Dünya satrancında ‘Me Too’nun kahramanı Shahade

Adanali

Global Mod
Global Mod
Philadelphia. 80’ler Herhangi bir öğleden sonra. Albert M. Greenfield Okulu’ndaki aileler, okulun bir Shakespeare trajedisini canlandırdığı gösteriden keyif aldılar. Haftalar önce, neşeli, kızıl saçlı bir öğrenci olan Jennifer Shahade, Lady Macbeth’i oynaması için seçilmişti. Her şey planlandığı gibi gidiyordu, ta ki prova sırasında Macbeth karakterini üstlenen çocuk kendi rolünü ezberleyemeyene kadar. Böylece, son dakikada, galadan kısa bir süre önce, biri Jennifer’a oyundaki başrolü emanet etti. Yakışıklı bir asker gibi giyinmiş olarak sahneye çıkan Shahade, alaycı bir İskoç aksanıyla şunları söyledi: “Yarın, yarın ve yarın, her gün kötü adımlarla yazılı zamanın son hecesine sürükleniyor.” Alkış. Seyirciler arasında hiç kimsenin, güçlü sese sahip o ışıltılı kız Macbeth’in, yıllar sonra tarihin en güçlü Amerikan satranç oyuncusu olacağına dair en ufak bir fikri yoktu.

Jennifer, babası FIDE Ustası Michael Shahade sayesinde beş yaşındayken evde parçaları hareket ettirmeyi öğrendi. Shahade, “Sahip olduğum en net anı, yaklaşık dokuz yaşımdayken katıldığım ilk turnuvaya ait” diye itiraf ediyor. «Florida’da kutlandı. Başlangıçta, kardeşim Greg yarışırken ben sadece Disney World’ü ziyaret edecektim. Ama sonunda ilk oyunumu oynadım ve kazandım. Rakibimin bana söylediğini asla unutmayacağım: ‘Reytingi olmayan bir oyuncuya göre iyi oynuyorsun.’ Daha sonra buna benzer bir cümleyi defalarca duydum: ‘Bir kıza göre iyi oynuyorsun.'” Shahade, genç yaşta bu tür yorumlar aldığını şöyle anlatıyor: “Beni hafife aldılar, doğru ama bunu bir iltifat olarak kabul ettim çünkü içten içe bunu bana mutlu bir şekilde söylediler. Ve samimi bir iltifattan korkmayın. Bazen insanlar onu sonsuza kadar hatırlar ve onlarca yıl sonra bir röportajda bundan bahseder,” diye alaycı bir şekilde mantık yürütüyor.

Satranç büyük ustası ve yorumcusu Maurice Ashley, Jennifer Shahade ile tüm zamanların en iyi oyuncusu Judith Polgar arasında, her ikisinin de ebeveynlerinin koşulsuz desteğine sahip olması anlamında bir bağlantı kuruyor. Ashley’ye katılıyorum ama Shahade’nin durumunda, Drexel Üniversitesi’nde uzun süredir Kimya profesörü olan annesi Sally D. Solomon’a yüz bin lümen ışık tutmalıyız. Sally sadece satranç oynamakla kalmadı, aynı zamanda poker ve briç de oynadı. Jennifer sevgiyle şöyle hatırlıyor: “Bir satranç oyuncusu ve yazar olarak beni çok destekledi.” «Annem az sayıdaki Kimya öğretmenlerinden biriydi, dolayısıyla odadaki tek kadın olmaya alışmıştı. Bu noktada sanırım benim de onunkine paralel bir yol izlediğimi görmek hoşuna gitti.

Brezilya, bossa nova tahtada

Jennifer, 15 yaşındayken ilk uluslararası turnuvasını Brezilya’da oynadı. Babası, erkek kardeşi Greg ve cebinde binlerce anekdot bulunan sevimli bir adam olan Şilili uluslararası öğretmen Víctor Frías adlı bir antrenörle seyahat etti. Frías, Víktor Korchnói ile karşı karşıya gelmişti ve hayatı ‘Bobby Fischer’ın Arayışı’ filminin senaryosuna ilham veren dahi çocuk Josh Waitzkin’in koçuydu. Jennifer, “Brezilya’daki o turnuva hayatımı değiştirdi” diye itiraf ediyor. “Turnuvanın en az değer verilen oyuncuları arasındaydım. Hatta son dakika iptalleri olduğu için beni davet ettiler. Ancak ilk beş maçımı kazandım. Ve bazıları zıt fedakarlıklar ve roklarla oldukça gösterişli bir tarzda. Hatta büyük hayranlık duyduğum Ekvadorlu Martha Fierro’yu bile yendim. Oyunlar arasında otel odama döndüğümü ve satranç problemlerini çözdüğümü hatırlıyorum. Her şey uygun. “Daha önce mümkün olduğunu düşünmediğim varyantlar gördüm.”

