Bir asırdır hiç ayrılmadılar… ‘beraber şayet olmazsak yaşayamayız’

celikci

New member
Norma ve ikiz kardeşi Edith, her perşembe sabahı, saçlarını dikkatle tarıyor, şekillendiriyor ve bir örnek kıyafetler giyip hazırlanıyor. Akabinde, yaşlılar için düzenlenen bir aktiflik olan Altın Mirasçılar müzik saati için Florida, St. Petersburg’daki bir kiliseye gidiyorlar.

Norma, bu aktifliğe katılmalarının sebebinin kahve ve çörek yemenin yanı sıra ezbere bildikleri müzikleri dinlemek olduğunu söylüyor ve “hem de beşerler bizi görür görmez heyecanlanıyor. Hâlâ bir arada olmamızı seviyorlar. Doğduğumuz günden beri her şeyi bir arada yaptık” diyor.

Tek yumurta ikizleri olan Norma Matthews ve her insanın ‘Edy’ olarak çağırdığı Edith Antoncecchi, Aralık ayında 100 yaşında girdi. Florida’nın büyük gazetelerinden Tampa Bay Times’a da haber olan asırlık ikizler, bu sayede yaşadıkları bölgede yeterlice tanınır hale geldi.

50’den çok akraba, 100’üncü doğum günlerini en sevdikleri İtalyan restoranlarından birinde kutlama yapmak üzere ikizlerin yaşadıkları yere, St. Petersburg’a uçtu.

‘GİRDİKLERİ ODAYI AYDINLATIYORLAR’

Onları müzik saatine götüren komşuları Margaret Shaffer, “Norma ve Edith gittikleri her yerde dikkat çekiyor” diyor. İkizleri yakından tanıyan Margaret ise onları şu sözlerle tanımlıyor:

Edy daha sessiz, Norma ise konuşkan. Bir restorana gittiklerinde Norma ayağa kalkar ve herkesle konuşur. İkisi de katiyen girdikleri odayı aydınlatıyor.

BABALARI MESKENİ TERK ETTİĞİNDE ŞİMDİ 13 YAŞINDAYDILAR

100 yıldır bir an olsun bile ayrılmayan kız kardeşlerin ortasına ne evlilik girebilmiş ne de öbür bir şey…

23 Aralık 1921’de Warren G. Harding’in lider olduğu periyotta dünyaya gelen ikizler, hayatları boyunca bir fazlaca iniş çıkış hayatış.

Norma, Massachusetts eyaletinin Revere kentinde yaşayan İtalyan göçmeni bir aileye doğduklarını anlatıyor.

Kızlar çabucak hemen 13 yaşındayken babaları, annelerini öteki bir bayan için terk etmiş. Anneleri de kızlarına bakabilmek için bir ayakkabı fabrikasında işe girmiş.

Norma o günleri, “Annemiz ile babamız ayrıldığında, öbür çocuklar güya bir hastalığımız varmış üzere bizden kaçtılar. Bu ayrılık bir skandal olarak kabul edildi” diye anlatıyor.

Yaşadıkları bu sıkıntı vakit içinder kız kardeşlerin güçlenmesine yaramış. Norma’dan birkaç dakika daha büyük olan Edy, “Diğer züppe çocuklara gereksinimimiz olmadığına karar verdik. Kendi kendimize eğlenmeyi öğrendik” diyor.

ÜÇ AY ORTAYLA EVLENDİLER

Edy ve Norma, tıpkı kıyafetleri giyer ve okulda sınıf değiştirerek öğretmenlerine latifeler yaparmış. İki kız, bir yandan kendi cümbüş dünyalarını kurarken bir yandan da annelerinin küçük erkek kardeşleri John’a bakmasına yardım edermiş.

Edy, oynadıkları oyunları, yaptıkları yaramazlıkları, sırlarını, gardıroplarını ve birebir pirinç yatağı nasıl paylaştıklarını hatırlayarak iç çekiyor ve “Kolay olmadı ancak hayli eğlendik” tabirlerini kullanıyor.

Liseden daha sonra Norma kuaför, Edy ise hemşire olmuş. Çalışmaya başladıkları senelerda da evlenmek istedikleri şahıslarla tanışmışlar.

Norma Matthews (solda) ve Edith Antoncecchi, Aralık ayında 100’üncü doğum günlerinden iki gün evvel, St. Petersburg’da.

