«Büyük bir duygusal değişimle karşı karşıya kalacağım için profesyonel yardıma ihtiyacım vardı»

Adanali

Global Mod
Global Mod
‘Saved’, sunucusunun en kişisel programıyla başlayan yeni bir sezonla geri dönüyor. Gazeteci Fernando González ‘Gonzo’ (Vigo, 47 yaşında), gazetecilik araştırmalarının gösterdiği merkezlerden biri olan okulu Santiago Apóstol’un tarihini yeniden inşa etmek için eski sınıf öğrencileri, aile üyeleri ve öğretmenlerle buluşmak üzere memleketine gidiyor. cinsel istismar ve fiziksel saldırılara maruz kaldı.

2008’deki prömiyerinden bu yana on beş yılını kutlayan format, mağdurların sesini duyurmak ve bir öğrenci kuşağını etkileyen durumlar üzerinde terapötik bir egzersiz yapmak için bu Pazar günü La Sexta’ya (21:30) geri dönüyor.

–Bu hikayeyi anlatmak için adım atmanıza ne sebep oldu?

–Kişisel bir hikaye olduğu için çok uzun bir süreçti. ‘Kurtarılmış’ profesyonel bir işten daha fazlasıydı. Yaşınız ilerledikçe başkalarıyla konuşmaya başlıyorsunuz ve okul hayatınızın oldukça ilgi gördüğünü görüyorsunuz. O zaman belki de yaşadıklarımı yaşamamam gerektiğini anlarsın. Geçmişte olanın hayatınızı ve varoluş biçiminizi de belirlediğini keşfetmeye başlarsınız. Bunların hepsi kişisel bir süreçti, ancak Kilise’de cinsel taciz vakaları ortaya çıkmaya başladığında okulda yaşadığımız tarihin yerini belirlemeye başladığım doğru olsa da. Bu izole edilmiş bir şey değildi ve gün ışığına çıkması gereken ve çıkması gereken bir konuydu. O korkuyu yenmem gerekiyordu ve süreç de kolay olmadı. Büyük bir duygusal değişimle karşı karşıya kalacağım için profesyonel yardıma ihtiyacım vardı.

–Sizi bu programı yapmaya ikna eden çevreniz miydi?

–Birçok şey beni ikna etti. Kaç kez telefonu elime aldım ya da insanlarla konuşup onları benimle oturup bana hayatlarının korkunç bir bölümünü anlatmaya ikna ettim? Bu çağrı hâlâ dahili olarak yapmanız gereken çağrıdır. Eğer bunu başka insanlarla yaptıysam, çalışmanın faydalarını bilerek soyunmak istemeyen kişi ben mi olacağım? Öte yandan, programı yapmadan önce sahip olmadığım bir güvenlikle kendimi silahlandırmak istedim. Ben de şöyle dedim: ‘Lanet olsun, tacize uğrayan o kişi benim yaşadıklarımdan daha ciddi bir şey anlatmışsa ben bunu nasıl ‘Kurtulmuş’ yapmayayım?’

– Tedavi edici miydi?

–Tamamen tedavi edici oldu. Bunu ‘Kurtulmuş’ yapmak, hayatta çok değeri olduğunu düşündüğüm bir şey anlamına geliyordu; bu da bir korkunun üstesinden gelmekti. Bunun seni şartlandırmasına izin verme. Bunun üstesinden geldim ve bu daha fazla güven ve emniyete sahip olmanıza yardımcı olan bir şey. Üstelik doğru olanı yaptığınızı da görüyorsunuz. Kapanmama yardımcı olmadı ama bazı anılara uyum sağlamama ve belki de hayatımda olan bazı şeylerin çok kötü sorumluluğunu almama ve bunların içinde bulunduğum çevre tarafından koşullanmış olabileceğini anlamama yardımcı oldu. gelmek.

“İstismarcıların savunması yok”

–Öğrencilere tacizde bulunan öğretmen ve rahiplerden bazılarını bulmaya veya onlarla röportaj yapmaya çalıştınız mı?

-HAYIR. Önemli olan bundan acı çekenleri ve onunla yaşayanlarımızı dinlemekti. 11 yaşında bir sınıf arkadaşının elinde meni ile geldiğini gören çocuklara. Bu sizi nasıl etkiliyor? Nasıl tepki verdiğinizi nasıl hatırlıyorsunuz? Peki ya öğretmenler? İstismarcıların ne yaptığı biliniyor ve savunulacak bir yanı yok.

–Mağdurların uğradığı hasarı onarmak için toplum olarak neler yapabiliriz?

–Önce dinle, çünkü bunu anlatanların buna ihtiyacı var. Bunu şimdi anlatmayı kabul eden yetişkinler bunu yıllardır tartışıyorlar. Bizim de tüm bunlara karşı tavır almamız gerekiyor.

–Yeni sezonun sonraki şarkılarını açıklayabilir misiniz?

– Kamuoyu ve yayınlanmış görüş dediğimiz konularda genellikle ortak olan konulara değiniyoruz. Bazı sorunlar var; örneğin İspanya’da her yıl 800’den fazla kişinin çalışırken öldüğü biliniyor. Peki bir kişi iş yerinde öldüğünde ne olur? Belki koşullar gerekli olmasa da neden bir işe gitmek zorunda hissediyorsunuz? Bir aileyi nasıl etkiler? Bunu ilk elden yaşayanları, acı çekenleri dinleyerek anlatmak istiyoruz. Ama aynı zamanda mutlu hikayelere de değinmek istiyoruz. Bu yeni sezonda insanlarla daha yakın olmak istiyoruz. Ayrıca şu anda oldukça canlı olan siyaset de olacak.