Shahade’nin Brezilya’daki deneyimi altmış dört kutunun çok ötesine geçti. Diğer gençlerle arkadaşlık kurdu ve hepsinden önemlisi başka bir yaşam tarzını, başka bir müziği, başka bir dansı, başka her şeyi öğrendi. Jennifer, “Satrançta daha iyi olursam benzer kutlamalara her zaman gidebileceğimi düşünmek gözlerimi açtı” diye anımsıyor. «Turnuvanın ana dili İspanyolcaydı. Herkesin İspanyolca şaka yapması ve şarkı söylemesi, diğer kültürleri öğrenmeye olan ilgimi hızlandırdı. Bugün bile hâlâ şakaları anlamasam da İspanyol pop müziğinin sözlerinin çoğunu anlıyorum,” diyor kahramanımız samimi.

Beth Harmon olarak

1998’de Jennifer Shahade, henüz 17 yaşındayken New York’ta Amerika Birleşik Devletleri Gençler Şampiyonasını kazanan ilk kadın oldu. Üstelik bunu Beth Harmon tarzıyla büyük bir şekilde başardı ve sıralamadaki ilk beş oyuncudan dördünü mağlup etti. Jennifer’a o anı, genç satranç oyuncuları için cam tavanı kırdığının farkında olup olmadığını soruyorum. «Bir Greyhound otobüsüyle tek başıma New York’a gidiş-dönüş seyahat ettim. Eve dönerken kupayı bagajımda bıraktım. Benim için önemli olan tek şey, karma bir yarışmada zafer kazanarak şampiyonluktu” diye yanıtlıyor. Şöyle ekliyor: “O yaşta bile arkadaşlarım bana satrançta kadın ve erkeğin neden ayrıldığını sorardı. Hollanda’da Uluslararası Kadınlar Yüksek Lisans (WIM) standardına ulaştığımı ve o sırada çıktığım erkeklerin çoğunun benimle dalga geçtiğini hatırlıyorum. “Sanırım demek istedikleri şuydu: Eğer iyi bir sonuç bile alamadıysanız, neden bir WIM standardı alıyorsunuz?”

Durdurulamayan Shahade, 2002’de Seattle’da Amerika Birleşik Devletleri Kadınlar Satranç Şampiyonası’nı kazandı ve bu unvanı 2004’te yeniden kazandı. Aynı yıl Jennifer, Mallorca’daki Calvià Olimpiyatları’nda gümüş madalya kazanan Amerikan takımının bir parçasıydı. Bu toplantıda takımın ilk yönetim kurulunu başarıyla savunan arkadaşı Susan Polgar ile buluştu. Sadece iki yıl sonra Shahade, FIDE tarafından onaylanan son turnuvasını oynadı ve o zamandan beri kendisini erkeklerle kadınlar arasında gerçek eşitliği sağlamak için genç kızlar arasında satrancı teşvik etmeye adadı.

Kadın düşmanlığı ve satranç

Vezir taşı, 15. yüzyılın sonuna, modern satrancın görünümünü şüphesiz etkileyen Katolik Isabella’nın hükümdarlığı dönemine kadar mevcut hareketliliğini benimsemedi. Değişiklikten rahatsız olan çoğu erkek, oyunu “deli kadının” satrancı (İtalyanca’da ‘scacchi alla rabiosa’) veya “kızgın kadının” (Fransızca’da ‘eschés de la dame enragee’) olarak adlandırmaya başladı. . Bu devrimden sonra oyunlar daha hızlı hale gelince, satranç da kur yapmak için bir mazeret olmaktan çıktı ve kadınlar mecazi ve gerçek anlamda tahtanın dışında bırakıldı.

