ABD eski Kara Kuvvetleri Kumandanı Ben Hodges CNN TÜRK’e konuştu: Bölgenin anahtarı Türkiye

celikci

New member
ABD eski Kara Kuvvetleri Kumandanı Ben Hodges CNN TÜRK’e açıklamalarda bulundu.

Rusya’nın 2 hafta içerisinde Ukrayna’ya yönelik askeri harekat başlatacağını belirten Hodges, ‘Büyük çaplı bir atak olacağını Sanmıyorum. Karadeniz ve Azak Denizi’ne çıkartma olacağını kestirim ediyorum’ dedi.

ABD’nin Türkiye ile daha yakın çalışması gerektiğini belirten Hodges, ‘Bölgenin anahtarı Türkiye. Karadeniz’deki gücü olsun, Boğazlar üstündeki gücü olsun, bölgedeki herkesle münasebeti olsun bence Türkiye şu ana kadar epeyce yardımcı oldu’ dedi.

ABD’nin terör örgütü YPY’ye dayanak vermesinin yanılgı olduğunu söz eden Hodges, şu tabirleri kullandı;

‘Stratejik düşünüp Türkiye’nin haritada nerede bulunduğunu göz önünde tutmuyoruz. Bence YPG’ye silah vermek yanlıştı. Bu taktiksel açıdan işimize geldi. Fakat stratejik bir ilgiyi zedeledi.’

Hodges, Rusya’nın Montrö Mukavelesi’ni ihlal ettiğini belirtti ve ‘Bence Türkiye batının Rusya’nın ekonomik misillemelerine karşı kendisini koruyacağına daha hayli güvense bu biçimde Montrö Kontratını daha sıkı uygulayabilir. Rus denizaltıları bu mukaveleyi ihlal ediyor’ sözlerini kullandı.

Türkiye’nin önümüzdeki aylarda kritik bir rol üstlenebileceğinin altını çizen Hodges, kelamlarına şu biçimde devam etti;

‘NATO’nun en ileri askeri komutanlığını Türk askerler yönetiyor. Bence biroldukça kişi bunun farkında değil. Türkiye kendi bilgi kampanyasını başlatmalı Türkiye’nin yaptığı işlere bakın kritik bir rol oynuyoruz demeli. bu biçimdece biroldukca kişiyi bilgilendirebilir. Kongre delegasyonları Türkiye’ye davet edilmeli. Beşerler Türkiye’nin ehemmiyetini görmeli. Bence Türkiye önümüzdeki aylarda kritik bir rol oynayabilir.’

ABD TEZİNİ YİNELEDİ, KREMLİN’DEN YALANLAMA GELDİ

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri harekat düzenlemesi tehdidinin “yakın” olduğunu ve ABD’nin Kiev Büyükelçiliği’ni boşaltması için bunun haklı bir niye olduğunu söylemiş oldu.

Blinken’in açıklaması, Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski’nin, en büyük düşmanın “panik” olduğunu belirterek sükûnet daveti yapmasının akabinde geldi.

10’u aşkın ülke, vatandaşlarını Ukrayna’dan ayrılmaya çağırdı. Türkiye de Ukrayna’nın doğusuna zarurî olmadıkça seyahatten kaçınılması tavsiyesinde bulundu.

Rusya, Ukrayna sonu yakınında 100 binden çok asker bulunduruyor. Lakin Moskova, işgal planlarını yalanlıyor.

Kremlin’in üst seviye dış siyaset danışmanı Yuri Ushakov, “histeri doruğa ulaştı” diyerek ABD’nin atak ikazlarını reddetti.

KRİZ O ADIMLA BAŞLADI

Rusya ile Ukrayna’yı karşı karşıya getiren kriz periyodun Ukrayna Devlet Lideri Viktor Yanukoviç’in Avrupa Birliği (AB) Paydaşlık Muahedesi’ni imzalamaması ile başladı.

Bu adım daha sonrası 21 Kasım 2013’te ülkede şovlar başladı. Yanukoviç’in, şovların büyümesi üzerine Şubat 2014’te ülkeden kaçmasının akabinde ülkenin doğusundaki Donbas bölgesinin Donetsk ve Lugansk kentlerinde Rusya yanlısı ayrılıkçılar bağımsızlıklarını ilan etti.

Bunun üzerine ayrılıkçılarla Kiev idaresi içinde çatışmalar başlamış, 18 Mart 2014’te bölge Rusya tarafınca ilhak edilmişti.

Resmi sayılara göre, 2014’ten bu yana süren çatışmalarda, 13 binden çok kişi hayatını kaybetti.