Ding Liren, sessiz bir fırtına

Adanali

Global Mod
Global Mod
30 Nisan’da Kazakistan’ın başkenti Astana’daki St. Regis Otel’de Çinli Ding Liren dünya satranç şampiyonu ilan edildi. Bir ay önce, İstihbarat Binasına ev sahipliği yapan Hangzhou eğitim üssünde, büyük favori Rus Ian Nepomniachtchi’ye karşı mücadelesinden önce ona şans dilemek için bir tören düzenlendi. Ding aylarca yorulmadan çalıştı, ancak seçkin Batılı satranç oyuncusunun profilinden çok farklı bir hümanist ve felsefi unsur olan doğayla bağlantı kurmak için her zaman anları kurtardı. “Takım beni desteklemek için iyi bir iş çıkardı. Beni çok iyi tanıyorlar” dedi Ding, Astana’ya gitmeden önce. “Ayrıca, hem Tianyuan Binası hem de yeni Entelektüel Bina nehir kıyısında. Akşam nehir kenarında yürüyüşe çıkacağım, bu rahatlamama yardımcı olacak.”

FIDE İletişim ve Pazarlama Direktörü David Llada, Kazakistan’da Ding Liren ile Nepomniachtchi arasındaki düellonun doğrudan tanığı oldu. Llada bana çok güzel bir sahne anlatıyor: «Wenzhou’da [ciudad natal de Ding Liren] Kışlar soğuk geçse de kar yağmaz. Astana’da şampiyonanın ortalarına doğru yoğun bir kar yağışı düştüğünde, Ding Liren birkaç kez annesiyle otelin yanındaki parkta yürüyüşe çıktı. Onları en çok eğlendiren şey karın dizlerine kadar battığını hissetmekti. Ve onları bir arada, sanki iki küçük çocukmuş gibi neredeyse her zaman el ele tutuşurken görmek beni çok duygulandırdı. Ding Liren bana karikatürist Jiro Taniguchi’nin, hayatın küçük zevklerinde iç huzuru arayan bir yürüyüşçü karakterini hatırlatıyor.

sessiz fırtına

Ding Liren, 1992 yılında Zhejiang eyaletindeki Wenzhou’da doğdu. Bir yıl önce Çinli satranç oyuncusu Xie Jun, Manila’da Gürcü Maia Chiburdanidze’yi yenerek dünya şampiyonu olmuştu. 1995’te efsanevi Viktor Korchnoi, Xie Jun’la yüzleşmek için Wenzhou’yu ziyaret etti. Bu karşılaşma, halk arasında altmış dört kareye karşı ezici bir tutkuyu serbest bıraktı. Çin’in Wenzhou’yu “Satranç Şehri” ilan etmesi öyle bir heyecandı ki. Bu bağlamda, Ding Liren’in ailesi, oğullarını ünlü öğretmen Chen Lixing’in emriyle yerleştirildiği yerel bir kulübe kaydettirdi. Ding birkaç yıl önce “Çok şanslıydım” diye kabul etmişti. 2009’da henüz 17 yaşındayken Çin şampiyonuydu. Kültürlü ve eğitimli bir genç olan Ding, yeteneklerini tahtaya koymakla kalmadı. Raymond Carver, Salinger ve Murakami okurken (istemese de) Hukuk okudu. Ve farkında olmadan zirveye ulaştı. 2017-2018 yılları arasında 100 maçlık galibiyet serisine imza attı. Takım arkadaşları ona takma adla seslenmeye başladı: Silent Storm.

Alakalı haberler

Sessiz ve büyülü bir fırtına. Gerçekler değilse yargılayın. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından FIDE, Kariakin’in Madrid Adaylar Turnuvasına katılmasını engelleyen Putin’in amacına alenen desteği nedeniyle satranç oyuncusu Sergei Kariakin’e yaptırım uyguladı. FIDE yedek olarak Ding Liren’i seçti (sıralamada 3 numaraydı), ancak Çinli bir şartı karşılamadı: Çin’deki covid kısıtlamalarından biri spor müsabakalarını yasaklamak olduğu için 2022’de otuz maç oynamış olmak. FIDE’den resmi davet alan Ding Liren, zamana karşı durmaksızın oynadı ve talebi karşıladı. Böylece Adayların sekiz satranç oyuncusunun listesini zilde tamamladı. Turnuvada Ding azdan çoka gitti. Nepomniachtchi’nin ardından ikinci oldu. Ancak, Norveçli Magnus Carlsen tacı bıraktıktan sonra, Ding dünya şampiyonu için bir yarışmacı oldu. Carambola müthiş: satrancın yeni kralı Adaylar listesinde yer almamak.

