“Anneannelerimiz siyaset bilmezlerdi ama değer aşılamayı bilirlerdi”

Adanali

Global Mod
Global Mod
İspanya’da ve dünyada, hiçbir zaman haberlerde yer almayan veya büyük konuşmalar yapmayan, ancak toplumun gelişmesi ve modernleşmesi için temel bir unsur olan birçok kadın var. Gazeteci Ángel Expósito (Madrid, 1964) yeni kitabı ‘Anneannem bir feministti. Poz veren feminizmi parçalayan süper kahraman kadınlar’ (HarperCollins). Cope’un ‘La Lanterna’ programının yönetmeni, Afganistan’dan Tres Mil Viviendas de Sevilla’ya, sinema ve spordan Ordu’ya kadar “feminizm de duruşo” yerine “gerçek feminizmi” simgeleyen on iki kadının hikayelerini derledi. yazarın görüşüne göre mevcut Hükümeti temsil eden.

Latin Amerika, Afrika veya daha fazlasına yaptığı gezilerde bu harika kadınlarla tanışan Expósito, “Büyükannem, Hükümet golü atmak istese de İspanya’da Geçişi gerçekleştiren bu kadınların hikayelerini hatırlamak için bir bahane,” diye açıklıyor. son zamanlarda Ukrayna’ya, ama aynı zamanda “Madrid’den M-30’u veya Sevilla’dan S-30’u geçerek”. «Sorun şu ki, medya ve ben özeleştiri yapıyorum, bu hikayeleri anlatmıyor çünkü siyasi gündemle gerçek kahramanları unutuyoruz. İnsanlığı aramalıyız, ”diye soruyor exposito.

ETA’nın kocasını evinin kapısında çocuklarıyla birlikte öldürdüğünü gören terör kurbanı Conchita Martín, ailesine destek olmak için her şeyin üstesinden gelen kadınlardan biri. Ayrıca oğlunun kollarında öldüğünü gören ve gücü olmadığı yerden güç alan Pilar Aural, çocukları uyuşturucuya düşmesinler diye ağırlayan ve atıştırmalıklar veren bir dernek olan El Pato Amarillo’yu kurdu. «80’lerde o mahallelerde gençler eroinden öldü. Düşünün ki bir çocuğunuz bağımlı oldu ve diğer çocuklar parkta olmasın diye küçük bir ev yapmaya karar verdiniz. Şimdi ise şartlar farklı olduğu için yemek dağıttıkları bir yuva haline geldiler. Ve 80 yaşındaki Pilar böyle devam ediyor ve hayat onu alıp götürene kadar emekli olmayacak “diyor gazeteci.

Afganistan’da Expósito, İspanyol Yeşil Bereliler (GEO’lar) tarafından kurtarılan 15 yaşındaki Hila ile tanıştı ve dini fanatizmin kapalılığı karşısında dehşete düştü. “İnsani yardım dağıtım zincirlerinde Pontevedra Hava Taşınabilir Hafif Tugayı’ndan bir asker vardı. Bir imam, bir kadın tarafından dokunulduğu için sağladığı tüm yardımı reddetti. Sonra onun gibi yirmili yaşlarındaki bir Afgan kadın için o ülkede hayatın nasıl olacağını düşünürsünüz.” , María Jesus ve onlarca çocuğa bakan Antonia.

kurbanlar ve kahramanlar

Çad’da, Mali’de veya Amerika Birleşik Devletleri ile Meksika sınırındaki tüm bu kadınların, her zaman aileyi veya kabileyi çeken tüm bu kadınların ne bağlantısı var? «Kadınlar her zaman cinsel şiddetin, insan ticaretinin ilk kurbanlarıdır, ama aynı zamanda ilk kahramanlarıdır. Europa Press ve ABC’nin direktörü olan ve sayısız gazeteye katkıda bulunan gazeteci, bunun temel bir nedeni var: onlar anneler, bu duyguya sahipler ve bu dişi aslanların başına geliyor ve insanların başına geliyor “diye yanıtlıyor. radyolar ve televizyonlar.

‘Anneannem bir feministti’de rol alan kadınların inanılmaz çabalarına rağmen, okuyucunun aklından karamsar bir soru geçiyor: «Bu dizilerin bir çözümü var mı? “Kesinlikle hayır,” Expósito samimi. Yazar, “İşin sonu yok ve artık kızları öne geçirebilirsin çünkü her zaman daha milyonlarcası daha pisliğin içinde olacak ama bu kadınların söylediği şey, birini kurtardıklarında tüm dünyayı kurtarmış oluyorlar” diye ekliyor. kadın kahramanların yaptığı işe karşı daha fazla Duyarlılık çağrısında bulunur. “Hükümetin, belediye binalarının, özerk hükümetlerin üst düzey yetkilileri, evlerinden çok da uzak olmayan bu yerlerin birçoğunu gezmeli” diyen gazeteci, “feminizm, içi boş ve saçmalık derslerini” reddediyor. “İran veya Venezuela’da doğmuş” partilerin demagojisiyle dolu”. «Bu ülkelerde kadınlara nasıl davrandıklarını gördüm ve çok üzgünüm, içki içmem. Çocuk bezi almak için fahişelik yapan Venezuelalı kadınlar gördüm.”

Expósito, “siyaset hakkında bilgisi olmayan veya eğitim görmüş, ancak çocuklarını onlara değerler aşılayarak öne çıkaran” büyükannelerin onurunu haklı çıkarıyor. «Onun hayatını iki kelimeyle tanımlamam gerekirse, alçakgönüllülük derdim, çünkü onlarda çocuklara, aileye, mahalleye yeterince sevgi ve sevgi vardı. Belki de şimdi temel şeyleri unutuyoruz ve bu temel değer aktarımını kaybediyoruz. Gazeteci, “Bizim neslimiz daha az maço ama ben gelecek için endişeliyim” diye devam ediyor. «Araştırmalara bakıldığında ve cinsel şiddete uğrayan ergenlerin başına gelenler incelendiğinde, geriye gidiyoruz gibi görünüyor. Değerler eğitiminde başarısız oluyoruz” diye bitiriyor.