9 kiloluk tümörü gorenler şaşkına döndü! Bilhassa genç bayanlarda epey yaygın…

celikci

New member
Diyetler zorlayıcı olabilir, bilhassa de istediğiniz sonuçları alamıyorsanız. Tartıya çıkmak ve kilo aldığını görmek 28 yaşındaki Jaimi Conwell için olağan bir olay haline gelmişti. yıllardır kalori kesme ve ketojenik diyet de dahil bir hayli katı diyeti uygulamasına, her gün sistemli antrenman yapmasına karşın ne kadar uğraşırsa uğraşsın istediği kararı alamıyordu. Daha da berbatı, Jaimi iki yıl evvel daha da süratli kilo almaya başladı ve buna mide bulantısı da dahil bir fazlaca tasa verici yeni semptom eşlik etti.

O sırada 114 kilo olduğunu belirterek, “Ayakkabımı bağlamak için öne eğilirdim ve midem bulanırdı. Bunun kilolu beşerler için olağan olduğunu düşünüyordum” diyor Jaimi. “Her şeyin olağan olduğundan emin olmak için kan sayımı yaptırmak için doktora gittim ve beyaz kan hücrelerim olağandışı çıktı.”

‘ÖLECEK MİYİM?’ SORUSU AKLINDAN ÇIKMIYORDU

Hekimler, Jaimi’nin tıbbi sıkıntılarının kaynağını daha güzel tespit etmelerini sağlayacak bir teklifte bulundu: Keşif ameliyatı.

Anestezi altında gerçekleştirilen operasyon sırasında Jaimi’nin sağ yumurtalığının etrafında bir tümör olduğu keşfedildi. Tümörü, kanserli olabileceği endişesiyle, yumurtalıkla birlikte çıkarmaya karar verdiler. Kendine geldiğinde tabiplerin tümörden bahsetmesiyle Jaimi dehşete kapıldı.

Jaimi, “Uyandıktan daha sonra annemle yürüyüşe çıktım ve yüzündeki tasayı gorebiliyordum. Bu yüzden bir şeylerin yolunda gitmediğini anlayabiliyordum” diyor.

Annesi tümörün güzel huylu olup olmadığını bilmediklerini söylemiş olduğinde Jaimi, bunun ölümcül olduğunu düşünmeye başladı: “O kadar şoktaydım ki o an nasıl hissettiğimi hatırlayamıyorum. ‘Ölecek miyim?’ sorusunu aklımdan çıkaramadığımı hatırlıyorum.”

TÜMÖRÜN ETRAFI SAÇ VE DİŞLERLE KAPLIYDI

Jaimi’yi dehşete düşüren yalnızca bir tümöre sahip olması değildi. Üstelik daima büyüyen yaklaşık 9 kilogram yükündeki tümörün etrafı saç ve dişlerle doluydu.

Jaimi, “Doktorlar bunun içimde üç tane çocuk olması üzere bir şey olduğunu söylemiş olduler. bununla birlikte dişleri ve tüylerinin olduğunu da öğrendim. Bu benim için her şeyden daha iğrençti” diye konuşuyor.

Pekala kulağa pek ürkütücü gelen bu tümörü nasıl yorumlamak gerekiyor? Jaimi’nin başına gelenleri yaşayan diğerleri da var mı? Bu mevzuda başımıza takılanları Bayan Doğum Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Şimşek‘e danıştık.

Bir yumurtalık tümöründe diş, kemik, kıl, deri modülleri üzere başka dokuların varlığının ender bir durum olmadığını söz eden Şimşek, “Bu durum bize tümörün ‘dermoid tümör’ ya da öteki ismiyle ‘matür kistik teratom’ olduğunu gösterir ki genç bayanlarda en sık görülen over tümörü tiplerinden biridir” dedi.

Dermoid tümörler vakit zaman taşıdıkları tuhaf nitelikler niçiniyle bilim insanları içinde da bir merak konusu. Bu tümörlerin kimilerinin saç, diş, kemik ve hayli nadiren göz küresi üzere daha karmaşık organları içerdiğine dair kayıtlar bulunuyor.

KANSERLEŞME ORANI ÇOK DÜŞÜK

yenidenlama mümkünlüğünün başka tümörlere nazaran daha az olduğu dermoid tümörde, yalnızca tümörün çıkarılmasının kâfi olduğunu belirten Şimşek, “Ameliyatla alınması dışında öteki bir tedaviye gereksinim olmaz. Kanserleşme oranı ise yüzde 1 yani hayli azdır. Kanserleşme olsa bile seyir, öbür yumurtalık kanserlerine göre daha yeterli ilerler” tabirlerini kullandı.

Biçim 1-Dermoid kistli yumurtalık Hal 2-Normal yumurtalık

ERKEKLERDE BİLE GÖRÜLEBİLİYOR

Hekimler, Jaimi’de tümörün niye büyümeye başladığını tam olarak teyit edemese de genç bayan, annesinin ona gebe kaldığında bir ikizi olabileceğine ve bu fetüsün yumurtalığında büyümeye devam ettiğine inanıyor.

