Ankara öncesi Atina’ya gitmedi! İsrail Savunma Bakanı gelmeyince Yunanlar huylandı

celikci

New member
Ankara’da çarşamba günü Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar ile görüşecek olan İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz’ın, evvelki gün için programlanan Yunanistan ziyaretini son anda iptal etmesi, Atina’da soru işaretleri yarattı. Yunan Savunma Bakanı Nikos Panayiotopulos ile bir arada, ülkenin güneyinde Mora Yarımadası’ndaki Kalamata kentinde bulunan “Uluslararası Uçuş Eğitim Merkezi”nde inşa çalışmalarını teftiş etmeleri programlanan Gantz, son anda bu ziyaretini iptal etti. İsrail kaynakları, Gantz’ın “İsrail’de kalmasını gerektiren niçinlerle” ziyaretini iptal ettiğini söylemiş olduler.

‘TUHAF GELİŞME’ DEDİLER

Bu gelişme üzerine, Yunan Savunma Bakanı Nikos Panayiotopulos ve Genelkurmay Lideri Konstantinos Floros da Kalamata’ya gitmediler. Bu niçinle “Uluslararası Uçuş Eğitim Merkezi”nde programlanan merasime, yalnızca Yunan ve İsrailli birtakım askeri yetkiler katıldı. Merasimde, Gantz’ın görüntü iletisi gösterildi. İsrailli Bakan Benny Gantz, Yunanistan ziyaretini iptal ederken, çarşamba günü Türkiye’ye gidecek olması Yunan medyasında “iyiye alamet değil” ve “tuhaf gelişme” yorumlarıyla duyuruldu.

YUNAN PİLOTLARI EĞİTECEKLER

Yunanistan ile İsrail içinde geçen yıl nisan ayında imzalanan mutabakat, Kalamata kentindeki Yunan “Uçuş Eğitim Merkezi”nin İsrail ELBİT firması tarafınca “Uluslararası Uçuş Eğitim Merkezi”ne dönüştürülmesini öngörüyor. Mutabakat gereği, Yunan Hava Harp Okulu öğrencileri ve yeni mezunların, savaş uçakları ile ilgili temel eğitimini, artık hem Yunan tıpkı vakitte İsrailli eğitmenler üstleniyor. İsrailli eğitmenler, genç Yunan pilotlara yılda 5-10 bin saat eğitim verecek.

‘Uluslararası Uçuş Eğitim Merkezi’nde, lojistik takviye tesisi tamamlandı. Pilotlara teorik eğitimin verileceği binanın inşası ise 2023’te tamamlanacak. Kısmen faaliyet geçirilen eğitim merkezindeki inşa çalışmalarının 2024’e kadar sürmesi planlanıyor.

İsrailli firma, pilotların eğitimi için kullanılan eski uçak filosunu 25 adet T-6 ve 10 adet M-346 tipi uçaklarla yenileyecek. Kelam konusu uçaklarından kimileri Kalamata’ya getirildi. Yunanistan ise ELBİT’e yılda 62 milyon Euro ödeyecek. Mutabakatın mühleti 21 yıl. ötürüsıyla Yunanistan’ın bu müddet ortasında ödeyeceği toplam ölçü 1.3 milyar Euro.