«Birçoğumuz 'Noticias Cuatro' için nostaljik durumdayız»

Adanali

Global Mod
Global Mod
Bir yaz için Mediaset'e geldi ve seti Pedro Piqueras'la paylaşarak Telecinco'nun haber programlarının ana yüzlerinden biri oldu. Mediaset'e döndükten sonra 'Noticia Cuatro'nun ilk baskısına atlayan gazeteci Alba Lago (38 yaşında Vigo), “Onun gibi bir referansın size fazlasıyla hazırlıklı olduğunuzu söylemesi takdire şayan” diyor. Bu Pazartesi, haber programı bu yeni aşamada en iyi notunu aldı (%6,4 pay ve 489.000 izleyici).

-'Noticias Cuatro'nun tek başına sunum yapan tek sunucusudur.

-Yalnız olmayacağım. Sette haberleri ben yöneteceğim ama gerçek şu ki haber taahhüdümüz oldukça koro formatında. Editörlerin yanında olacağım, yeni teknolojileri kullanacağız. Etkileşim önemlidir; temponun, seslerin ve konunun derinliklerine inen kişilerin değişimi. Saat 14:00'te her şey oluyor ve biz de canlı olarak olup bitenlerin şu anda izleyiciler tarafından bilinmesini sağlamaya çalışacağız.

-Telecinco'da 'El Tiempo' da dahil olmak üzere tüm haber baskılarında yer aldı. Mesleki gelişiminizi nasıl görüyorsunuz?

-2013 yılında 'Informativos Telecinco' dergisinin yazı işleri ofisine yazı işleri asistanı olarak girdim. 2008 yılında işin olmadığı krize yakalandım. Bir yaz tatilini geçirmek için Mediaset'e geldim. 'El Tiempo'nun geçiş sürecinde bana güvendiler ve üç yıl orada kaldım. Daha sonra saf ve basit bilgilere geçtim; ilk dört yıl sabah şovunda ve son üç yıl Pedro Piqueras'la. Artık özgürleştim ama Telecinco benim evim ve sonuçta hala aynı iletişim grubundayım. Dört'e atlamak, bir yolculuğa başlamak bir tür özgürleşmedir. Çok heyecanlıyım.

-Halkın 'Noticias Cuatro' markasıyla yeniden bağ kurması için zaman vermemiz gerekiyor mu?

-Birçoğumuz 'Noticias Cuatro' nostaljisi yaşıyoruz. Ben bu bilgilerle büyüdüm. Enformasyon ve televizyon gazeteciliği konusunda referanslarımdan biri 'Noticias Cuatro'ydu ve şimdi Iñaki Gabilondo'nun mirasının bir parçasıyım.

-Antonio García Ferreras'ın 'Al Rojo Vivo' şarkısıyla uzun süre yarışacak.

-Bulduğumuz seyirciyi göreceğiz. Farklı ağlarda çok iyi bir izleyici kitlesine ve çok sayıda takipçiye sahip başka teklifler de var. Hepimiz birer rekabetiz. Tonumuzu tanımlamalı, özümüzü göstermeliyiz. Çok sayıda kişi olacağını umduğumuz bizi kim takip etmek isterse takip etsin.

-Kendinizi eğlence programları yaparken görüyor musunuz?

-Kendimi bilgi üretirken görüyorum ama ana uyarlanmış durumdayım. Hepimizin sürekli geri dönüşüm yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Sokak haberciliği, programlar yaptım. Galiçya Televizyonunda başladım ve tüm bunlar beni bir gazeteci, iletişimci ve sunucu olarak zenginleştirdi ve tamamladı. Şimdi yeni bir aşamaya başlıyorum. Benim yerim haber, ancak bazen sosyal ağlar ve yeni diller tarafından dayatılan yeni iletişim yollarına uyum sağlamak. Birlikte çalışmak zorunda kalabileceğimiz bu yakınlığa cep telefonu aracılığıyla ulaşan bir kişinin var olduğu gerçeğinin farkında olmalıyız. Yazılışında biraz daha titizlik veya kompozisyon gerektiren bazı haber öğelerinin olduğunu anlıyorum, ancak asıl amaç kameraya sizin hakkınızda konuşmaktır.

Hava durumu bilgileri

-Pedro Piqueras sana ne söyledi?

-Benim üzerime bahse girdiğini. İstediği her şeyi yapmaya hazırdı, güveniyordu. Kafanızdaki o hayal gerçekleştiğinde bir anda başınız döner. Onun gibi bir referansın size fazlasıyla hazırlıklı olduğunuzu söylemesi takdire şayandır.

– Peki Telecinco'ya vedanızı nasıl yaşadınız?

-Çok kötü zamanlar geçirdim, üstelik onun yanındaydım. Instagram'da canlı yayınladım ve beni takip edenlere bu vedanın nasıl bir şey olduğunu gösterdim. Çok duygusal ve zordu çünkü sonuçta 17 yıldır bir arada olan bir ekip var. Şık bir şekilde veda edip biraz dinlenme sırası Piqueras'taydı.

-Singapur silüetinin bir parçasını, eski 'Informativos Telecinco' setini mi almak istediniz?

-Hayır ama koridorda Piqueras'la fotoğraf çekmek istiyorum, Krallara benziyoruz (Gülüşmeler). Piqueras ile Franganillo arasında geçiş yaptığım için onu yanıma almadım. Bu 'ufuk çizgisine' sahip son haber öğle saatlerinde Isabel Jiménez tarafından yapıldı ve ben zaten Cuatro'daydım.