BM: Ukraynalı çocukların yaklaşık üçte ikisi işgal daha sonrası meskenlerini terk etti

celikci

New member
BM, Ukrayna’daki savaşta 142 çocuk ve genç ömrünü kaybettiğinin tespit edildiğini lakin gerçek sayının muhtemelen hayli daha fazla olduğunu duyurdu.

UNICEF Acil Durum Programları Yöneticisi Manuel Fontaine, epey kısa mühlet ortasında 7,5 milyon Ukraynalı çocuktan 4,8 milyonunun meskenlerini terk etmek zorunda kaldığını söylemiş oldu.

Kısa müddet evvel Ukrayna’dan dönen Fontaine, BM Güvenlik Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “31 yıldır insani yardım faaliyetleriyle ilgileniyorum. Bu kadar kısa müddette bu biçimdesine bir tabloyla hiç karşılaşmadım” dedi.

Fontaine, Ukrayna’da meskenlerinde kalan çocukların yaklaşık yarısının da besin meselesiyle karşı karşıya kalabileceğini belirtti.

UNICEF yetkilisi, Mariupol ve Herson üzere kentlerde durumun muhtemelen daha berbat olduğunu, içme suyu ezası olduğunu, besin ve ilaç tedariğinin aksadığını söylemiş oldu.

Ukrayna’nın BM Büyükelçisi Sergiy Kyslytsya, Rusya’nın 121 binden çok Ukraynalı çocuğu ülke dışına çıkardığını argüman etti ve Kremlin’in evlat edinme sürecini kolaylaştırma hazırlığında olduğuna dair haberler geldiğini söylemiş oldu.

UNICEF yetkilisi Fontaine ise Ukrayna’nın teziyle ilgili ispat olmadığını söylemiş oldu fakat iddiayı soruşturacaklarını deklare etti.