Alejo Stivel uyuşturucu bağımlısı: “Birikimlerimi burnuma koydum”

Adanali

Global Mod
Global Mod
10 Haziran 2024 Pazartesi 00:12

Yorum

olman gerekiyor kayıtlı Bu işlevselliğe erişmek için.

Giriş yapmak

• Bağlantıyı kopyala

• Naber

• Facebook

• X

• LinkedIn

• Telgraf

Tekila'nın bestecisi ve kurucu ortağı Alejo Stivel'in bir kediden daha fazla canı var. Beş yaşındayken tüberküloz nedeniyle onu kaybetmenin eşiğindeydi. Sonra bir motosiklet kazası geldi, çok sayıda aşırı doz, kanser… Boksör Mike Tyson bile, Havana'da onunla karşılaştığında isteseydi onu diğer mahalleye tokatlayabilirdi; müzisyenin yanlış bir şeye bulaştığını varsaydığı için hassastı. Onu aramadılar ve ona öfkeyle baktı.

66 yaşına girmek üzere olan rockçı, bestecinin bilgisayarlara kayıtsız kalması nedeniyle cep telefonuyla sabırla yazdığı 'Ölmeliydim' (Espasa) anılarını yayınladı. Sol görüşlü bir çevrede büyüyen Alejo Stivel, özellikle eski ortağının askeri diktatörlük tarafından öldürülmesinin ardından annesinin Arjantinli askerlerin kendisine ve ailesine saldıracağı korkusu nedeniyle 17 yaşında İspanya'ya geldi. Burada, İspanyolca rock dinlemeye alışkın olmayan bir ülkede, zafer kazandı ve uyuşturucu, seks ve sefahatten oluşan çılgın bir kariyere kaydoldu. Şans eseri 30 yıldır uyuşturucuyu denemedi.

«İşlerin biraz kızışmaya başladığı bir zaman geldi. Ya 'Las Vegas'tan Ayrılmaya' gittim, ölene kadar kendimi yok etme sürecine girdim ya da ışığı seçtim. Yetiştirilme şeklim ve bana aktarılan tüm değerler sayesinde buna tutunabildim” diyor şarkıcı.

Aşağılayıcı derecede genç

Tekila 1983'te öldüğünde grubun beş üyesi hakaret edecek kadar gençti. Yaklaşık 24 yaşlarındaydılar, eroin bağımlısıydılar ve cüzdanları titriyordu ve o zamanlar bir müzisyenin ne kadar mütevazı bir zulaya sahip olduğuna göre çok para kazanıyorlardı. “Yaşamın birkaç katını, partilerde, uyuşturucularda, ne olursa olsun tükettim… Tasarrufları, kasada ya da bankada saklamak yerine, burnuma soktum.”

Borazan çalmanın güne başlamanın en iyi yolu olmadığı konusunda her zaman açıktı. Birisi ona deli gibi davranmasını söyleyene kadar, ki bunda çok iyiydi, Arjantin'deki askerlik hizmetinden kaçınmak için evlenme fikrini düşündü. “Bana manik-depresif teşhisi koymaları için üç İspanyol psikiyatristim var. İşin komik tarafı geceleri büyük konserler veriyordu.

“Askerlik hizmetinden kaçınmak için bana manik-depresif teşhisi koyacak üç psikiyatristim var”

Alejo Stivel'in kariyerinin Tekila ile sınırlı olmadığı da bir gerçek. Şarkıcı artık yazar oldu, pek çok reklam melodisi besteledi ve sayısız albüm üretti; bunların arasında en iyi beklentileri aşan bir albüm vardı: Joaquín Sabina'nın '19 gün ve 500 gece' adlı şarkısıyla yeniden 'Ben bir hayvandım' albümünü kaydetti. .'

Stivel'in iyi niyeti sayesinde Joaquín Sabina sesini dikleştirmeyi bırakıp daha sert ve çatlak bir ses tonuyla konuştu. Bu o kadar ezici ve beklenmedik bir zaferdi ki, Úbeda'lı adam sonraki beş albümü için onunla sözleşme imzalamak istedi ancak Stivel bu teklifi reddetti. Ve telefon bir daha çalmadı.

Sanatçılar arasında büyüdü

Doğumundan kısa bir süre sonra ayrılan sinemacı David Stivelberg ve oyuncu Zulema Katz'ın oğlu olan annesi, Julio Cortázar, Gabriel García Márquez gibi sanatçı ve yazarların ziyaretlerinin gerçekleştiği evde gazeteci ve yazar Paco Urondo ile hayatını birleştirdi. , Mario Benedeti, Juan Gelman, Federico Luppi veya Norma Aleandro.

Annesi ve üvey babasından radikal solun önermelerini kendine mal etti, ancak daha sonra İspanya'ya ayak bastığında Stivel canlılık, renk ve şenlikle dolu 'Salta' veya 'Beni sevdiğini söyle' gibi şarkılar söyledi. herhangi bir siyasi bağlılıktan uzaktır. «Arjantin diktatörlüğüyle çok büyük bir trajedi yaşamak zorunda kaldım, bana çok yakın olan birçok insanla birlikte. Buna oldukça dramatik bir şey olan sürgün de eklendi. Buna kaçış diyebiliriz, hayatta kalma diyebiliriz. Gerçek şu ki, o kadar çok acıyı arkamda bırakmak istedim ki.

Ukraynalı Yahudilerin soyundan gelen şarkıcı, “Hem Netanyahu hem de Hamas çatışmada rahat” diyor

Ukraynalı Yahudiler olan büyükanne ve büyükbabası, Nazizm'den önce ülkeden kaçtı ve daha iyi bir yaşam arayışıyla Arjantin'e yerleşti. Gazze savaşını anlatmamak mümkün değil. Dramanın sizi zorladığını hissediyor musunuz? “Bu çılgınlığa son vermeli ve ne olursa olsun barış üzerine bahse girmeliyiz. Eğer hâlâ mümkünse oturup konuşmalıyız ama hem Netanyahu hem de Hamas çatışma konusunda rahat. “Onun yaşam alanı savaştır.”

Sadece Tekila ile değil aynı zamanda Van Gogh's Ear, M Clan, La Cabra Mecánica, Jarabe de Palo, Fito Páez ve Estopa'nın yapımcılığını üstlenerek İberya güneş müziğinin bestelenmesine yardımcı olan bir adamın bu ülkede hiç tanınmaması ilginçtir. Arjantin. Memleketine döndü ama hiçbir şey eskisi gibi olmadı. “Olan şu ki, bıraktığım yere geri dönmedim. “Diktatörlük sırasında ülke çok değişti.”

Yorum

Hata bildir