ABD F-35 ve F-15’leri Girit’e konuşlanacak

celikci

New member
Bu onayın verileceğine kesin gözüyle bakılıyor. Bu uçaklar ile bir arada yaklaşık 500 Amerikalı askeri işçi de Girit adasına gidecek.

TATBİKAT VE OPERASYON

ABD savaş uçaklarının Suda hava üssünde ne kadar kalacakları hakkında bilgi verilmedi. Kathimerini gazetesi, kelam konusu uçakların “tatbikat ve operasyonlara” katılacaklarını yazdı. ABD, deniz ve üssünün bulunduğu Suda’da altyapı çalışmaları için son senelerda on milyonlarca dolar harcama yaptı. Bu çerçevede hava üssü, F-35 tipi savaş uçaklarını sonlu mühlet için de olsa barındırabilecek duruma getirildi. Bu ortada, Yunanistan ile ABD içinde geçen yıl ekim ayında imzalanan savunma işbirliği mutabakatı (güncellenmiş yeni protokol) ile ilgili yasa tasarısı, yarın Yunan parlamentosunda onaylanacak.

TÜRKİYE’YE F-16 KONUSU

Yunanistan Başbakan Kiriakos Miçotakis, 16 Mayıs pazartesi günü Beyaz Saray’da ABD Lideri Joe Biden ile görüşecek. Bir gün daha sonra ise ABD Kongresi’nde konuşma yapacak. Miçotakis’in ABD ziyaretinde Türkiye’ye F-16 savaş uçağı verilmesini engellemeye çalışacağı öne sürülüyor. Başbakan Miçotakis’in, bu hususta bilhassa Kongre’yi etkilemek isteyeceği sav edildi. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, bir süre evvel Türkiye’ye F-16 savaş uçağı verilmesi ile ilgili olarak, “Türkiye, Yunanistan’ı tehdit ediyor. ötürüsıyla, Türkiye’nin silahlandırılmasından mutlu değiliz. Zira bu silahlardan kimileri Yunanistan’a yöneltilebilir” demişti.

BİDEN’DAN UKRAYNA’YA YARDIM İÇİN KRİTİK İMZA

ABD Lideri Joe Biden, Ukrayna’ya Rus taarruzlarına karşılık vermesi için gereken askeri teçhizatın sağlanmasını kolaylaştırmayı hedefleyen “2022 Ukrayna Demokrasi Savunması Ödünç Verme ve Kiralama Yasası”nı imzaladı. Yasa, ABD’nin İkinci Dünya Savaşı sırasında müttefiklerin Nazileri mağlubiyete uğratmasına yardımcı olan “Ödünç Verme Yasası”nı hatırlatıyor. Biden’ın cuma günü Ukrayna’ya 150 milyon dolar pahasında yeni bir askeri yardım paketini duyurmasının akabinde savaşın başından beri ABD’nin yaptığı yardım 3.8 milyar dolara ulaştı.