Johnson’dan Kiev’e sürpriz ziyaret

celikci

New member
Johnson, görüşmenin akabinde düzenlenen basın açıklamasında Ukrayna’ya askeri ve mali yardımlarının süreceğini vurgularken, Zelenski de başka ülkelere “İngiltere’yi takip etme” daveti yaptı.

FÜZE YARDIMI

Ukrayna halkının Rus işgaline karşı “aslan cesareti” gösterdiğini söyleyen Johnson, Rusya’nın ülkenin doğusundaki baskısını arttıracağını ve bu niçinle Ukrayna’ya dayanak verilmesi gerektiğini tabir etti.

İngiltere Başbakanı, “Rusya’ya yönelik yaptırımları ağırlaştırmaya devam edeceğiz” derken, başkanların görüşmesinin akabinde, İngiltere Başbakanlık Ofisi’nden yeni bir yardım açıklaması geldi. Açıklamada, İngiltere’nin Ukrayna’ya 120 zırhlı araç ve gemisavar füze sistemleri göndereceği açıklandı. İngiltere cuma günü de toplam 100 milyon Sterlinlik bir yardım paketi kapsamında Ukrayna’ya, Starstreak uçaksavar füzeleri, tanksavar füzeleri ve teçhizat göndereceklerini açıklamıştı.

‘ÖRNEK ALIN’

Zelenski ise İngiltere’nin ülkelerinin savunma kapasitesini arttırmak için yaptıkları yardıma teşekkür etti. Öteki ülkelere de ekonomik yaptırımların yanı sıra askeri yardım daveti yapan Zelenski, “Batılı demokratik ülkeler İngiltere’yi örnek almalı” diye konuştu. Görüşmenin akabinde Zelenski, Boris Johnson’ı Kiev sokaklarında dolaştırdı.