Astana, destansı bir savaş

Astana’daki St. Regis Oteli, Ian Nepomniachtchi ile Ding Liren arasındaki, Rusların Çinlilerden iki kat önde olduğu canlı bir savaş olan düellonun yapıldığı yerdi. Turnuvanın ilk aşamasında Ding en iyi anını yaşamadı. Elit sporcularda nadir görülen bir şey olan bunu bir basın toplantısında kendisi de fark etti. Kısa süre sonra kız arkadaşının onu terk ettiğini öğrendik. David Llada, “Şampiyonanın başında onu otelden ayrılırken gördük,” diye itiraf ediyor. «Valizlerini kendisi taşıdı, komi bile çağırmadı. Görünüşe göre, daha sonra hayal kırıklığına uğramasına rağmen, buranın bir Çin restoranı olduğu için başka bir otele geçmek istedi. Diğer bir neden de St. Regis’teki odasının kendisi gibi alçakgönüllü bir adam için fazla büyük olmasıydı. Sonunda resmi otele döndü ve yavaş yavaş tahtanın içinde ve dışında iklime alıştı. İlk on dört maç 7-7’lik skorla sona erdi. Başlık, eşitliği bozan maça göre belirlenecekti: dört hızlı oyun. Gerilim maksimumdu.

Bu formatın son turunda, üç üst üste beraberliğin ardından, mücadele açık bir mezara kadar yapıldı. Dördüncü bir beraberlik, oyuncuları, yapılan her hamle için üç saniyelik bir artışla, her taraf için beş dakikalık bir dizi oyuna yönlendirebilirdi. Hızlı tempolu bir oyun. Ding Liren böyle şeytani bir sonuçtan kaçınmak istedi. Nepomniachtchi beyaz giymişti. Rus, 16. yüzyılda Zafrense din adamı Ruy López tarafından icat edilen bir teklif olan İspanyol açılışında ısrar etti. Nepo, turnuvanın farklı zamanlarında İspanyolları denemişti. Beşinci turda işe yaradı ve zaferi aldı. Bu sefer seçilen çizgi biraz karmaşıktı. Açık renkli piskoposu ‘İspanyol piskoposu’, kısa süre sonra ‘b1’ karesinde tutsak olarak hareket edecek uygun köşegen kalmadı. Ancak oyun eşit bir yarı oyuna ulaştı. Ding Liren tahtanın ortasında iyi bir manevra yaptı, ancak gerçek şu anda Rus oyuncunun saati ondan fazlayken, saati dört dakikanın altına düştü.

Zaman sorunu Ding Liren’i iplerin üzerinde bırakabilir. Pozisyon iki ucu keskindi. Analiz modülleri maksimum eşitliği dikte etti, ancak saniyeler Çinlilere karşı çok hızlı koştu. Ve Nepo, bir cerrah hassasiyetiyle savunulması gereken ‘asılı’ taşlarla tehdit ederek veziriyle sert bir şekilde vurdu. İşte o zaman, iki dakikadan az bir süre kala Ding Liren, sessiz bir fırtınaya dönüştü ve daha önce hiç görülmemiş birikmiş enerjiyi, zihinsel mahzeninden parçalar ve şimşekle aydınlatılan bir tahtaya şiddetle düşen bir elektrik yükünü serbest bıraktı. Böylece, gizemli bir berraklığın hakim olduğu Ding, tek kalesini ‘g6’ karesine yerleştirerek, mücadeleyi dünyanın dört bir yanından takip eden seyircileri şaşkına çevirdi. “Altı kale” hareketi gelecek nesiller tarafından incelenecek ve bu oyunu ölümsüz kılacak, bu asil spor tarihinin en muhteşem hareketlerinden biri.

“Kh6!!”

