Caravaggio etkisine hayran kaldım

Adanali

Global Mod
Global Mod
1 Haziran 2024 Cumartesi, 18:08

| 18:38'de güncellendi.

Yorum

olman gerekiyor kayıtlı Bu işlevselliğe erişmek için.

Giriş yapmak

• Bağlantıyı kopyala

• Naber

• Facebook

• X

• LinkedIn

• Telgraf

Antonio Muñoz Molina (Úbeda, 1956) Caravaggio etkisinin esiridir. Hayatının yarısını muhteşem tablolarının peşinden koşarak geçirdi. Tüm dünyada olması gereken chiaroscuro dehasının ancak altmıştan kırkını gördü. Michelangelo Merisi'nin (1571-1610) tablolarına karşı “derin bir hayranlık” duyuyor; bu tablo onu kiliseler, saraylar ve müzeler arasında mutlu bir sanatsal yolculukla binlerce kilometre yol kat etmeye sevk ediyor. Ekim ayına kadar son veya belki de sondan bir önceki kayıp Caravaggio'nun yerleştirildiği Prado Müzesi'ni ziyaret etmeyi sabırsızlıkla bekliyor. Madrid'de bir odada 1.500 avroya açık artırmada satışa çıkan 'Ecce Homo', İspanya'da yaşayan İngiliz bir koleksiyoncuya 36 milyon dolara satıldı.

“Bunun bir takıntı olup olmadığını bilmiyorum ama Caravaggio beni büyülüyor. Bilinen tabloların yarısını zaten görmüş olacağım” diye açıklıyor 'Lizbon'da Kış' kitabının yazarı. “Bu planı yapmak nispeten kolay olsa da gerçek şu ki biraz kurgu. Resimlerin hangi şehirlerde, nerede olduğunu çok iyi biliyorum ve her ziyaretimde bu fırsattan yararlanıyorum” diye açıklıyor. «Berlin'deki Gemäldegalerie'de 'Aşkın Zaferi' var; Paris'te, Louvre'da 'Bakirenin Ölümü'; Potsdam'daki Sanssouci'de 'Aziz Thomas'ın İnançsızlığı' ve Dublin'deki Ulusal Galeri'de 'İsa'nın Tutuklanması' diye listeliyor.

Yazar ve akademisyen Antonio Muñoz Molina.

Yazar ve akademisyen Antonio Muñoz Molina.

EFE.

“Ara sıra yazdığım bir kitap gibi. Amacım sadece tabloya bakıp keyif almak değil, beni tabloya yönlendiren süreci, bulunduğu yeri ve onu ilk gördüğümde edindiğim izlenimi anlatmak” diyor Jaen'li yazar Bir Caravaggio tablosuyla her yeni karşılaşmasında “bir başarı” olarak yaşayan.

«Şanslı molalarım oldu. Prado'daki bir sergide Saint Petersburg'daki Hermitage'da iki 'caravaggio'yu görme fırsatım oldu. Yaptığı son tablo olan ve Londra'da bulunan 'Aziz Ursula'nın Şehitliği' Thyssen'deydi. 'Genellikle Messina'da olan Lazarus'un dirilişini, yeni restore ettikleri Roma'da görebildim' diye kendini tebrik ediyor. Bunların neredeyse hepsini İtalya'nın başkentinde, yaklaşık yirmi, yarım düzinesini Floransa'da veya müthiş 'Yedi Merhamet Eylemi'ni Napoli'de görmüştü.

'Baküs'.  Caravaggio.  (1596).  Uffizi Galerisi.  Floransa.

'Baküs'. Caravaggio. (1596). Uffizi Galerisi. Floransa.

R.C.

«Amerika Birleşik Devletleri'nde dağınık halde birkaç tane var ve New York'ta yaşarken Hartford, Connecticut'a seyahat ettim; burada 'Assisili Aziz Francis'in Ecstasy'si' Atheneum müzesinde bulunuyor ve bunları ödünç alınan kredilerle birlikte gördüm. Büyük Elma'daki Cervantes Enstitüsü'nün eski müdürü, Londra'dan 'Salome', Kansas'taki uzak bir müzeden seyahat eden büyük 'Vaftizci Yahya' ve Detroit'teki 'Marta ve Meryem' diyor. İçinde Fort Worth, Teksas'taki Kimbell Müzesi'nden 'Kart Oyuncuları' var.

'Aziz Geronimo'.  Caravaggio.  (1605).  Montserrat Manastırı.

'Aziz Geronimo'. Caravaggio. (1605). Montserrat Manastırı.

R.C.

Madrid'e döner dönmez Prado'yu ziyaret etmenin yanı sıra bir sonraki hedefi Malta'dır. 'Vaftizci Yahya'nın Kafasının Kesilmesi' Valletta'daki Aziz Yahya Katedrali'nde sizi bekliyor. Ressamın temel tablolarından biri ve birçoklarına göre 17. yüzyılın en önemli başyapıtıdır.

