ABD’de bebek maması krizi! ‘Bilseydim gebe kalmazdım…’

celikci

New member
ABD’de devam eden bebek maması kıtlığı sebebi ile kimi ebeveynler bebeklerini bulabildikleri marka mamalar ile beslemeye başladı lakin bu durum bebeklerde önemli alerjik tepkilere niye oldu.

Anne babalar duruma isyan ederken Amerikalı üreticiler tam kapasite üretim gerçekleştirdiklerini lakin yetişemediklerini belirtiyor.

“BİLSEYDİM GEBE KALMAZDIM”

Bebeğinde önemli bir süt alerjisi olan ABD’li anne Megan Smith çocuğunun yaşamak için tıbbi formüle gereksinimi olduğunu belirterek mama bulabilmek için etraf kasabalardaki eczaneleri denetim ettiğini belirtti.

“Sorunun ne kadar önemli olduğunu, ebeveyn olarak ne kadar korktuğumuzu ve hüsrana uğradığımızı kimsenin anladığını sanmıyorum” diyen çaresiz bayan şu anda ikinci bebeğine gebe.

Yeni doğacak bebeği için şimdiden endişelendiğini belirten Smith “Mama meşakkatinin devam ettiğini bilseydim, yeniden gebe kalmazdım” diyor ve tekrar bu biçimde bir dehşet yaşamak istemediği için bunun son hamileliği olacağını belirtiyor.

BEBEĞİNİN MANZARALARINI TİKTOK’TA PAYLAŞTI

ABD’nin İndiana eyaletinde yaşayan Kayzie Weedman da Megan Smith’e benzeri bir sorun yaşıyor. Bebeğinin inek sütüne alerjisi olduğunu belirten anne kızına farklı bir mama verdiğinde bebekte ağrılı deri döküntüleri olduğunu belirtiyor.

Bebeğinin alerjiler sebebi ile ne hale geldiğini TikTok’taki bir görüntüde paylaşan anne “Nihayet alerjisini çözdük ve yüzü güzelleşmeye başladı” tabirlerini kullandı. Küçük bebeğin manzaraları toplumsal medyada geniş yer aldı.

Kayzie Weedman alerjisi sebebi ile cilt döküntüleri yaşayan bebeğinin fotoğrafını paylaştı

TALEP 3’E KATLADI, YETİŞEMİYORUZ

Ünlü mama markası Neocate üretimini büyük ölçüde artırdığını belirten Danone talebin neredeyse 3 katına çıkması sebebi ile yetersiz kaldıklarını deklare etti.

Şirketten yapılan açıklamada, “Verdiğimiz tüm uğraşa karşın amino asit bazlı eserlere yönelik talep arzı hala geride bırakıyor” sözlerine yer verildi.

Kapasiteyi artırmanın yollarını aradığını belirten şirket sorunun en azından Ağustos ayına kadar devam edeceğini duyurdu.

ABBOTT’UN KAPATILMASI KRİZİ BÜYÜTTÜ

Nisan ayı başlarında ABD’nin 7 eyaletinde bebek maması mamüllerinin yüzde 40-50’si stoklarda tükendi. Krizde en büyük sebebin tekelleşme olduğu belirtilirken tedarik zincirindeki aksaklıklar ve tarihi enflasyon niçiniyle kıtlıklar daha da arttı.

Bebek maması tedarik kahırları, geçen şubat ayında Abbott Nutrition besin fabrikasının bakteri riski niçiniyle kapatılmasıyla daha da büyüdü.

ABD’de bebek mamalarının satıldığı market rafları boş kaldı

BEYAZ SARAY DEVRE GİRDİ

Beyaz Saray yaşanan kriz daha sonrası devreye girerek dört büyük üretici ile görüşerek lojistik pürüzler konusunda bu şirketlere yardımcı olabileceğini iletti.

Ayrıca bugün yapılan açıklama ile Abbott Nutrition’ın kapattığı fabrikalarından birinin bir daha açılması için hükümetle mutabakata vardığı duyuruldu.

FDA, Abbott’un üretime yaklaşık iki hafta ortasında bir daha başlamasını beklediğini duyurdu.