1534’te Fransız yazar ve eleştirmen Gratien du Pont, kraliçenin yeni özgürleştirici kuralını protesto etmek için içine hakaret içeren bir satranç tahtası gravürü yerleştirdiği ‘Erkek ve Kadın Cinsiyeti Tartışmaları’ adlı bir inceleme yazdı. altmış dört karenin her birindeki bu parçaya (ve buna bağlı olarak kadın satranç oyuncusuna). Önümde du Pont’un tahtası var. Bazı kareleri tercüme edebildiğim için bunları yüksek sesle okudum. Kutu ‘g1’: “Tanrı’nın hoşnutsuzluğuna.” Kutu ‘c6’: “Küstah deli kadın.” Kutu ‘h8’: “Yanlış bir şekilde hayal kırıklığı yarattı.” Ve böylece her şey. Bu arada, kartın kromatik serileştirmesi ters, yani ‘h1’ kutusu siyah.

Shahade şöyle açıklıyor: “Du Pont’un kadın düşmanı kurulunu ilk kez Marilyn Yalom’un ‘Satranç Kraliçesinin Doğuşu’ (2001) kitabında okudum.” Bu bölümden ilham alan Jennifer, eşi, film yapımcısı ve görsel sanatçı Daniel Meirom ile birlikte, Shahade ve diğer şampiyonların spor kariyeri boyunca aldığı hakaretlerin bir kısmının yer aldığı büyük bir satranç tahtası sergiledikleri ‘Özellikle Güzel Değil’ projesini yarattılar. . Geleceğe umutla bakan Jennifer şöyle açıklıyor: “Satrançta kadınlara yönelik bu tür taciz ve küçümsemelerin 500 yıldan fazla bir süre sonra da devam ettiğini dünyaya göstermek istedik.” “Bizim tarafımızda giderek daha fazla erkek müttefikimiz var. Bu çok önemli çünkü satranç dünyası hala ağırlıklı olarak erkeklerden oluşuyor. Krallar kraliçeleri destekliyor!

Dünya satrancında ‘Ben de’

Şubat 2023’te Jennifer Shahade, büyük usta Alejandro Ramírez’i (Kosta Rika kökenli, ancak Amerika Birleşik Devletleri merkezli) cinsel tacizle suçladığı bir tweet yayınladı. Jennifer, ‘Zaman doldu’ sloganıyla yazdığı yazıda, dokuz ve on yıl önce iki kez Ramírez’in saldırısına uğradığını açıkladı. Shahade’nin açıklamasının ardından diğer satranç oyuncuları da davaya katıldılar ve kendilerini kurban olarak kabul ettiler, bu da dünya satrancında ‘Ben de’ hareketini ateşledi. Jennifer şöyle diyor: “Tweet’imden bu yana bir aydan kısa bir süre sonra ‘Wall Street Journal’, Alejandro Ramírez tarafından saldırıya uğrayan, istismar edilen veya tacize uğrayan üçü reşit olmayan sekiz kadınla röportaj yaptığı sansasyonel bir makale yayınladı.18 iddia edilen olayların yaşandığı tarihte yaşındaydı. Ramírez, Saint Louis Satranç Kulübü’nden istifa etmek zorunda kaldı ve skandal patlak vermeden önce gerçekleri bildiği için imajı büyük ölçüde etkilenen Amerika Birleşik Devletleri Satranç Federasyonu’ndan ihraç edildi ve buna rağmen Ramírez’i koç olarak tuttu. 2022 yazında Chennai Olimpiyatları’nda yarışan kadın takımı.

«Satrançta cinsel saldırı ve istismarı, bunun gerektirdiği ciddi kişisel maliyete rağmen rapor edebildiğim için çok gurur duyuyorum. İşimi, bağlantılarımı ve arkadaşlarımı kaybettim. Ama bence buna değdi,” diye kabul ediyor Shahade, o zamanlar gözden kaçan ilginç bir faktör üzerinde düşünürken: “Daha fazla harika öğretmenin ve toplum liderinin sesini yükseltmesini istediğim doğru. Hans Niemann ve Magnus Carlsen arasındaki aldatma davası tüm bu olayın öncesinde olmasaydı, birçoğunun bunu yapacağını düşünüyorum. O haftalarda bazı satranç oyuncularına hakaret nedeniyle dava açıldı, bu nedenle insanlar diğer koşullar altında olabileceğinden daha isteksizdi.

Shahade’nin bu son düşüncesini duyduğumda, onun cesur karakterini fark ediyorum ve Macbeth’in, sahneden sanki siyah ve kahramanca bir çığlık atar gibi bağıran o gri saçlı kızın görüntüsü aklıma geliyor:

«Vazgeçmeyeceğim

ayaklarının tozunu ısırmak

genç Malcolm’un

ve mafya tarafından alay edilmek

aşağılayıcı.”