Yeltsin’in lisanından siyasi varisi: Putin’i bir sır üzere sakladım

celikci

New member
RUSYA Devlet Lideri Vladimir Putin, Ukrayna işgali niçiniyle bugün dünyanın en çok konuşulan ve tartışılan ismi. Onu siyaseten var eden ve bugünlere gelmesini sağlayan ise Rusya’nın eski devlet Lideri Boris Yeltsin. 1991-1999 içinde Rusya’yı yöneten Yeltsin, Putin’i Ağustos 1999’da başbakan olarak atamış, 4 ay daha sonra da kendisi istifa ederek Putin’in vekâleten devlet lideri olması sağlamıştı. Putin, birkaç ay daha sonraki seçimleri Yeltsin’in de dayanağıyla kazanmış ve Rusya Devlet Lideri olarak siyaset sahnesine çıkmıştı. Yeltsin bu süreci ve Putin hakkında ne düşündüğünü 22 yıl evvel yayımlanan günlüklerinde bilgileriyla anlatmış. Günlüklerde oligarklardan Rus generallerine kadar birfazlaca hususta ayrıntılı bilgiler var.

SİYASİ VARİSİM TACIN SAHİBİ

Yeltsin 1999’un mayıs ayında Primakov’un yerine yeni bir aday aramaya başlar. İçişleri Bakanı Stepaşin ile FSB Lideri Putin listesindedir. Lakin Putin için özel planları vardır: “Putin gerekli irade ve kararlılığa sahipti. Lakin sezgilerim onu siyasal ringe çıkarmanın erken olacağını söylüyordu. sonrasındasında çıkmalıydı. vakit içindema epeyce kıymetliydi. Bu sır saklı kalmalıydı. Planımdan Putin’i bile haberdar edemezdim. Sürprizi saklamam gerekiyordu. Her şeydilk evvel ona salt bir terfi önermiyordum. Ona Manomakh tacını vermek istiyordum. Ona sahip en olduğum en aziz ve kıymetli şeyi, siyasi mirasımı da vermek istiyordum. Ve seçimlerde zafer kazanarak bunu yapmak, ülkenin demokratik özgürlüklerini kurmak ve olağan bir piyasa iktisadını sürdürmek istiyordum.

Yeltsin 22 yıl evvel yayımlanan günlüklerinde Putin’i nasıl keşfettiğini anlatmış.

SERT, SOĞUK VE SAVAŞÇI…

“Vladimir’i idaresinin başkontrol müdürlüğüne başkanlık ettiği sıra fark etmiştim. Mart 1997’de Kremlin’de göründü. kimi vakit nöbetçi kalırdı. Raporları bir açıklık modeliydi. Her vakit Rusya ve dünyaya dair görüşlerini açıklamaya çalışan öbür yardımcılardan farklı olarak benimle konuşmaya çalışmazdı. Tersine bağlantımızda her türlü ferdî ögeyi dışlamaya çalışıyor üzereydi. Süratli yansıları beni şoke ederdi. kimi vakit en sakin yorumlarım bile insanların paçalarını tutuştururdu. Kızarır ve kıvranırlardı. Lakin Putin, sakin ve doğal bir biçimde yanıt veriyordu. Bu genç adamın hayattaki her şeye mutlaka hazırlıklı olduğunu, her meydan okumaya açık ve kesin bir biçimde karşılık vereceğini hissettim. Başlangıçta Putin’in soğukluğu beni tereddüde düşürdü. Lakin daha sonra bunun tabiatında olduğunu anladım.”

‘ÖNCE BAŞBAKAN daha sonra DEVLET LİDERİ OLACAKSIN’

Putin’i başbakan olarak atamadan evvelki 5 Ağustos 1999 tarihindeki son görüşmeleri ise şöyleki: “Putin’e ‘Size başbakanlık misyonunu önermek istiyorum’ dedim. Dikkatle bana baktı, suskundu. ‘Bu seçimlerde kime yaslanacağız?’ diye sordu. Yeni parti kuracağımızı söylemiş oldum. bir süre düşündü. ‘Seçim kampanyalarını sevmem. Lakin beni gorevlendireceğiniz her yerde çalışırım’ yanıtını verdi. ‘Ya en yüksek bakılırsavde?…’ Putin tereddüt etti. ‘Bunu (devlet başkanlığı) düşünmemiştim. Hazır olup olmadığımı bilmiyorum’ dedi. ‘Düşünün, size inanıyorum’ dedim.”

SUÇA BULAŞAN İŞADAMLARI: OLİGARKLAR

Yeltsin, 1996 seçimleri öncesinde Boris Berezovsky ve Mihail Khodorovsky’nin de ortalarında bulunduğu oligarklarla görüşür. Oligarklar kayıtsız kuralsız onu desteklemeye hazırdır. Yeltsin, bugün de epeyce konuşulan oligarkları şöyleki anlatıyor: “Rusya’da ve dünyada ‘Oligark’ sözcüğü suça bulaşan Rus işerkeklerina işaret eder. Aslında soyguncu baronlar ve mafya babaları değildirler. Hükümetle yakın ve karmaşık münasebetlere giren büyük sermayenin temsilcileridirler.”

Kremlin Müzesi’ndeki Monomakh tacı.

MONOMAKH TACI NEDİR?

Vladimir Monomakh, Kiev Rus Knezliği’nin prensi. 1113 ile 1125 ortasına Kiev’de karar sürmüş. Rus tarihi açısından önemli bir kişiselyet. Bugün de Rusya başkanının bir sembolü olan meşhur tacı Kremlin Müzesi’nde…