AB Büyükelçisi Meyer-Landrut: Gördüğümüz görünüm şok edici

celikci

New member
Avrupa Birliği tarafınca desteklenen projeleri incelemek ve çeşitli ziyaretlerle bulunmak üzere Konya’ya gelen Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Lideri Büyükelçisi Nikolaus Meyer-Landrut, süreksiz muhafaza altındaki Suriyelilerin iktisada dahil edilmesi projesinin kentteki uygulamasını ziyaret etti.

AVRUPA BİRLİĞİ SAVAŞ KABAHATLERİNİN SORUŞTURULMASINDA YER ALACAK

Ziyaretin akabinde Konya Ticaret Odası’nda açıklamalarda bulunan Meyer-Landrut, “Ukrayna’da Rusya tarafınca işgal edilmiş bölgelerden Rus kuvvetlerinin ayrıldıktan daha sonraki gördüğümüz görünüm sahiden şok edici. Bu kabahatlerin soruşturulmasına yönelik atılacak adımlarda Avrupa Birliği’nin yer alacağına dair, Avrupa Kurulu liderinden da, Avrupa kurumlarından da açıklamalar geldi. Savaş hatalarının adalete teslim edilmesi tarafında açıklamalar geldi” dedi.

“TÜRKİYE’NİN EFORLARI MEMNUNİYET VERİCİ”

Ukrayna ile Rus yetkililerin bir ortaya gelmesinde Türkiye’nin rolüne değinen Meyer-Landrut şöyleki dedi:

“Diplomatik tahlile ulaşabilmek ve her iki tarafı bir ortaya getirmek için tüm gayretlerin sarf edilmesi gerekiyor. Türkiye tarafınca sarf edilen uğraşlar olağan olarak ki memnuniyet verici. Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne hürmet gösteren bir tahlile ulaşmamız büyük bir değer taşıyor.”

“4 MİLYONDAN FAZLA UKRAYNALI AVRUPA ÜLKELERİNE GEÇTİ”

Ukraynalı mülteciler konusunda süratli bir biçimde adım atılmasını beklediklerini belirten Meyer-Landrut, “Son 4 buçuk haftalık süreç içerisinde 4 milyondan fazla Ukraynalı mültecinin komşu Avrupa ülkelerine gittiğini gördük. Başta Mariupol üzere kentlerdeki insani durumun tahlile kavuşturulması doğrultusunda süratli bir biçimde adım atıldığını görmeyi bekliyoruz” sözünü kullandı.

SURİYELİLER İÇİN YARDIM ÖLÇÜSÜ 10 MİLYAR EURO CİVARINA YAKLAŞTI

Suriyeli sığınmacılar için yapılan yardımlara da değinen Meyer-Landrut, “Geçtiğimiz yaz periyodunda Avrupa Birliği Türkiye’deki Suriyelilerin birlikteinde getirdiği yükle baş edebilmesi için 3 milyar Euro’luk bir yardım paketini kabul etti. bu biçimdelikle sağlanan toplam yardım ölçüsü 10 milyar Euro civarına yaklaştı. Yeni kararlaştırılan takviyenin en uygun biçimde nasıl kullanılabileceğine dair Türk makamlarıyla görüşmeler yapmaktayız. Bilhassa sosyoekonomik dayanak açısından, bu şahıslara yönelik istihdam fırsatları yaratılması manasında. Konya ziyaretimizde de bu gayeye ulaşmayı hedefleyen projeleri ziyaret ettik” diye konuştu.