Alberto Rey | Film ve dizi uzmanı gazeteci: “Dizi, sinemanın anlatmadığı hikayeleri anlatıyor”

Adanali

Global Mod
Global Mod
16 Haziran 2024 Pazar 00:16

Yorum

olman gerekiyor kayıtlı Bu işlevselliğe erişmek için.

Giriş yapmak

• Bağlantıyı kopyala

• Naber

• Facebook

• X

• LinkedIn

• Telgraf

Alberto Rey, “Ben, biraz daha ileri giderek sinemanın içine biraz girme ayrıcalığına sahip bir izleyiciden başka bir şey değilim” diyor. Ama bu doğru değil, çünkü hiç kimse onları doğru bir şekilde analiz etme yeteneğine sahip değil (“'The Goonies'i dikkatle eleştiriyorum çünkü bu bir din, elli yaşındaki beyefendilerin Taylor Swift'i”) ya da onun duruşu yok. sanki öyle bir şeymiş gibi sinema yıldızlarıyla sohbet etmek. Filmlerin kendisini olduğu kişi haline getirdiğini itiraf ediyor ve bu nedenle 'Peliculero'da (Península), film çekimlerine ve röportajlara gizlice girmenin yanı sıra, hayatına damgasını vuran dizi ve filmlere kişisel bir tur atıyor. Ayrıca bizim.

-Hangi yıldızla vermut içersiniz?

-Sharon Stone'la. Kendisi son kırk yılda sahip olduğumuz en ilginç yıldız; onun varlığı ve kariyeri sinemanın nasıl işlediğini ve kadınlara nasıl davrandığını çok iyi açıklıyor. Çökmem kırk bir yılımı alırdı. Peki sana bunu yapmayacağımı kim söyledi? [risas].

-Brad Pitt'le vermut paylaşmadı ama sahneyi paylaştı.

-Birkaç yıl önce onunla ve Marion Cotillard'la bir prömiyer yapmıştım. Capitol sinemasının kapısında bundan daha dengesiz bir hayran kitlesi görmedim.

-Ya yakından ne dersin?

-Eh, yıldızların bir filmde olmadığında karakter olmayı bıraktıklarına ve hayır, aynı zamanda kendileri için koruma sağlayan bir karakteri canlandırdıklarına inanıyoruz, çünkü Christian Salmon'un Kate Moss hakkındaki korkunç bir kitapta söylediği gibi, kendini açığa vurursan, daha çok saklanırsın. Yıldızlar pek çok şeyin bir yapısı, bir görüntüsü, bir yansımasıdır ve o yıldızın ekrandan çıktığında gerçek bir insan olacağı fikri biraz masum, biraz sinir bozucu ve aynı zamanda çok eğlence. Sonunda bir kişiyle değil, Brad Pitt'le birlikte olduğun hissine kapılıyorsun.

-Korku filmleri izlemeyen bir film eleştirmeni.

-Hayır, korku filmi izlemiyorum. Tiksinme beni rahatsız etmiyor ama saçları suratına gelecek şekilde üzerime bir Japon kızı dikiyorsun ve beni iki hafta uyanık tutuyorsun. Yapamamak. Sadece yapamam.

-Daha önce hepimiz aynı dizi ve filmleri izliyorduk ama şimdi öyle bir çığ var ki, buğdayı samandan ayırmak çok zor.

– Juan Sanguino'nun işaret ettiği monokültürün sonu fikri budur. Daha önce hepimiz aynı programları izliyorduk ve İspanya'da 60 yaş üstü doğanların %99'u için televizyon kültürel yaşamın merkeziydi. Ama birdenbire aynı şeyi gören ve aynı referanslara sahip olan nesiller, dünyanın nasıl genişlediğini ve herkesin neyi görüp neyi görmeyeceğini seçebildiğini görüyor. Bu, genel bir kültüre sahip olmamıza yardımcı oldu, çünkü prensipte seçmeyeceğiniz şeylere kendinizi maruz bırakmak önemlidir. Tam tersine, artık birçok ilginç şeyi kaçırıyor olabiliriz çünkü istediğimiz ve %99 oranında hoşumuza giden şeyleri sürekli olarak görme seçeneğimiz var.

-Neden diziler sinemanın yerini aldı?

-Basit görünen ama önemli olan pek çok faktör var; örneğin sinemaların giderek azalması, birçok insanın sinemaya gitmeye vakti olmayıp, yatmadan önce sinemada film izlemeye vakti olması. evdeki ekranların giderek daha büyük ve daha kaliteli hale geldiğini görüyoruz. Üstelik dizi, sinemanın anlatmadığı hikayeler anlatmaya başladı ve kısa bir süreliğine de olsa karakterlerin gelişiminin bir filmdekinden çok daha üstün olmasını sağladı: örneğin Alicia Florrick'in kötülüğü yedi ya da daha fazla zaman alıyor. vizyona girmesine sekiz saat kaldı ve sekiz saat içinde bir film altı saat önce bitti.

Yalnızlık içinde sinema

-Sinema kolektif bir eylemdir.

-Çünkü çoğunluk bunu sosyal bir şey olarak algılıyor: Tek başına sinemaya giden çok az insan var, gerçi ben bunu yapmayı seviyorum ama öte yandan dizileri tek başına izleyenlerin sayısı da çok. Dizilerle ilişkisi ise farklıdır: Siz yıldızları görmek için sinemaya gidersiniz ama televizyon yıldızları evimize gelip bizi pijamalarımızla görürler, bu yüzden bize hayatımızın bir parçası oldukları hissini verir.

-Öldüğü gün yazdığı bir bölümü kendisine adadığı Matthew Perry gibi.

-Önemli bir oyuncu değildi ama günlük hayatımızdaki varlığı, hayatımızdaki varlık sıralamasında muhtemelen 'Friends' dizisindeki diğer beş oyuncu olan dört veya beş oyuncununkinden çok daha yüksekti. Dolayısıyla o serinin bir üyesi her öldüğünde, hayatınızın bir bölümünün gittiği yönündeki tepki çok benzer olacaktır.

-Sizin hakkınızda bir dizi çekseler bu dizide kimin oynamasını istersiniz?

-Kimin başrolde oynamasını isterim ya da kim oynayacak? Çünkü büyük soru bu. Jon Hamm'ın başrolde olmasını ve Paul Giamatti'nin de başrolde olmasını isteyeceğim hissine kapılıyorum. [risas]. Bu ilginç bir soru, terapiste çok benziyor. Sonuçta yıldızların bir anlamı olduğuna göre yaptığımız seçim de öyle: Jennifer Lopez'in sizi oynamasını istiyorsanız, en büyük takıntınızın her zaman yakışıklı görünmek olduğunu söylüyorsunuz. Bilmiyorum, belki de Jon Hamm'ı seçmek istediğimin her şeyden önce çok güzel bir insan olarak görülmek olduğunu gösteriyor. Ha ha ha.

Yorum

Hata bildir