Jaimi, “Teyzem, annem ve büyükbabam ikiz olduğu için, tahminen benim de ikizimin olabileceğini söylemiş olduler” diyor.

Bu mevzuda görüşüne başvurduğumuz Şimşek ise bu tümörlerin oluşma niçininin tam olarak bilinemediğini söyleyerek, “bu biçimde durumlarda kişinin anne karnında gelişirken yumurtalık dokusu ortasında olağandışı bir gebelik oluştuğuna ve bunun doğumdan daha sonra bulgu verdiğine inanılıyor. Bu da fetüs ortasında fetüs olarak biliniyor. Farklı olan, bu tümörler erkeklerde ve bedenin öbür kısımlarında da görülebiliyor. Doğumdan evvel oluşan bu yapılar çoklukla ergenlik devrinde belirti vermeye başlıyor” tabirlerini kullandı.

‘YA ÇOCUK SAHİBİ OLAMAZSAM’

Jaimi tümörü aldırdığı için rahatlamıştı lakin yumurtalığının alınması da onu korkutmuyor değildi. Tek yumurtalığı olmasının ileride çocuk sahibi olma teşebbüslerini engelleyeceği fikri onu huzursuz ediyordu. Zira tek isteği çocuk sahibi olmak ve büyük bir aile kurmaktı.

Dermoid tümörde epeyce büyümedikçe yumurtalığın korunduğunu söyleyen Şimşek, “Yumurtalık alınsa bile kalan yumurtalıkla olağan olarak hamilelik olabilir. Fakat tek yumurtalığın alınması, hanımın hamile kalabilme potansiyelini düşürür, rezervini azaltır. Bu niçinle dermoid tümör üzere güzel huylu yumurtalık kitlelerinde her durumda yumurtalığı korumak tercih edilir” dedi.

Tümörün çıkarılmasıyla bir arada Jaimi sağlıklı beslenme ve antrenman içeren diyetine geri döndü. bu biçimdedan beri yaklaşık 46 kilo verdi ve şimdilerde 66-67 kilogram tartısında.

Bu gönderiyi Instagram’da gör

Jaimi Conwell (@jaimiconwell)’in paylaştığı bir gönderi

ASİTTEN KAYNAKLANDIĞINI DÜŞÜNDÜ

Dişleri ve saçları olan bir tümöre sahip olan tek kişi Jaimi değildi. ABD’li Page Davenport, birinci vakit içinderda 29 Ocak’ta karnında olağandışı bir ağrı hissetti ve regle benzemeyen garip bir kanama yaşadı.

New York Post’un haberine bakılırsa Page, birinci başta bu ağrının mide asidinden kaynaklanabileceğini düşündü. Lakin aslında sebep bundan hayli daha makus bir şeydi. Page, kanaması olunca derhal hekimine danıştı ve ultrason çektirdi.

Ultrason kararına nazaran Page’in rahminde iki büyük tümör tespit edildi. Bu tümörlerin en şaşırtan yanı tıpkı Jaimi’de olduğu üzere etrafında saç ve dişler olmasıydı. Page bu kistin iki yıl boyunca rahminde büyümüş olduğuna inanmakta zorlandı hatta raporları görür görmez bile inanmak istemedi.

Şimşek, dermoid tümörün ekseriyetle hiç bir belirti vermediğini ve çoklukla ultrasonda tesadüfen saptandığını söyleyerek, “Belirti verirse genelde daha ağır seyreder. İçerdiği yüksek yağ oranı niçiniyle karın ortasında yüzer ve yumurtalığın kendi etrafında burulmasına (torsiyon) yol açar. Torsiyone olmuş yumurtalık, şiddetli kasık ağrısı, bulantı, kusma üzere belirtilerle kendini gösterir. Şayet bedenin farklı kısımlarına yerleştiyse o bölgeye ilişkin belirtiler de verebilir” açıklamalarında bulundu.

KARINDA ŞİŞLİK var ise…

Son olarak tümörün kilo üstündeki tesirlerini sorduğumuz Şimşek, ortadaki alakayı şöyle deklare etti:

Şimşek, “Burada sükunet içinde büyüyen tümör karın şişliği yaratarak kilo vermeye çalışan bir bireyde, kilo verememe hissiyatı oluşturabilir. Göbeğim erimiyor diye düşünürken, aslında ortasında büyüyen bir kist mevcut olabilir” dedi ve ekledi:

Bu yüzden bayanlar karın şişliği yakınmasını önemsemeli. Sindirim sorunu, hazımsızlık üzere kılıflara sığınıp ortasında büyüyen bir kitlenin teşhisini geciktirmemeli. Karın şişliğiniz var ise bir jinekoloğa kesinlikle muayene olunmalı.”