hangi hisleri ilettiğini görmek istiyorum. Büyüleyici olacak. O tahtada saklanan yüzyılların hatırasıyla, normal ve sıradan bir enstrüman olamaz, bir şey olmalı, büyülü bir şey olmalı!”, demeyi başarıyor.

Pablo, kütükten çıkardığı pul ne olursa olsun, “hesaplanamaz değerdeki” bu parçanın ne bir fiyatı olacağını ne de satışa konu olacağını zaten belirtiyor. «Ona büyük bir saygıyla davranmak istiyorum. Kral Arthur'un erdemli şövalyelerinin masasında yer açtığı bu müzik sihirbazı, “Herkesin erişemeyeceği ahşapla çalışabilme ayrıcalığına sahibim” diye itiraf ediyor. Ve iyi bir ağaca yaslanan kişinin…

Pablo, ünlü Galiçyalı sanatçının konserlerinden birinde Carlos Núñez ile gayda çalıyor.

Pablo, ünlü Galiçyalı sanatçının konserlerinden birinde Carlos Núñez ile gayda çalıyor.

R.C.

Carlos Núñez ile sanatçı, luthier ve müzisyen

Halk müziği aşığı olan Pablo, Güzel Sanatlar eğitimi aldı ve işini kendi kendini yetiştirmiş bir luthier olarak öğrendi. Sanat ve müzik onun DNA'sında çok mevcut. Konservatuarda eğitim gördü ve uzmanlık alanı İrlanda flütü ve dulzaina olmasına rağmen gitar (elektrik ve İspanyolca), gayda, keman, flüt ve biraz piyano çalan bir multi-enstrümantalisttir. Hayatını luthier olarak kazanıyor ama aynı zamanda müzik, çizim ve resim dersleri de veriyor. Resitallerde çalıyor, Carlos Núñez'in turnelerinde işbirliği yapıyor ve bazen ünlü Galiçyalı kavalcının konserlerinde ses teknisyeni olarak çalışıyor. Bir luthier olarak Buenos Aires'ten bile onu gayda sipariş etmek için arayan müşterileri var. Geçtiğimiz günlerde Romalı bir İtalyan, 16. yüzyıldan kalma bir gaydanın yeniden inşasını istediği için onunla temasa geçti. Pablo, Pireneler'den gelen şimşir ağaçları, tropik ağaçlar ve Güney Afrika granadillolarıyla çalışıyor. 30 yaşına kadar satın alıp, “mükemmel sesi” elde edene kadar sonsuz sabır ve beceriyle çalıştığını söylüyor. Örneğin bir gaydanın fiyatı yaklaşık 1.300 avro, bir dulzainanın fiyatı ise yaklaşık 350 avro.

Yorum

Hata bildir