Peridis, León’da Liébana’lı Beatus’u bombalıyor

Adanali

Global Mod
Global Mod
José María Pérez González ‘Peridis’ yorulmak bilmez bir karaktere sahip. Mimar, karikatürist, mizahçı, kültür destekçisi ve yazar; köklerine ve yurttaşlarına saygılarını sunduğu son romanı “El Cantar de Liébana”yı duyurmak için onu Leon’a getiren de bu son yönüdür.

Bu, kendisinin yazıp resimlediği, “doğduğum ve bir buçuk yaşındayken Picos de Europa’yı gördüğüm yere” borçlu hissettiği için Lübnan bölgesine saygılarını sunmaya çalıştığı beşinci romanı. ,” diyor.

Bu çalışmasında yazar, kutsanmışın evrensel tarih için önemini takdir ederken, kim olduğunu, neden Liébana’lı olduğunu çözmek ve bu tarihi figürü bilinir kılmak için Kutsanmış ve kutsanmış arasında ayrım yapmaya çalışır. Aslında karikatürist, Beato’nun “çizgi roman sanatçılarının hamisi” olması gerektiğini düşünüyor.

Argüman

Roman, Orta Çağ’daki Beato’nun öyküsünü, Valladolid Üniversitesi’nde kutsanmışlık üzerine bir seminer sırasında tanışan altmış yaşındaki dul Eulalia ve genç bir alternatif olan Tiqui’nin yaşamıyla harmanlıyor. Öğretmenleri, eksantrik Don Crisógono, onları kayıp bir tarihi kitabı aramaya davet edecek: İlk Blessed.

Peridis’in bu tarihi romanının sayfaları, Orta Çağımızın en önemli kültürel ve dini figürlerinden birini tanımanın ilginç bir yoludur. Pérez González, bu eseri yazma ihtiyacının kendisine 2016 yılında Cantabria Üniversitesi’nin Liébana’da Kutsal Yıl için açılış konuşmasını yapmasını istediğinde geldiğine dikkat çekiyor. «Yıllar geçtikçe kendime şunu sordum: Kim kutsanmış ve bu harika çizimleri ve kitapları neden yapmış? Ve bana verilecek en iyi cevap roman yazmaktı çünkü benim bir mottom var: Yaparak öğren ve öğrenerek yap».

komple işler

Bu baskı, romanın yedi bölümünün büyük harflerini, açılış mühürlerini ve ortaçağ minyatürleri biçimindeki süslemeleri, çizimleri ve çeşitli çizimleri yaratan Peridis’in kendisi tarafından resmedilmiştir. Mimar, “Kitabı bitirdiğimde editör bana kitabı çizmem gerektiğini söyledi, bir gün biraz, başka bir gün biraz ve bir gün çok çizdim” diye şaka yapıyor mimar.

Böylece Peridis’in yazısını, dizelerini ve kökenini döktüğü bu tarihi eseri görmek için San Francisco de León Tiyatrosu dolmuş oldu.