11 yıldır meskeninin bodrumunda kıyamet bekleyen kadın!

celikci

New member
ABD’nin Missouri eyaletinde yaşayan Rowan MacKenzie, işlerin ‘kötüye gidebileceği’ endişesiyle 11 yıl evvel ailesi için kıyamet hazırlıklarına başladı. Bunun sebebi rastgele bir sorun karşısında hazırlıklı ve her durumda hayatta kalmak için kâfi yiyecekle gerece sahip olması gerektiğine dair olan inancıydı.

38 yaşındaki MacKenzie, evvel dolapları doldurmaya başladı. Fasulye ve pirinç üzere uzun ömürlü temel besinler satın alıp stokluyordu. Lakin stokları arttıkça, meskeninin bodrum katında yaklaşık 10 bin dolara mal olan bâtın bir sığınak inşa etmeye karar verdi.

Sığınak için kolları sıvayan MacKenzie, çokça yiyecek ve suyun yanı sıra ortasında çeşitli silahlar, bıçaklar ve bol bol mühimmat da bulunan geniş bir hayatta kalma alanı inşa etti.

Rowan MacKenzie, meskeninin bodrumunda zımnî bir sığınak inşa etmek için 10 bin dolar harcadı. Sığınakta yiyecek, su, ilkyardım materyalleri ve silahlar da dahil olmak üzere iki yıl yetecek kadar materyal var.

Bu mevzuyu ziyadesiyle ciddiye alan MacKenzie, toplumsal medyadan sığınağını paylaşıyor ve herkesi ‘kıyamet hazırlıkları’ yapmaya davet ediyor. Bunun hayli gerekli olduğunun da altını çizen MacKenzie, yeni başlayanlara ya da başlamak isteyenlere de ipuçları ve tavsiyelerde bulunuyor.

İKİ YIL YETECEK KADAR GERECİ VAR

“Herhangi bir sığınak için bir numaralı mecburilik savunmadır” diyen MacKenzie şunları söylüyor:

“Sığınağınızda her vakit birkaç silah ve bıçağın yanı sıra bol bol mühimmat bulundurmanızı şiddetle tavsiye ederim. bu biçimdece mümkün bir atak durumunda kendinizi koruyabilirsiniz. Ayrıyeten yemeğiniz biterse silahlar avlanmak için de işinize fayda.”

MacKenzie, on yıldan fazladır hazırlık yapmasına karşın, önemli biçimde erzak stoklamaya sığınağı iki yıl evvel inşa ettikten daha sonra başladığını söylüyor ve ekliyor:

“Kendim, oğlum ve eşim için topladığım tüm yiyecekleri, ilkyardım gereçlerini ve silahları depolayacak düzgün bir alan oluşturdum. Üç kişilik bir ailenin yaklaşık iki yıl dayanması için kâfi materyale sahip olduğum zımnî sığınağı tamamladım.”

‘UKRAYNA SAVAŞI HAKLI OLDUĞUMU GÖSTERDİ’

MacKenzie’nin yaptığı hazırlık bir fazlaca şahsa gereksiz görünse de o, “Ertesi ne olacağını asla bilemezsiniz” diye düşünüyor ve şunları anlatıyor:

“her insanın bir dereceye kadar hazırlıklı olması gerektiğine inanıyorum. Zira yiyecekler hayatta kalmak için gerekli ve her insanın meskeninde acil durumlar için fazladan stok bulundurması gerekiyor. Günün birinde savaş çıkarsa yiyecek bulamayacağız ve ben hazırlıklı olduğum için şükrediyorum.”

MacKenzie, stokladığı gereçlerinin epey büyük bir kısmının 25 yıla kadar dayanacağına inanıyor. Rastgele bir israf olmaması için ise kusursuz bir rotasyon sistemi uyguluyor. MacKenzie, bu vakte kadar gereçleri stoklamak ve stokları orta ara güncellemek için toplamda 20 bin dolar harcadı.