Paradoksal olarak, İspanya'da muhafaza edilen tüm 'caravaggio'ları henüz bilmiyor; altısı da Prado'ya sonsuza kadar sahip olmak isteyeceği 'Ecce Homo' ile birlikte. Montserrat Manastırı'ndaki 'tövbekar Aziz Jerome' da değil. Evet, Kraliyet Sarayı'nda restore edilen muhteşem olgun tuval 'Vaftizcinin Başı ile Salomé'yi, Thyssen Müzesi'nden 'İskenderiyeli Aziz Catherine'i, Prado'dan 'Davut Goliath'ı fethediyor'u ve 'San Juan'ı çok beğendi. Toledo Katedrali'nden Bautista'nın atıfları hakkında şüpheler var.

Michelangelo Merisi'nin tablosunun bu kadar takdir edilmesini gerektirecek ne var? «Estetik bir devrime öncülük etti. Artık onu görmemeye çalışmalı ve zamanında ne anlama geldiğini ölçmelisiniz. Onun çığır açıcı olduğunu söylediler ama o çok dindar, derin inançlara sahip bir ressam. Çok sadeleştirilmiş, çok evanjelik bir dindarlık” diye savunuyor Muñoz Molina.

'Kart oyuncuları'.  Caravaggio.  (1594).  Kimbell Müzesi.  Fort Worth.  Teksas.  Amerika Birleşik Devletleri

'Kart oyuncuları'. Caravaggio. (1594). Kimbell Müzesi. Fort Worth. Teksas. Amerika Birleşik Devletleri

R.C.

Lombardlı ustanın genellikle diğer yazarlara atfedilen birkaç 'uyuyan' tablosunun yazar ve akademisyen için bir açıklaması var. «Caravaggio'nun ölümünden kısa bir süre sonra modası geçti. Büyük bir etkisi oldu ama duyarlılık hızla değişti. Oldukça harap olmuştu. 17. yüzyılda onun hakkındaki resmi görüşler oldukça içler acısıydı. “Poussin, Caravaggio'nun dünyaya tabloyu yok etmek için geldiğini bile söylemişti” diye hatırlıyor şaşkınlıkla.

Jiletin kenarında

Işık-gölge sihirbazı, ölümünden sonra “haritadan fiilen kayboldu” ve onu haklı çıkaran ve 20. yüzyılın başında onu kurtaran da büyük İtalyan uzmanı Roberto Longhi oldu. Bu yüzden pek çok resmi unutulmuş, kaybolmuş ya da başkalarına atfedilmiştir.

Caravaggio'nun ölümünden sonra portresi.  Octavio Leoni.  1621 civarında.

Caravaggio'nun ölümünden sonra portresi. Octavio Leoni. 1621 civarında.

R.C.

Caravaggio'nun karakteri de resimleri kadar büyüleyici. İğrenç, kavgacı ve eşcinsel biri olarak bıçak sırtında yaşadı ve 39 yaşında öldü. Kendisine daha iyi para ödemeye istekli bir patronun hizmetinde olan bir paralı resim askeriydi. “Onun hakkında pek çok belge var. Ranuccio Tomassoni'yi kavgada sakatlamak ve öldürmek suçundan ölüm cezasına çarptırılan duruşmasına ilişkin polis raporları muhafaza ediliyor” diye anımsıyor yazar.

Bu kadar ilginç profiline rağmen “onu edebi bir karaktere dönüştürmek aklımın ucundan bile geçmedi.” «Böyle bir figürle karşı karşıya kaldığınızda kurgu tamamen gereksizdir. “Kendi hikayesinden daha romantik ne olabilir?” diyor. Bugün Dublin'deki Ulusal Galeri'de sergilenen ve 1993'te yeniden ortaya çıkana kadar neredeyse iki yüzyılı bir Cizvit akıl hastanesinin yemek odasında geçiren 'Yahuda'nın Öpücüğü' olarak da adlandırılan 'İsa'nın Tutuklanması' maceraları gibi. “Bu icat edilemez” diye tekrarlıyor.

'Medusa Başı'.  Caravaggio.  (1597).  Uffizi Galerisi.  Floransa

'Medusa Başı'. Caravaggio. (1597). Uffizi Galerisi. Floransa

R.C.

Bir Caravaggio için neler vermezdim? “Hiç bir şey. Bunları düşünmek bana yetiyor. 'Ecce Homo'nun yeni sahibinin onu paylaşmak istemesini 'muhteşem' bulan yazar, “Sahip olmak için en ufak bir arzum yok” diyor. En sevdiği 'caravaggio'lar arasında, Londra'daki Ulusal Galeri'den 'Emmaus'ta Akşam Yemeği' ve 'Aziz Petrus'un Reddi' arasında “beni en çok etkileyen ve New York Metropolitan'da pek çok kez gördüğüm şey” York.” “Bu, Caravaggio'nun kariyerinin sonunda yaşadığı o striptiz olayının en yoğun olanı ve 'Ecce Homo' gibi çok geç.”

Yorum

Hata bildir