Aramızda bir tahta açar gibi açıklamaya çalışacağım. Satranç oynamayı bilmemeleri çok önemli değil, ilginç olan kavram. Ding, şaşırtıcı kale hamlesiyle beyaz vezirin siyah şahını kontrol etmesini engelledi. Müthiş olan şey, ‘g6’ karesindeki kalenin artık hareket edememesidir (argoda kalenin “sabitlendiğini” söyleriz). Ve başka seçenekler varken kasıtlı olarak bir parçayı kazmak zevkli bir yemek değil. Aslında, Ding’in siyah şahı, tıpkı iki hamle önce olduğu gibi, sekizinci sırada kontrolden kaçabilirdi. Tahtanın en tepesinde, Nepomniachtchi’nin veziri yine eski numaralarını yapıyordu. Kontrol etmek! Çinli oyuncunun şahı daha sonra h7 karesine çömeldi, ancak Beyaz’ın veziri bir kez daha başka bir kareden bunalmış hükümdarı kızdırdı. Kontrol etmek! Ve tam da bu anda “altıncı kale” gerçekleşti, tam da herkes Ding Liren’in sekizinci sıra için kraliyet kaçışını tekrarlamasını beklerken ve üçlü hamle tekrarından sonra çekiliş imzalandı. Ancak Ding kendini havaya uçurdu ve kulesini bir kalkana dönüştürdü.

Aslında, “altıncı kale” (Kg6) çok daha derin bir planın parçasıydı. Kale sadece savunma yapmıyordu, ‘g’ çizgisi aracılığıyla Rus beyaz şahını hedef alıyordu. Sonra Çinlilerden bir dahi geldi, muhteşem bir piyon hareketi, Ding’in numarasının mantıklı olması için incelikli ve gerekli. Rus sıyrılmaya çalıştı, ama şimdi saatin bitimine birkaç saniyesi kalan oydu. Ve saatin bitmesine bir dakikadan az kala dünya şampiyonu unvanı için oynarken kesin olmak kolay değil. Nepomniachtchi biraz daha farkla, 59. hamlede, her şey alt üst olmuş gibi göründüğünde, bir hamle (makineler gibi oynarsak iki) olduğunu ve yine de yenilgiden kaçınabileceğini görebilirdi. Ancak bayılan Nepo, bunu görmezden geldi ve oyun masasının kenarında zaten ele geçirilmiş kuleleri kırdı. Birden yere düştüler. Sessiz bir fırtına taşları devirmişti. Ding, her şeye rağmen yeni dünya şampiyonu olmuştu. Magnus Carlsen, Twitter hesabında şunları yazdı: “Ölümsüzlük için otoklavlandı. Tebrikler Ding!”

Bir otel odasında, Ding’in annesi Çin delegasyonunun geri kalanını sevinçle kucaklıyordu. Çin’den gelen ilk dünya şampiyonu Xie Jun bu başarıya tanık oldu. Gözyaşları içinde şunları söyledi: “Bu anı çok uzun zamandır bekliyorduk. Bu şampiyonluğun anlamı benim 32 yıl önce kazandığımdan daha az değil.”

Heyecan verici. Beş kez dünya şampiyonu olan Vishy Anand’ı arayıp ondan şampiyonluğun anahtarını istemek geliyor aklıma. Dokunmaya “Nepo’nun konumunu sağlamlaştırmak için binlerce fırsatı oldu” diye yanıt verdi. “Durum onun için ne zaman uygun olsa, bir hata yaptı. Sanırım on iki numaralı oyun anahtardı. Toplantı orada bitmeliydi. Ama Ding tebrik edilecek. Sonuna kadar direndi.” Aynı soruyu 2002’de dünya şampiyonu olan Ukraynalı Ruslan Ponomariov’a soruyorum. Ruslan açıkça konuşuyor: «Mevcut siyasi bağlamda Nepo kazanırsa, propaganda malzemesi olarak kullanılacaktı. Ding Liren için çok mutluyum, favori değildi ama yaşına göre çok olgun olduğunu gösterdi. Ve ekliyor: “Oyunların seviyesi çok yüksek olmasa da düello bir gösteriydi. Kendi oyunlarıma bakarsam hata yaptığım da doğrudur.

Kapatmak, bu güzel hikayenin tersine, Nepomniachtchi’nin korkunç hayal kırıklığına odaklanmak benim için kaçınılmaz. Rus analisti Nikita Vitiugov ile konuşmayı başardım. biz. Maçın detayları hakkında yorum yapmak istemiyorum çünkü objektif olamıyorum. Gerçek şu ki, Ding kazandı ve sporda her zaman olduğu gibi, şimdilik kabul edemese de sonuç adil. Bundan kurtulmak için ne kadar zamana ihtiyacım olacağını bilmiyorum, kesinlikle bir satranç oyuncusu olarak kariyerimin en zor anı”.

Ding Liren’in günler geçtikçe başarısını özümseyeceğini ve hayatın küçük zevklerinde iç huzuru arayan Taniguchi yürüyüşçüsü gibi nehir kıyısındaki yürüyüşlerine geri döneceğini hayal ediyorum.