Bilhassa Ukrayna’da yaşanan savaşın ve ABD’de meydana gelen tedarik sıkıntılarının kendisini haklı çıkardığını, bu biçimde bir sığınağın gerekliliğini bir defa daha anladığını belirten MacKenzie, TikTok’a yüklediği bir görüntü yardımıyla viral hale geldi.

‘HAZIRLANMAYA BAŞLAMANIN TAM ZAMANI!’

Yayınladığı görüntüde “Hazırlanmaya başlamak için rastgele bir vakit var ise, artık tam zamanı! Dünyada olan bitene bakarsanız hazırlıklara başlamanın vakti geldiğine hiç kuşku yok” sözlerine yer veren MacKenzie bir milyona yakın izlenme aldı.

Görüntüde takipçilerine sığınağının bilgilerinı gösteren MacKenzie’nin yulaf, un, yağ, su, “asla bozulmaz” dediği bal başta olmak üzere çeşit çeşit temel gıdayı ve atıştırmalığı açık raf sistemleri ile depoladığı görülüyor. Bunların yanı sıra piller, ilkyardım gereçleri, el fenerleri üzere temel muhtaçlıklar da sığınakta yer alıyor.

ABD’li annenin sığınağını görüp özenenler olduğu üzere gereksiz bulanların sayısı da az değil. Birtakım kullanıcılar, “Bir gün bunu yapabilmek için dua ediyorum” derken kimileri ise MacKenzie’nin parasını boşa harcadığını düşünüyor.

Sığınağı görür görmez karamsarlığa kapılanlar da var. Bir takipçisi MacKenzie’nin görüntüsünü izledikten daha sonra “Bu beni epeyce korkutuyor. niye bu dünyaya çocuk getirdim ki!” kelamlarıyla tasasını lisana getirdi.

Bir öteki kullanıcı ise “niçin son vakit içinderda herkes bunu yapıyor? Benim bilmediğim bir şey mi biliyorsunuz?” diyerek aslında stoklama işinin yalnızca MacKenzie tarafınca yapılmadığını tabir etti.

MacKenzie, kendi hazırlığını göstermenin yanı sıra, bunu yapmak isteyenler için ipuçlarını ve tavsiyelerini de hesabından paylaşıyor. Yiyeceklerin nasıl saklanacağından, nelerin alınması gerektiğine kadar merak edilenleri anlatıyor.

‘AİLEM VE ARKADAŞLARIM MECNUN OLDUĞUMU DÜŞÜNÜYOR’

Görüntülerinde fazlaca fazla dayanak ve ilgi görmesine karşın, MacKenzie’nin hayat üslubu alışkanlığına katılmayan biroldukça insan var.

MacKenzie ise kullanıcıların sıkıntıyı anlayamadığına ve yorumlarda ona ‘saldırdığına’ inanıyor. bir daha de sığınağını paylaşmaktan vazgeçmeyeceğini söyleyen MacKenzie, “Bilgi güçtür ve ben insanlara yardım etmeyi seviyorum. Toplumsal medyada paylaşım yaparak aslında kendimi savunmasız bıraktığımı hissediyorum lakin bunun düzgün bir hedef için olduğuna inanıyorum” diyor.

Sığınağına verdiği emek ve yaptığı harcamalar sebebiyle ailesinden dahi reaksiyon gördüğünü de anlatan Rowan MacKenzie, şunları söylüyor:

“Ailem ve arkadaşlarım mecnun olduğumu düşünüyor. Ben ise onlara ‘Zamanı geldiğinde bana meczup diyemeyeceksiniz’ yanıtını veriyorum.

En büyük tavsiyem; panik yapmayın. Derin bir nefes alın, bir liste hazırlayın ve uygulamaya koyulun. Panikle alışveriş yapmayın. Her alışverişinizde yalnızca fazladan birkaç eser alın ve bunları depolayın. Vakit ortasında ilerlediğinizi, geniş bir stoğunuz olduğunu nazaranceksiniz. Her şeye hazır olduğunu ve ailenizi koruyabileceğinizi bilmekten daha âlâ bir his yok. Kıymetli olan sakin kalabilmek ve plan yapmak.”