1993 imal Doom, ray tracing modu ile yok artık dedirtti!

Beykozlu

New member
PlayStation 5 ve Xbox Series X üzere yeni kuşak oyun konsolları, bir objeye çarpan ışığın yansımasını simüle eden ‘ray tracing’ takviyesi yardımıyla grafik kalitesinde dikkat çekmeyi başarıyor. Fakat ray tracing’i hakikaten anlamak için daha evvel kullanılmadığı bir oyunda denemek gerekebilir, örneğin 1993 imal birinci Doom oyununda.

1990 ve 2000’li senelerda çıkan oyunların grafik kalitesini arttıracak modlar tasarlayan bir oyun gelişticirisi, artık de 1993 yılında çıkan birinci Doom’u elden geçirdi. Sultim_t isimli bir dizayncı tarafınca oluşturulan mod, orjinal Doom’un günümüzde bile oynanabilir hale geldiğini gösteriyor.

1993 yılında çıkan Doom ray tracing ile nasıl görünüyor?

Oyun dünyasının dönüm noktalarından biri olan Doom için yeni grafik modu tasarlandı. 1993 model orjinal Doom’un ray tracing ile bir daha düzenlenmesi, oyun forumlarını ve toplumsal medyadaki binlerce oyuncuyu hayrete düşürdü.

Ray tracing, oyunlara ekstra gerçekçilik seviyesi getiren bir aydınlatma tekniğidir. Işığın gerçek dünyada yansıma ve kırılma formunu taklit ederek geliştirilir ve oyunlarda statik aydınlatma kullanılarak daha inandırıcı bir grafik kalitesine imkan tanır.

Doom ray tracing modunu yüklemek pek sıradan görünüyor. Modu çalıştırmak için birinci vakit içinderda açık kaynaklı Doom’u bilgisayarınıza indirin. Oyun belgeleri içinde yer alan özgün Doom.wad evrakını bulun. Akabinde Doom için bir ilişki noktası olan PrBoom uygulamasını indirin ve sultim_t’nin modunu kurun (İndirdiğiniz Doom oyununda Doom.wad evrakı yoksa mod çalışmayacaktır).

Ayrıyeten sultim_t tarafınca oluşturulan modun sırf Nvidia ekran kartına sahip bilgisayarlarda çalıştığını da belirtmek gerekiyor.

Pekala ya siz ray tracing ile modlanmış Doom hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından yahut SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Okumaya devam et...