51 YIL BOYUNCA YAN YANA DAİRELERDE YAŞADILAR

Norma, evlenmenin kardeşi ile birinci sefer başka yaşamak manasına geldiğini söylüyor ve ekliyor: “Bu yüzden her vakit birbirimize olabildiğince yakın yaşamamızın hayli değerli olduğuna karar verdik.”

Edy, 1943 yılının Sevgililer Günü’nde Charles Matthews ile evlenmiş. Norma ise yalnızca üç ay daha sonra Leo Antoncecchi ile dünya meskenine girmiş. İkizler, evlendikten daha sonra da alışılmış ki kopmamış ve Boston’da yan yana dairelere taşınmış. Tam 51 yıl boyunca da burada yan yana konutlarda hayatışlar.

Norma evlendikten daha sonra üç çocuk dünyaya getirmiş. Bir kızını çabucak hemen iki yaşındayken kaybeden Norma, yıllarını evladının yasını tutarak geçirmiş. Edy de dört yıl evvel iki oğlundan birini kaybettiğinde kardeşi ile misal bir acı hayatış.

Norma, yaşadıkları sıkıntı günlerde de birbirlerinden asla ayrılmadıklarını anlatıyor: “Edy her vakit benim yanımdaydı, ben de her vakit onun için bir şeyler yapmaya hazırdım. Ne vakit hastalansam Edy bir biçimde bilirdi, güzel olduğumdan emin olmak için çabucak arar ya da çabukla yanıma gelirdi.”

EŞLERİNİ BİLE TIPKI DEVİRLERDE KAYBETTİLER

Edy’nin kocası Leo, 1994’te bir otomobil kazasında ömrünü kaybetmiş. Norma’nın eşi Charles ise Leo’dan birkaç ay daha sonra Alzheimer hastalığı sebebiyle vefat etmiş.

Eşlerinin kaybının akabinde ikizler, bir yer değişikliğinin kendilerine düzgün geleceğine, iyileşmelerine yardımcı olacağına karar vermiş. Bu sonucun akabinde 1995 yılında Florida’ya taşınıp bir daha birebir çatı altında yaşamaya başlamışlar.

İkisinin de sıhhatleri pek yeterli. Edy, buna karşın artık otomobil kullanmayı tercih etmediklerini belirterek, “Arkadaşlarımızın ve komşularımızın nezaketine güveniyoruz. Bizi kiliseye ve markete gdolayıyorlar. Meskende yemekleri genelde Norma pişiriyor” diyor.

İŞTE ASIRLIK ÖMÜRLERİNİN SIRRI

Norma da bu kelamları destekliyor ve şunları söylüyor: “Fırında somon, kızarmış ekmek üzerine poşe yumurta üzere sağlıklı yemekler pişiriyorum. Lakin bizim uzun ömürlü olmamızın asıl sırrı alkol kullanmamak, sigara içmemek ve pak bir hayat yaşamak.

Norma’nın oğlu Chuck Matthews, annesinin ve teyzesinin bir asırdır hayatta kalmasına şaşırmadığını söylüyor. New Hampshire eyaletinin Derry kentinde yaşayan 69 yaşındaki Matthews, ikiz kardeşlerin tabir yerindeyse birbirlerinin aklını okuduklarından bahsediyor.

Matthews, teyzesi Edy’nin toplum ortasında daha utangaç bulunmasına karşın annesiyle birlikteken tam da kendisini bulduğunu da şu sözlerle anlatıyor:

“kimi vakit annemi aradığımda benimle konuşurken bir yandan da teyzemle tartıştığına şahit oluyorum. ‘niçin arbede ediyorsunuz?’ diye sorduğumda ise ‘Ne arbedesi, yalnızca konuşuyoruz!’ yanıtını alıyorum. Bütün bunlar onların içindeki özel bağın bir modülü.”

‘O BENİM HER ŞEYİM’

Kız kardeşler birbirlerine o kadar fazlaca güveniyorlar ki, biri olmadan ötekinin de uzun müddet hayatta kalabileceğini düşünmüyorlar. Bu hislerini de “Birimiz olmadan başkamız hayatta kalabilir mi, bilmiyoruz” kelamlarıyla lisana getiriyorlar.

Norma, “Bu dünyadan bir arada ayrılacağımızı bütün kalbimizle hissediyoruz” diyor ve ekliyor: “Edy için her şeyi yaparım. O benim her şeyim.”

The Washington Post’ta yayımlanan “Identical twins turn 100, reflect on life of ‘scandal’ and joy: ‘People love that we’re still together’” başlıklı haberden derlenmiştir.