Ağaçların derisi

Adanali

Global Mod
Global Mod
«İnsanlar genç, hassas bir ciltle doğarlar ve zamanla kırışırız. Bu, ağaç kabuğunun başına gelenle aynı şeydir. Bu onların derisi ve çevre ve onun bakımı hakkında farkındalık yaratmak için bunu göstermek istiyorum. Cacabelense fotoğrafçısı Samuel Núñez Pestaña’nın yeni çalışması bu önermeyle doğdu. Aylardır kendi belediyesini ve El Bierzo’nun diğer köşelerini dolaşıyor ve kamerasıyla ağaçların en görünür kısımlarından biri olan kabuklarını yakalıyor. Hemen hepsi asırlık örneklerdir veya öyle olmak üzeredir.

«Çiçekler, meyveler ve yapraklar üzerine pek çok çalışma vardı. Derisi olan kabuğun eksik olduğunu sanıyordum. Ağaçları onlarla tanıtın. Birbirine benzeyen yok, dokuları, kokuları, renkleri farklı” diye açıklıyor İcal’e.

Sanatçının fikri, vatandaşların doğaya daha yakın olması ve ona özen gösterilmesi gerektiğinin farkına varması amacıyla çekilen tüm görüntülerin yer aldığı bir sergi oluşturmaktır. Zaten 2014 yılında Cacabelos’taki leylek yuvaları üzerinde yaptığı başka bir çalışmayla da bu amacına ulaşmıştı. «Bölgenin tamamında en fazla yuvaya sahip belediyedir. Bunlardan 24 tane vardı. Şimdi yarısı kalmış olmalı. Sergiyi Cacabelos Arkeoloji Müzesi’ne ve diğer mekanlara götürdüm ve insanlar bu konuda bilinçlenmeye başladı. Nasıl ki bir köprümüz, bir heykelimiz, bir manastırımız varsa hayvanlar da bizim mirasımızdır.”

İkincil resim 1 - Ağaçların derisi

İkincil resim 2 - Ağaçların derisi

Çalışmaları artık halkın gözünden kaçan ağaçların tasvirine odaklanıyor. Çoğu hem yönetimler hem de bireyler tarafından “terk edilmiş” durumda.

«Ben oradan geldiğim için Cacabeloslularla başladım. Ama başkalarının da fotoğraflarını çektim. Cacabelos belediyesinin mezarlıklarında bulunan selvi ağaçları göze çarpıyor; La Edrada mevkiinin yakınında, zeytin ağaçları, kiraz ağaçları, Leon eyaletinin en uzunları arasında yer alan fıstık çamları ve kestane ağaçlarının yanında yüz yıllık bir dut ağacı. Ayrıca, Cacabelos kasabasını yıkayan Cúa Nehri’nin gezinti yolunda neredeyse unutulmuş bir incir ağacı.

El Bierzo’nun sembolik örnekleri

Fotoğraf makinesinin merceğiyle, her ikisi de Ponferrada’da bulunan San Cristóbal de Valdueza’nın bin yıllık porsuk ağacı veya Cuatrovientos’un negrillo ağacı gibi El Bierzo’nun sembolik örneklerini de yakaladı. “Siyah olan bana harika görünüyor. Bu ağaçların çoğu örneği kaybolmuş olsa da hâlâ yaşıyor” diyor hayretle.

Çektiği elli fotoğraf arasında Toral de los Vados’ta bulunan, yüksekliği 25 metreyi aşan iki muhteşem pırnal meşesi de yer alıyor. “İnsanlar onlara önem vermiyor” diye yakınıyor. “Bunun onları tanıtmanın bir yolu olduğunu düşünüyorum, böylece korunmaları gerektiğini biliyorlar.”

Núñez doğa hakkında çok çalıştı. Kendisinin “hüsrana uğramış bir biyolog” olduğunu söylüyor. «Küçüklüğümden beri doğa temasını sevdim. Sosyal Eğitim okudum; Sosyal Hizmetlerde çalıştım ve bunun içinde kız ve erkek çocuklarla çevre eğitimi konusunda birçok çalışma yaptım.

Kabuk, ağacı ısıdan ve her şeyden önce ateşten korur. “Kabuk çoğu zaman yanıyor ama içi sağlam kalıyor ve bu yüzden hayatta kalıyorlar.” Aynı zamanda bu kabuklarda yaşayan mantarlar veya böcekler için de temel bir elementtir. «Nasıl çalıştığını anlamaya yardımcı olan temel bir unsurdur. Özsu içinden geçer ve bu nedenle kesmeye gerek yoktur. Bir bıçak alıp bir şeyleri kaydetmek gibi tipik bir şey yapılmamalıdır.

Sanatçı, tıbbi kullanımları nedeniyle farmasötik ürünlerin birçok ağacın kabuğundan yapıldığı konusunda uyarıyor. Özellikle yağların veya sindirimi kolaylaştıran ilaçların çıkarılmasında kullanılırlar. “El Bierzo’ya kök salmış bir örnek olan kestane ağacının kabuğu idrar söktürücü özelliklere sahiptir” diye açıklıyor. “Kabuğunun yenildiği ülkeler bile var” diye ekliyor.

Az bilinen kullanımlardır. Mantar meşesinden alınan mantar gibi diğerleri daha da fazladır. Bu durumda o kabuk kesilir, her ne kadar numuneye zarar vermeyecek tekniklerle yapılsa da, birkaç yıl sonra o mantarı yeniden oluşturur.

Sergi sonbaharda

Sanatçı, fotoğraf çekme işinin ilk bölümünü çoktan tamamladı. Şimdi çalışma, bir kez daha Cacabelos Arkeoloji Müzesi Marca’ya götürmek istediği örneği gerçeğe dönüştürmeye başlıyor. “Fotoğrafları kağıda aktarmak çok pahalıdır, özellikle de büyütmek istiyorsanız.”

Cacabelos Belediye Meclisi, bu belediyenin içinden geçen Camino de Santiago’nun kapıları ve giriş kapılarını konu alan başka bir sergi için ona zaten yardımcı oldu. «Şimdiki fikir, ağacın tamamını görebileceğiniz başka bir fotoğraf eşliğinde, kabuğun ayrıntılarını içeren bir fotoğraf çekmek. Ne olduğunu açıklayan kısa bir cümle ve ziyaretçilerin her bir örneğin nerede bulunduğunu bilmesini sağlayacak bir harita. Fotoğrafçı, bu şekilde insanların bulundukları bazı yerlere yaklaşmaya teşvik edileceğine inanıyor. «Daha iyi bilinen bir ortamdan bir şeyler yaptığınızda, insanlar arasında daha fazla kabul görür. Onları doğaya yaklaştırmanın bir yolu.

Samuel Núñez uzun yıllardır fotoğrafçılığa meraklı. Bilgisini genişletmek amacıyla bazı dersler almış olmasına rağmen kendi kendini yetiştirmiştir. Artık kendini kaptırdığı bu çalışma kadar ilgi çekici şeyleri kamuoyuna göstermeyi öğrenmeye devam etmeyi umuyor.